Belgia chce wybić wszystkie dziki w strefie ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Belgia chce wybić wszystkie dziki w strefie ASF

14.06.2019autor: Paweł Mikos

W ciągu kilku najbliższych tygodni wszystkie dziki w południowej Belgii mają zostać wybite. W ten sposób władze chcą zapanować nad rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Rząd liczy, że dzięki temu uda się powstrzymać afrykański pomór świń, tak jak udało się to wcześniej w Czechach. 

Minister rolnictwa Walonii za całkowitą redukcją dzików w południowej Belgii

Jak podaje Vincent ter Beek z portalu Pig Progress, w środę 12 czerwca 2019 roku René Collin, minister ds. rolnictwa, przyrody i leśnictwa w rządzie walońskim oświadczył, że wkrótce rozpocznie się masowy odstrzał dzików w strefie II (zakażonej) ASF. 

Wybita ma być cała populacja dzików pozostających przy życiu w obszarze ASF. 

 

r e k l a m a

Polowanie na dziki przeprowadzą leśniczy

Polowania mają rozpocząć się niezwłocznie i redukcję pogłowia dzików mają przeprowadzić leśniczy. Rząd nie chce o to prosić myśliwych, ponieważ oficjalnie sezon polowań na dziki w Belgii rozpoczyna się dopiero 1 lipca. Walońskim władzom zależy na jak najszybszym zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, dlatego nie chcą czekać do lipca. 

 

Ponad 800 przypadków ASF u dzików w Belgii

Taka decyzja może wynikać z faktu, że w ostatnim czasie na nowo nasiliły się przypadki ASF u dzików na południu Belgii. Ostatnio władze musiały zgłosić do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) kolejne 6 przypadków. Od września 2018 roku, kiedy to odnotowano pierwszy raz przypadek ASF u dzików w Belgii przy granicy z Luksemburgiem, do początku czerwca 2019 roku stwierdzono łącznie 821 przypadków ASF. 

Luksemburg w obawie przed przedostaniem się ASF na jego terytorium w marcu 2019 roku zapowiedział budowę płotu na granicy z Belgią. Z kolei Niemcy i Francja zdecydowały się zredukować populację dzików w stefie graniczącej z południową częścią Belgii. 

Teraz również władze Walonii uznały, że wybicie dzików w zagrożonej strefie pozwoli im zapanować nad afrykańskim pomorem świń. 

Belgia chce wybić wszystkie dziki w strefie ASF
Od września 2018 roku do początku czerwca 2019 roku na południu Belgii zostało potwierdzonych 821 przypadków ASF u dzików (fot. Pixabay)

 

Czesi przykładem do skutecznego zwalczania ASF

Biorą tu przykład z Czech, które są jak na razie jedynym krajem, któremu udało się zlikwidować wirusa ASF. U naszych południowych sąsiadów, tuż po wykryciu pierwszego przypadku ASF u dzików w okolicach Zlina w czerwcu 2017 roku, ściśle została wyznaczona strefa na obszarze 89 km2 i wprowadzony zakaz wstępu do lasów. Następnie rozpoczęto intensywne polowanie na dziki w tym obszarze. Dzięki temu udało się do lutego 2018 roku opanować chorobę i od tego czasu Republika Czeska jest oficjalnie uznana za państwo wolne od ASF. 

 

Paweł Mikos 
fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF na Dalekim Wschodzie groźny dla globalnego rolnictwa

ASF to problem nie tylko Polski, Belgii czy Rosji – o której wspominaliśmy ostatnio. Przypomnijmy, iż tylko w ubiegłym roku Rosjanie zlikwidowali z powodu ASF ponad 250 tys. świń. Tymczasem, jak donoszą w swoim ostatnim felietonie redaktorzy naczelni „Tygodnika Poradnika Rolniczego”…

czytaj więcej

Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu

Afrykański pomór świń (ASF) został wykryty w jednym z gospodarstw pod Garwolinem. To pierwsze ognisko ASF na Mazowszu w tym roku i jednocześnie już 11 w kraju. Od początku choroba w Polsce uderzyła już w ponad 200 gospodarstw rolnych.

czytaj więcej

W gospodarstwie na Warmii potwierdzono 5 ognisko ASF u świń

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wystąpienie 5 ogniska ASF u świń w tym roku. Na dodatek odnotowano już ponad 1200 przypadków ASF u dzików.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)