Gdzie powinna znajdować się siedziba KGW?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Gdzie powinna znajdować się siedziba KGW?

20.01.2020autor: Paweł Mikos

Jaki adres wskazać jako siedzibę koła gospodyń wiejskich, jeśli członkinie KGW nie mogą się porozumieć z urzędem gminy co do sali wiejskiej. Czy może to być jedno z gospodarstw rolnych? Czy adres do korespondencji koła może być inny niż siedziba koła?  

Z artykułu dowiesz się

  • Umowa użyczenia świetlicy wiejskiej, a siedziba koła
  • Czy prywatny adres jednej z członkiń koła może być podany jako siedziba KGW? 
  • Czy siedziba KGW może być w gospodarstwie rolników VAT-owców? 

Założyłyśmy koło gospodyń wiejskich. Planujemy je zarejestrować. Urząd skarbowy wymaga podania adresu siedziby koła, a my nie możemy dojść do porozumienia z urzędem gminy, do którego należy sala wiejska. Nie może on podpisać z nami umowy użyczenia lokalu, ponieważ wtedy nikt inny nie mógłby wynająć sali. Doradzono mi, żebym zgłosiła siedzibę koła u mnie w domu. Prowadzimy z mężem gospodarstwo i jesteśmy płatnikami VAT – czy to nie wyklucza użyczenia? Czy jest jakiś sposób, aby na zgłoszeniu był adres sali wiejskiej jako siedziby, a adresem do korespondencji mój adres? – to jedno z pytań Czytelniczki Tygodnika Poradnika Rolniczego do naszego prawnika. 

Odpowiedzi udzeliła Alicja Moroz, prawnik redakcyjny:   

r e k l a m a

Umowa użyczenia świetlicy wiejskiej, a siedziba koła gospodyń wiejskich

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy taki zapis w umowie użyczenia sali wiejskiej będzie zgodny z istotą umowy użyczenia. W myśl art. 710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. 

Zgodnie z art. 712 k.c., jeżeli umowa nie określa sposobu używania rzeczy, biorący może rzeczy używać w sposób odpowiadający jej właściwościom i przeznaczeniu. Bez zgody użyczającego biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. 

Strony umowy użyczenia mogą zatem dowolnie określić sposób używania rzeczy, np. w przypadku użyczenia lokalu mogą wskazać, że będzie on wykorzystywany jedynie do celów mieszkaniowych albo jako lokal użytkowy. Granice swobody stron w tym zakresie wyznacza zasada swobody umów (art. 353[1] k.c.). Wskazuje on, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. 

Kodeks cywilny nie zakazuje oddania rzeczy do używania osobie trzeciej w stosunku do użyczającego. Urząd gminy może więc zgodzić się na takie sformułowanie umowy, które zabezpieczy mu możliwość wynajmowania sali innym podmiotom. 

 

Czy prywatny adres jednej z członkiń koła może być podany jako siedziba KGW?

Jeśli nie, pozostanie wskazanie jako siedziby koła Pani prywatnego adresu.
Nie oznacza to, że pod nim KGW musi prowadzić działalność. Do celów jej prowadzenia może bowiem zawierać umowy, np. z urzędem gminy, tyle że na czas określony, np. na zorganizowanie kiermaszu.

 

Czy siedziba KGW może być w gospodarstwie rolników VAT-owców? 

Zgodnie z ustawą z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenia nie podlegają – co do zasady – opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak zgodnie z art. 8 ust. 2 tej ustawy, obowiązek opodatkowania VAT wystąpi w przypadku:

  • użycia towarów stanowiących część majątku firmy na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą przez użyczającego, w tym do celów osobistych podatnika lub jego obecnych i byłych pracowników, jeśli miał on prawo odliczyć VAT naliczony przy ich zakupie,
  • nieodpłatnego świadczenia usług na cele własne lub w.w. osób.            

 

Alicja Moroz 
Fot. Archiwum Tygodnia Poradnika Rolniczego (zdjęcie poglądowe – na zdjęciu Koło Gospodyń Wiejskich w Brzózem)

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Baby z promilami? Tylko w Stawigudzie

Rzeźbią wyrzynarką w drewnie, renowują zabytkowe meble, malują ikony, przyrządzają doskonałe sushi. W okolicy znane są przede wszystkim z oryginalnych występów w folkowym zespole „Baby Ruśkie + 2 promile”.

czytaj więcej

Mija termin rozliczenia się KGW z dotacji

Koła gospodyń wiejskich, które otrzymały dotacje z ARiMR muszą się rozliczyć z tego w jaki sposób wydały pieniądze ze wsparcia. Co grodzi KGW, które nie złożą takiego sprawozdania?

czytaj więcej

Exodus z rolnictwa. Nawet 100-ha gospodarstwa są likwidowane

Coraz częściej wieś nie jest już miejscem pracy rolników, ale sypialnią dla ludzi, którzy przeprowadzili się tu z miasta. Część rolników odchodzi z zawodu ze względu na stan zdrowia. Problemem jest też brak szacunku dla rolników. Jakie jeszcze są powody exodusu z rolnictwa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)