Dopłaty do materiału siewnego 2020 – tylko miesiąc na wniosek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do materiału siewnego 2020 – tylko miesiąc na wniosek

20.05.2020autor: Magdalena Szymańska

W tym roku zmienił się termin naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Na razie nie pojawił się projekt zmian, aczkolwiek, jak zapowiadał minister rolnictwa, w tym roku, oprócz zmiany terminu miał się zmienić również wykaz roślin objętych dopłatą – miał być ograniczony jedynie do ziemniaków i roślin strączkowych.

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego przedłużone o kolejny miesiąc

Wnioski będzie je można składać w biurach powiatowych ARiMR od 25 maja do 25 czerwca 2020 r. Na razie nie pojawił się projekt zmian, aczkolwiek, jak zapowiadał minister rolnictwa, w tym roku, oprócz zmiany terminu miał się zmienić również wykaz roślin objętych dopłatą – miał być ograniczony jedynie do ziemniaków i roślin strączkowych. Te zmiany nie są więc jeszcze pewne.
r e k l a m a

W jaki sposób ustalana jest wysokość pomocy finansowej dla rolnika?

Według obecnych przepisów, wysokość pomocy ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. Stawki dopłat określane są corocznie do 30 września, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wysokość stawek jest wyliczana z uwzględnieniem powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych do ARiMR oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym. Warto przypomnieć, iż za 2019 r. stosowne rozporządzenie wydano dopiero 5 marca br., a realizację dopłat rozpoczęto jeszcze później. Rząd tłumaczył ten poślizg wyczerpaniem krajowego limitu pomocy de minimis oraz późnym uchwaleniem budżetu państwa na 2020 r.

Dopłaty do materiału siewnego za 2020 najpewniej do rolników trafią dopiero w przyszłym roku

Nie ma co liczyć na to, że dopłaty do materiału siewnego za 2020 r. będą wypłacane jeszcze w tym roku – pula de minimis w rolnictwie już obecnie jest wyczerpana w ponad 90%.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Z pomocą suszową jak z deszczem. Niby jest, ale za mało

O tym, że rolnicy czekają na wypłatę pomocy suszowej, pisaliśmy na łamach „Tygodnika” wielokrotnie. Ciągle dzwonią też do naszej redakcji osoby, których bulwersuje to oczekiwanie.

czytaj więcej

Jak zorganizować pomoc suszową, by uniknąć kryzysu w rolnictwie?

W ubiegłym roku z tytułu suszy rolnicy ponieśli straty w wysokości ponad 2 mld zł. Znikoma część z nich była objęta ubezpieczeniem od tego ryzyka, zdecydowana większość tj. 355 tys. rolników składało wnioski o pomoc od państwa. Niestety, wielu z nich cały czas na tę pomoc oczekuje, a do drzwi puka kolejna klęska...

czytaj więcej

Rolnicy będą mieli więcej czasu na złożenie oświadczeń o dopłatach bezpośrednich

Ministerstwo rolnictwa zdecydowało się na wydłużenie terminu, w jakim rolnicy będą mogli złożyć oświadczenie o braku zmian w dopłatach bezpośrednich. Jest to związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Do kiedy rolnicy będą musieli złożyć oświadczenie o dopłatach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)