Dotacje dla KGW należy wydać do 31 grudnia. Do kiedy rozliczyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje dla KGW należy wydać do 31 grudnia. Do kiedy rozliczyć?

13.12.2019autor: Paweł Mikos

Wszystkim kołom gospodyń wiejskich przypominamy, że dotacje, które otrzymały w 2019 roku, muszą wykorzystać do końca roku. Również szybko będą musiały rozliczyć się z wydania pieniędzy. Jeśli tego nie zrobią, będą musiał zwrócić dotację. 

Tylko do końca roku można wydać dotacje dla KGW

Zgodnie z rozporządzeniem z 6 maja 2019 roku zmienił się termin wydania dotacji przyznanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kołom gospodyń wiejskich. 

Obecnie na wykorzystanie przyznanej pomocy na realizację celów statutowych KGW mają czas tylko do 31 grudnia 2019, czyli o kilka miesięcy krócej niż w 2018 roku.
Dotacje można przeznaczać m.in. na: 

  • prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich; 
  • wspieranie rozwoju przedsiębiorczości wśród kobiet; 
  • poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi; 
  • działalność na rzecz rozwoju obszarów wiejskich; 
  • rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

 

r e k l a m a

Rozliczenie z wykorzystania dotacji przez KGW trzeba przekazać do ARiMR do 31 stycznia

Nowe rozporządzenie skróciło także czas potrzebny na złożenie w ARiMR sprawozdania z rozliczeniem przyznanej dotacji. Z pomocy otrzymanej w 2019 roku koła muszą rozliczyć się do 31 stycznia 2020 roku. 

W sprawozdaniu muszą znaleźć się takie informacje, jak kwota otrzymanej dotacji; kwota wykorzystanej pomocy oraz tej niewykorzystanej, podlegającej zwrotowi. W dokumencie należy także opisać, jakie zadania zostały zrealizowane dzięki wsparciu z ARiMR. 

Niewykorzystanie dotacji w terminie lub jej wykorzystanie niezgodnie z prawem oraz brak rozliczenia z Agencja w terminie, spowoduje konieczność zwrotu całości lub części dotacji. 

 

Niektóre koła muszą też uzupełnić stan koła w Krajowym Rejestrze KGW

Z kolei do 28 lutego 2020 roku koła gospodyń wiejskich mają czas na zgłoszenie do Krajowego Rejestru KGW listy członków koła według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku, o ile w ciągu ostatniego roku nastąpiły zmiany w składzie osobowym.              

Paweł Mikos
Zdjęcia: Archiwum KGW  w Równem

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mija termin rozliczenia się KGW z dotacji

Koła gospodyń wiejskich, które otrzymały dotacje z ARiMR muszą się rozliczyć z tego w jaki sposób wydały pieniądze ze wsparcia. Co grodzi KGW, które nie złożą takiego sprawozdania?

czytaj więcej

Gdzie powinna znajdować się siedziba KGW?

Jaki adres wskazać jako siedzibę koła gospodyń wiejskich, jeśli członkinie KGW nie mogą się porozumieć z urzędem gminy co do sali wiejskiej. Czy może to być jedno z gospodarstw rolnych? Czy adres do korespondencji koła może być inny niż siedziba koła?  

czytaj więcej

Najlepszy barszcz na Podkarpaciu od KGW w Borówkach. W czym tkwi tajemnica niezwykłego smaku?

Gospodynie, artystki, animatorki kultury – wszystkie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Borówkach łączy zamiłowanie do działalności społecznej. Otwarte na nowości, chętnie czerpią z bogactwa tradycji regionu. Twórczość poetycka, rękodzielnicza czy kulinarna – to tylko niektóre z aktywności podejmowanych przez podkarpackie KGW.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)