ASF: europosłowie PiS domagają się zmian w bioasekuracji
Zbigniew Kuzrniuk oraz Krzysztof Jurgiel (obaj PiS) wystosowali pisemny apel do organów Unii Europejskiej, w którym domagają się zmian w bioasekuracji w zależności od wielkości gospodarstwa.
Europosłowie PiS piszą list do unijnych komisarzy
Zbigniew Kuzrniuk oraz Krzysztof Jurgiel pisemnie zwrócili się do komisarzy: ds. zdrowia Stelli Kyriakides i komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w sprawie bioasekuracji w związku z ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Europarlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że potrzebne jest zróżnicowanie bioaskuracji wynikające z wielkości gospodarstw.
„Wiele gospodarstw, zwłaszcza małych, nie wytrzymuje obciążeń związanych z bioasekuracją i rezygnuje z hodowli. Nie mamy najnowszych danych unijnych, ale wg danych Eurostatu w latach 2010 - 2016 liczba gospodarstw rolnych hodujących świnie zmniejszyła się w UE z 2,6 mln do niespełna 1,2 mln. W naszym kraju, w Polsce odpowiednio z 316 tysięcy do około 140 tysięcy.” – piszą autorzy listu.
Większe stada świń, większe ryzyko zakażenia ASF
„Obserwujemy zróżnicowanie zagrożenia ASF-em w zależności od wielkości stad w gospodarstwach. Według danych KE za lata 2014 - 2020 odsetek przypadków ASF w gospodarstwach o najmniejszych stadach, 1-9 sztuk, wynosił 0,3%, w gospodarstwach 10-99 sztuk 1,6%, natomiast w gospodarstwach powyżej 1000 sztuk - aż 3,8%. Patrząc na wielkość strat w postaci liczby świń poddanych ubojowi w zakażonych gospodarstwach w tym okresie lat 2014-2020 - w gospodarstwach 1-9 sztuk było niespełna 10 tys. ubitych zwierząt, w gospodarstwach 10-99 szt. - ok. 36 tys., natomiast w gospodarstwach powyżej 1000 sztuk - prawie 1,1 miliona sztuk” – podają europarlamentarzyści.
Te dane są dowodem na to, że w małych gospodarstwach świnie nie mają tyle kontaktów zewnętrznych, co w dużych.
Złagodzenie zasad bioasekuracji dla mniejszych gospodarstw
W związku z twardymi danymi Kuzrniuk oraz Jurgiel apelują do unijnych komisarzy o możliwość „wydania wytycznych dla służb weterynaryjnych w państwach członkowskich, wskazujących prawidłową interpretację załącznika II z rozróżnieniem, co w zakresie bioasekuracji jest niezbędne we wszystkich gospodarstwach hodujących świnie, a co może być złagodzone w odniesieniu do małych gospodarstw, uwzględniając mniejsze ryzyko zakażenia, tak by były one w stanie sprostać wymogom bioasekuracji i kontynuować działalność hodowlaną” – wskazują w liście.
Michał Czubak
fot. PE
Najważniejsze tematy