Wszystkie cukrownie KSC rozpoczęły kampanie buraczaną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wszystkie cukrownie KSC rozpoczęły kampanie buraczaną

30.09.2019autor: Marek Kalinowski

Niedawno Krajowa Spółka Cukrowa S.A. informowała w komunikacie o rozpoczęciu kampanii cukrowniczej. 10 września skup i przerób buraków cukrowych zaczęła Cukrownia w Werbkowicach, 14 września ruszyła kampania w Malborku, a 18 września ruszyły Cukrownie Dobrzelin, Kluczewo i Krasnystaw. 28 września kampania zaczęła się w Kruszwicy i Nakle nad Notecią.

KSC S.A. jest dobrze przygotowana do kampanii. W roku 2019 współpracuje z blisko 15 tys. plantatorów. Jak informuje Spółka, w kampanii 2019/2020 do użytku oddany zostanie Terminal Cukrowy KSC S.A. w Porcie Gdańskim.

r e k l a m a
Jakie są efekty przerobu pierwszych partii surowca i jaka jest polaryzacja? Cukrownia Malbork po dwóch dniach (na dzień 15.09.2019 r.) ogółem skupiła 5596 ton korzeni przy średnim zanieczyszczeniu 8,46% i średniej polaryzacji 15,87%. Pomimo wczesnego zbioru surowiec jest oceniany jako dobrej jakości.  

Jaki był ten sezon dla plantatorów buraka?

Na dane z całego kraju przyjdzie nam poczekać i trudno jeszcze oszacować wynik całej kampanii. Szacunki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wydają się być bardzo optymistyczne bo zakładają, że średni plon korzeni wyniesie 60 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9 t/ha. Takie przewidywania są komentowane na forach rolniczych. Są komentarze mówiące wprost, że w tym roku 60 t korzeni można zebrać, ale z 3 ha. Wiadomo – wpływ suszy, chociaż są rejony, gdzie plony będą wysokie.

Oficjalny rekord świeżej masy kukurydzy

Z inicjatywy „Razem dla Rekordów Polski” powstałej z połączenia firm oferujących urządzenia i środki produkcji (CLAAS, IGP Polska, K+S Polska, Sano – Nowoczesne Żywienie Zwierząt), dnia 04.09.2019 r. w gospodarstwie Anny i Andrzeja Trzeciaków w Trzyrzeczu na Podlasiu, ustanowiono pierwszy oficjalny Rekord Polski w plonie ogólnym świeżej masy kukurydzy. 

Wynik to 78,08 t/ha, a plon ten dała zebrana plantacja kukurydzy odmiany Codizouk o FAO 270. W prowadzenie, nawożenie, zbiór i sporządzenie kiszonki z kukurydzy zaangażowane były wymienione firmy. Wydarzenie było nadzorowane przez sędziego z Biura Rekordów.


Marek Kalinowski
fot. Pixabay

 

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

300 tys. ton polskiego cukru popłynie w świat z portu w Gdańsku

Krajowa Spółka Cukrowa zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego w Porcie Morskim Gdańsk. Pozwoli to KSC dotrzeć do nowych rynków w Azji i Afryce. „Polski Cukier” planuje poprzez port eksportować nawet 300 tys. t. cukru.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)