Bydło ginęło w męczarniach. Ogień i dym pochłonął życie 150 krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bydło ginęło w męczarniach. Ogień i dym pochłonął życie 150 krów

23.09.2021autor: Michał Czubak

Niewyobrażalna tragedia w Bartnikach (woj. warmińsko-mazurskie). W godzinach wieczornych 21 września doszło tam do pożaru obory, w której znajdowało się 150 sztuk krów. Tylko 4 zdołały wyjść z pożaru żywe.

Lidzbark Warmiński. Nocny pożar obory w Bartnikach. W ogniu życie straciło 150 krów

21 września o godzinie 22:27 do dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmiński (woj. warmińsko-mazurskie) wpłynęło zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Bartniki w gminie Kiwity. Z bliższych informacji wynikało, że obora nie jest pusta. Wręcz przeciwnie. Wewnątrz niej miało znajdować się bydło w znaczącej ilości.

Pierwsze strażackie zastępy na miejscu potwierdziły informacje o obecności zwierząt w oborze. Wewnątrz niej znajdowało się około 150 krów.

r e k l a m a

Cała obora w płomieniach - straty rolnika to 2 mln złotych

Strażacy po przybyciu na miejsce dyspozycji zastali w pełni rozwinięty pożar budynku inwentarskiego o konstrukcji stalowej, wykonanego w nowej technologii tj. płyta warstwowa, czyli zbudowana była z materiału, który pomiędzy zewnętrznymi ścianami z blachy ma piankę poliuretanową.

We wnętrzu obory panowało bardzo silne zadymienie i kiepska widoczność. Mimo tego strażacy weszli do środka, by uratować krowy znajdujące się w oborze. Niestety, większość z nich była już martwa. Zwierzęta albo się podusiły od dymu, albo zabił je ogień.

Z blisko 150 krów, jakie w środku się znajdowały, strażakom udało się wydostać jedynie cztery z nich. Jak podaje PSP w Lidzbarku Warmińskim, kondycja zwierząt była kiepska – nosiły widoczne ślady poparzeń.

Na miejscu pojawił się również lekarz weterynarii, który zajął się krowami.

Z ogniem przez blisko trzy godziny walczyło osiem zastępów strażaków zawodowych z Lidzbarka Warmińskiego oraz zastępy ochotników z powiatu lidzbarskiego i bartoszyckiego.

Przyczyny wybuchu pożaru są na razie nieznane. Ustalać będzie je policja.

Straty wstępnie wyliczono na 2 mln złotych.

Hodowca spod Łukowa potrzebuje pomocy! Pożar pochłonął cały jego dorobek

To kolejny tak ogromny pożar, który dotyka hodowców. Przypomnijmy, że 10 sierpnia 2021 r. Rafał Goławski stracił dorobek życia swojego oraz rodziców. Pożar strawił budynki gospodarcze, takie jak: oborę, stodołę i garaż na maszyny, które łącznie miały powierzchnię ponad 1000 m2. Zdaniem świadków, ogień powstał od wyładowania atmosferycznego i rozprzestrzenił się błyskawicznie.

Wszyscy, którzy chcieliby pomóc pogorzelcom, powinni kontaktować się z właścicielem gospodarstwa pod numerem telefonu 511 082 367. Na rzecz pogorzelców prowadzona jest również zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl.

Michał Czubak
Fot. PSP Lidzbark Warmiński

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy można postawić oborę na 32 krowy za 200 tys. złotych?

Obora na 32 krowy za 200 tys. zł. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak, bo właśnie taki obiekt powstał w gospodarstwie Przemysława Pińczuka, który zdecydował się na utrzymywanie krów w hali tunelowej zwanej też łukową.

czytaj więcej

Odmiany kukurydzy cukrowej supersłodkiej – na świeży rynek lub dla przetwórstwa

Podczas Pikniku Kukurydzy Cukrowej, organizowanego przez Syngentę mieliśmy okazję zobaczyć poletka doświadczalne z kukurydzą cukrową produkowaną na rynek świeży i w puszki. Kolekcja składała się z 20 odmian, tych sprawdzonych i od lat sianych jak również z nowości dopiero testowanych.

czytaj więcej

Lex Bielmlek: Jak sprzedałeś krowy, to nie otrzymasz pomocy

16 sierpnia upłynął termin składania wniosków o rekompensaty dla rolników, którym nie zapłacono za mleko w latach 2019–2020. Otrzymać ją mogą dostawcy mleczarni postawionych w stan upadłości. Są to Spółdzielnia Mleczarska Bielmlek i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Ozorkowie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)