ASF w Polsce: 5 nowych ognisk w 7 dni!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF w Polsce: 5 nowych ognisk w 7 dni!

24.07.2019autor:

Ostatnie dni przynoszą nowe wiadomości z krajowego frontu ASF. Złe wiadomości, bardzo złe. Najnowsza mówi o likwidacji stada liczącego ponad 1300 świń w okolicach Ciechanowa. To już 26 ognisko ASF w Polsce w tym roku i 5 w ciągu ostatnich 7 dni.  

W cieniu olbrzymiego ogniska na 3,5 tysiąca świń (w okolicach Mińska) niemal niezauważone pozostały kolejne. Wirus zaatakował jeszcze w na Lubelszczyźnie, gdzie chorobę stwierdzono w gospodarstwie leżącym w obszarze objętym ograniczeniami - gm. Niemce (338 sztuk). Było to już 7. ognisko ASF w woj. lubelskim i 21. w Polsce.

r e k l a m a
Kolejne ogniska również ujawniono na Lubelszczyźnie: 22. ognisko potwierdzono w gminie Izbica (pow. krasnostawski) w gospodarstwie utrzymującym 129 świń, położonym na obszarze zagrożenia; a 23. stwierdzono w gminie Kock (pow. lubartowski) w gospodarstwie położonym na obszarze objętym ograniczeniami, gdzie utrzymywano 9 świń.

W międzyczasie Komisja Europejska przeprowadziła nową analizę ryzyka i na tej podstawie zmieniła decyzję wykonawczą odniesieniu do ASF w niektórych państwach członkowskich (Polska, Bułgaria i Litwa).

Nowy tydzień niestety przyniósł wiadomości o nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w Polsce: we wsi Kruklin (gm. Giżycko) w gospodarstwie, w którym utrzymywano 203 świnie (było to już jedenaste w tym regionie ognisko ASF w tym roku), a 25. ognisko stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 świń, położonym w gminie Jabłonna Lacka, w powiecie sokołowskim (woj. mazowieckie).

Najnowsza informacja pochodzi dosłownie z wczoraj i znajdziemy ją w komunikacie datowanym na 24.07.2019: Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1324 świnie, położonym w miejscowości Gumowo, w powiecie ciechanowskim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami. Obecnie trwa likwidacja ogniska. Tydzień wcześniej w potwierdzono przypadek ASF u dzika odstrzelonego w okolicy zaledwie kilku kilometrów, w miejscowości Rutki Głowice. 

Do sytuacji w Polsce wrócimy w najnowszym numerze Tygodnika Poradnika Rolniczego. Nie masz prenumeraty? Czytaj TPR przez miesiąc za darmo!

 

Oskar Miroszka
fot. archiwum TPR

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus ASF zagraża światowej produkcji świń

Gwałtowne rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń to niepokojący sygnał dla światowej produkcji trzody chlewnej, gdyż powoduje nie tylko spadek produkcji wieprzowiny w krajach azjatyckich. Zwiększa się też niepewność w handlu w innych częściach świata.

czytaj więcej

Zasady bioasekuracji: ciężarówki trzymaj z daleka od chlewni

Wdrożenie ścisłej kontroli barier bezpieczeństwa biologicznego jest jedynym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Preparaty dezynfekujące stanowią podstawę ochrony przed chorobami w produkcji zwierzęcej i są konieczne w spełnianiu wymogów programu bioasekuracji, którego celem jest zapobieganie wystąpieniu chorób, a aktualnie mają chronić najbardziej przed groźnym ASF.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)