Dania wolna od ASF? Odstrzelono ostatniego dzika w kraju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dania wolna od ASF? Odstrzelono ostatniego dzika w kraju

24.06.2021

W obawie przed ASF w Danii podjęto radykalne kroki – zdecydowano się na całkowity odstrzał dzików. To zdaniem duńskiej władzy właśnie się dokonało. Ostatnie zwierzę zostało zabite.

Strach przed ASF i radykalne kroki

Dania jako kraj jest słabo zalesiona w związku z tym liczba dzików w tym pięknym kraju jest zdecydowanie mniejsza, jak np. w Polsce. W 2018 roku naliczono ich jedynie 100 sztuk, jednak z roku na rok populacja dzika w Danii rosła. Wraz z nią rosło zagrożenie ASF. W związku z tym w 2108 roku zapadła decyzje o całkowitym odstrzale zwierzęcia. Plany te udało się zrealizować dopiero w tym roku. Dzik oznaczony numerem 157 został zabity w Południowej Jutlandii. Duński rząd przekonuje, że było to ostatni dzik w kraju.

r e k l a m a

Eksportowy potentat

Dania do jeden z ważniejszych graczy na rynku eksportowym produktów rolniczych. Około 15 proc. mięsa na międzynarodowym rynku pochodzi właśnie z Danii, z czego pierwsze skrzypce gra wieprzowina.

Michał Czubak
Fot. Unsplash

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kolejne ogniska ASF w Polsce. Tym razem na Dolnym Śląsku

Wirus ASF nie odpuszcza i atakuje chlewnie z coraz większą częstotliwością. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła właśnie 25. ognisko - tym razem choroba pojawiła się na Dolnym Śląsku w niewielkim stadzie świń.

czytaj więcej

Jak w dobie ASF bezpiecznie utylizować padłe świnie?

Każdy program bioasekuracji w gospodarstwie trzody chlewnej musi uwzględniać nie tylko przemieszczanie zwierząt żywych, ale także padłych ze strefy czystej do brudnej oraz wyznaczenie granic tych obszarów. Bezpieczeństwo biologiczne w zarządzaniu padłymi zwierzętami w stadzie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w dobie rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń.

czytaj więcej

ASF – zagrożenie, które czai się za płotem

Tak uważają producenci trzody chlewnej, którym wciąż dokłada się nowych obowiązków związanych z przestrzeganiem wymogów bioasekuracji, a i tak trudno jest uchronić się przed chorobą, która intensywnie rozprzestrzenia się wśród dzików, gdyż ich populacja jest ciągle zbyt liczna. Rolnicy oczekują nie tylko zrozumienia ze strony Inspekcji Weterynaryjnej przy egzekwowaniu przepisów, ale po kilku latach obecności ASF w naszym kraju także większej skuteczności służb odpowiedzialnych za walkę z wirusem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)