Amerykanie wydadzą 75 mln dolarów na zwalczanie dzików
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Amerykanie wydadzą 75 mln dolarów na zwalczanie dzików

05.07.2019autor: Paweł Mikos

Amerykański Departament Rolnictwa planuje znacznie ograniczyć populację dzików na swoim terenie. Chce w ten sposób zmniejszyć rozmiar szkód wyrządzanych przez dziki oraz prewencyjnie chronić się przed ASF-em. 

75 mln dolarów na ograniczenie wpływu dzików na rolnictwo

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) 20 czerwca 2019 roku ogłosił, że przeznaczy 75 mln dolarów na sfinansowanie zwalczania dzików, co ma na celu pomóc w zmniejszeniu zagrożenia, jakie dziki stwarzają dla rolnictwa, ekosystemów oraz zdrowia ludzi i zwierząt.
Redukcja pogłowia dzików w USA ma być przeprowadzona wspólnie ze Służbą Ochrony Zasobów Naturalnych (NRCS) oraz Inspekcją Zdrowia Zwierząt i Roślin (APHIS). 

Program pilotażowo będzie realizowany w wybranych obszarach w następujących stanach:

  • Alabamie, 
  • Arkansas, 
  • Florydzie, 
  • Georgii, 
  • Luizjanie, 
  • Mississippi, 
  • Północnej Karolinie, 
  • Południowej Karolinie,
  • Oklahomie, 
  • Teksasie. 

Taki wybór stanów wynika z faktu, że w tych regionach jest najwyższa populacja dzików, a co za tym idzie – największe szkody przez nie wyrządzane.  

Według szacunków USDA w 39 stanach żyje 5 mln dzików
Według szacunków USDA w 39 stanach żyje 5 mln dzików
(fot. Pixabay)

 

r e k l a m a

USA traktują redukcję dzików jako profilaktykę przed ASF 

– Projekty wybrane do dofinansowania pozwolą APHIS i NRCS na wspólne ograniczenie szkód i chorób wyrządzanych przez jeden z najbardziej niszczycielskich i groźnych gatunków inwazyjnych w Stanach Zjednoczonych – przekonuje Kevin Shea z Inspekcji Zdrowia Zwierząt i Roślin. 

Dodaje także, że program ma być później realizowany we współpracy z samorządem lokalnym, sektorem prywatnym, przemysłem i uczelniami. 

Władze USA przyznają, że chociaż w ich kraju nie ma żadnego ogniska afrykańskiego pomoru świń, to chcą już teraz ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób, w tym wirusa ASF, przez dziki na swoim terytorium. Amerykanie podkreślają, że patrząc na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach i innych częściach Azji oraz z uwagi na brak skutecznej szczepionki na ASF, profilaktyka w postaci redukcji populacji dzików jest dla USA jedyną obroną przed tą chorobą. 

 

Paweł Mikos 
Fot. zrzut ekranu Facebook.com/USDA

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemcy przygotowują się na ASF

Afrykański pomór świń nie odpuszcza. W ciągu kilku tygodni mamy kolejne ogniska w stadach trzody chlewnej, głównie w województwie warmińsko-mazurskim, ale także w Lubelskiem. Również tam potwierdzane są ciągle przypadki choroby u dzików, więc trudno się dziwić, że wirus trafia do chlewni, skoro cały czas krąży w środowisku.

czytaj więcej

Wirus ASF zaatakował gospodarstwo na Mazowszu

Afrykański pomór świń (ASF) został wykryty w jednym z gospodarstw pod Garwolinem. To pierwsze ognisko ASF na Mazowszu w tym roku i jednocześnie już 11 w kraju. Od początku choroba w Polsce uderzyła już w ponad 200 gospodarstw rolnych.

czytaj więcej

Jakie są scenariusze zwalczania ASF?

W Krakowie odbyła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Lekarzy Weterynarii – Specjalistów Chorób Świń. Tematykę zdominował oczywiście najpoważniejszy obecnie problem w produkcji trzody chlewnej, a mianowicie wirus afrykańskiego pomoru świń. Ponieważ długoterminowe ograniczenie populacji dzików jest niemożliwe, najważniejsze jest niedopuszczenie do przenoszenia wirusa do stad świń.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)