Dotacje dla KGW należy wydać do 31 grudnia. Do kiedy rozliczyć?
Wszystkim kołom gospodyń wiejskich przypominamy, że dotacje, które otrzymały w 2019 roku, muszą wykorzystać do końca roku. Również szybko będą musiały rozliczyć się z wydania pieniędzy. Jeśli tego nie zrobią, będą musiał zwrócić dotację.
Tylko do końca roku można wydać dotacje dla KGW
Zgodnie z rozporządzeniem z 6 maja 2019 roku zmienił się termin wydania dotacji przyznanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kołom gospodyń wiejskich.
Obecnie na wykorzystanie przyznanej pomocy na realizację celów statutowych KGW mają czas tylko do 31 grudnia 2019, czyli o kilka miesięcy krócej niż w 2018 roku.
Dotacje można przeznaczać m.in. na:
- prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
- wspieranie rozwoju przedsiębiorczości wśród kobiet;
- poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
- działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich;
- rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.
Rozliczenie z wykorzystania dotacji przez KGW trzeba przekazać do ARiMR do 31 stycznia
Nowe rozporządzenie skróciło także czas potrzebny na złożenie w ARiMR sprawozdania z rozliczeniem przyznanej dotacji. Z pomocy otrzymanej w 2019 roku koła muszą rozliczyć się do 31 stycznia 2020 roku.
W sprawozdaniu muszą znaleźć się takie informacje, jak kwota otrzymanej dotacji; kwota wykorzystanej pomocy oraz tej niewykorzystanej, podlegającej zwrotowi. W dokumencie należy także opisać, jakie zadania zostały zrealizowane dzięki wsparciu z ARiMR.
Niewykorzystanie dotacji w terminie lub jej wykorzystanie niezgodnie z prawem oraz brak rozliczenia z Agencja w terminie, spowoduje konieczność zwrotu całości lub części dotacji.
Niektóre koła muszą też uzupełnić stan koła w Krajowym Rejestrze KGW
Z kolei do 28 lutego 2020 roku koła gospodyń wiejskich mają czas na zgłoszenie do Krajowego Rejestru KGW listy członków koła według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku, o ile w ciągu ostatniego roku nastąpiły zmiany w składzie osobowym.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy