Szkody łowieckie: więcej rolników będzie mogło ubiegać się o odszkodowania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szkody łowieckie: więcej rolników będzie mogło ubiegać się o odszkodowania

14.10.2021autor: Kamila Szałaj

Posłowie poszli na rękę rolnikom. Zdecydowali, że więcej gospodarzy będzie mogło ubiegać się o odszkodowania za szkody łowieckie. O jakie przypadki dokładnie chodzi?

Wczoraj Sejm przyjął nowelizację Prawa Łowieckiego. Nowe przepisy poszerzają prawo do odszkodowania za szkody łowieckie. Teraz pieniądze dostaną także ci rolnicy, którzy nie zgodzili się na budowę urządzeń zabezpieczających ich uprawy przed zwierzyną łowną. Warunkiem jest, by szkody te nie powstały w związku z odmową. 
r e k l a m a

Ministerstwo środowiska o obowiązującym prawie: „niezrozumiałe i irracjonalne”.

Do tej pory odszkodowanie nie przysługiwało tym rolnikom, którzy nie pozwolili na postawienie zabezpieczenia przed szkodami. Przepisy ograniczały więc krąg uprawnionych do rekompensat. 

- W efekcie właściciel, który odmówił zgody np. na wzniesienie ogrodzenia na jakimś odcinku granicy jego nieruchomości, tracił prawo do odszkodowania. Po pierwsze, za szkody, które wyrządziły także zwierzęta, wobec których zabezpieczenie z założenia nie byłoby skuteczne. Po drugie, za szkody wyrządzone przez zwierzęta wchodzące na jego grunt innymi możliwymi drogami. I po trzecie wreszcie, co już zupełnie niezrozumiałe i irracjonalne, za szkody wyrządzone przy wykonywaniu polowania, które zasadniczo wręcz nie mogą mieć żadnego związku z ewentualnymi środkami ochrony przed szkodami łowieckimi – wyjaśnia resort środowiska w uzasadnieniu do nowelizacji.

Odmowa odszkodowania niezgodna z Konstytucją

Teraz to się zmieni, bo nowa ustawa dostosowuje przepisy prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. A ten uznał, że w takim przypadku zwolnienie dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego od odpowiedzialności za szkody łowieckie jest niezgodne z Konstytucją.

Nowe przepisy nałożą więc obowiązek na zespoły szacujące szkody obowiązek ustalenia, czy jest związek między brakiem zgody na budowę urządzeń a wyrządzoną szkodą.

Odszkodowania za szkody łowieckie wypłaci ARiMR

A to nie wszystkie zmiany, które dotyczą odszkodowań za szkody łowieckie. Kilka dni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rekompensat nie będzie już wypłacał dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.

-Już w Sejmie jest ustawa rozwiązująca problem, który denerwuje wielu rolników. To są szkody łowieckie, szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne. Dzisiaj uzyskanie odszkodowań to jest droga przez mękę – powiedział prezes PiS. 

Wskazał, że to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała rolnikom te odszkodowania. 

- A ona sobie już da radę dalej, żeby uzyskać to odszkodowanie od kół łowieckich – dodał Kaczyński. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Kamila Szałaj
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sztuka wędzenia - przepisy prawne i porady praktyczne

Wędzenie jest jedną z najstarszych metod utrwalania żywności pochodzenia zwierzęcego - głównie mięsa, ryb, niekiedy także serów. Specyficzny zapach i smak wędzonych produktów ma wielu zwolenników. Podpowiadamy, jak zorganizować przydomową wędzarnię i na co zwrócić uwagę.

czytaj więcej

ARiMR będzie wypłacać odszkodowania rolnikom za szkody łowieckie?

Już nie koła łowieckie, a ARiMR ma wypłacać odszkodowania za szkody łowieckie. To jeden z pomysłów rządu na poprawę sytuacji rolników. Rolnikom podoba się ten pomysł,  ale nie dowierzają PiS-owi, że spełni te obietnice. - Jakaś mina w tej ustawie na pewno będzie - ocenia rolnik z Podlasia.

czytaj więcej

Koła łowieckie mają być większe i otwarte dla rolników. Albo likwidowane

Szykują się zmiany w Polskim Związku Łowieckim. Ma być większy napływ nowych członków do kół łowieckich, w tym rolników. Z kolei koła, które nie będą realizować m.in. planów odstrzału dzików, będą rozwiązywane. Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)