1 mld złotych na dotacje na nawadnianie w rolnictwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

1 mld złotych na dotacje na nawadnianie w rolnictwie

16.06.2019autor: Paweł Mikos

Od sierpnia 2019 roku ma rozpocząć się program przyznawania dotacji na nawadnianie w rolnictwie. Minister rolnictwa zapowiada, że łącznie na dopłaty do nawodnień będzie przeznaczonych łącznie 1 mld złotych. Rolnik będzie mógł za te dotacje wykonać m.in. ujęcie wodne lub infrastrukturę rozprowadzenia wody. 

Dotacje do nawadniania w rolnictwie najpierw dla regionów najbardziej dotkniętych suszą rolniczą 

Od sierpnia uruchamiamy nowy program nawodnień w rolnictwie, na razie jest na to 400 mln złotych przeznaczone, cała pula to miliard złotych. Muszę zacząć od tych gmin, które były najbardziej dotknięte suszą w kolejnych latach i taki raport jest przygotowywany, tam będziemy dofinansowywali nawodnienia w gospodarstwach rolnych – powiedział dla agencji Newseria Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. 

– Mamy wielką suszę hydrologiczną, ucieka nam woda gruntowa. Pilnie potrzebujemy programu małej retencji, retencji na terenach wiejskich, odbudowania małych zbiorników wodnych, odbudowywania małych terenów podmokłych czy w ogóle jakby terenów podmokłych, utrzymywania zadrzewień śródpolnych, bo to są wszystko zbiorniki retencyjne. Bez tego polskie rolnictwo naprawdę czeka dramat – tłumaczy dr hab. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie. 

Przeczytaj także: Susza rolnicza atakuje kolejne regiony i uprawy

Susza rolnicza atakuje kolejne regiony i uprawy 

 

r e k l a m a

Dotacje na nawadnianie pól z „Modernizacji gospodarstw rolnych”

Dotacje na nawadnianie w rolnictwie będą przyznawane z programu „Modernizacji gospodarstw rolnych”. 

Dotacje w zakresie nawadniania w rolnictwie będą wspierane w trzech kategoriach:

  • operacje ulepszające już istniejące instalacje nawadniające;
  • operacje powiększające obszar nawadniania;
  • operacje jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Ubiegając się o dotacje na nawadnianie, w przypadku ulepszenia istniejących instalacji, trzeba będzie doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10%. Z tego powodu każda z inwestycji będzie musiała mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

 

100 tys. złotych dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego 

Dotacje na nawadnianie w gospodarstwie rolnym ma wynieść do 100 tys. złotych, przy czym dofinansowanie wyniesie 50% kosztów (60% kosztów dla młodego rolnika).
Minimalny poziom kosztów inwestycji musi wynieść 15 tys. złotych. 

Do kosztów kwalifikowanych będą zaliczane m.in.: 

  • nakłady poniesiony na wykonanie ujęcia wody na potrzeby nawadniani (studnie, zbiorniki) ;
  • zakup nowych maszyn i urządzeń do poboru wody, pomiaru zużycia wody, 
  • nabycie urządzeń do magazynowania, uzdatniania i odzyskiwania wody; 
  • zakup urządzeń lub nowych instalacji do rozprowadzania wody; 
  • nabycie oraz montaż nowych systemów nawadniających.

 

Na całe szczęście, limity dotacji na nawadnianie gospodarstw rolnych nie będą łączyć się z limitami z innych obszarów „Modernizacji gospodarstw rolnych”, czyli z obszarów A, B, C i D. Dzięki temu z pomocy na nawadnianie będą mogli skorzystać rolnicy, którzy już otrzymali dotacje na zakup maszyn rolniczych czy na rozwój produkcji mleka, bydła mięsnego lub prosiąt. Co ważne, będzie można w tym samym roku złożyć wniosek o dotacje w jednym z obszarów A–D i jednocześnie o dotacje na nawadnianie. 

Co ważne, w przypadku inwestycji w nawodnienia w gospodarstwie rolnym nie będzie konieczne wykazanie wzrostu wartości dodanej brutto (GVA) w gospodarstwie.
Jednak po dotacje na nawadnianie w rolnictwie będą mogły starać się jedynie gospodarstwa rolnie o powierzchni do 300 ha. 

 

Za co będą przyznawane punkty we wnioskach o dotacje na nawadnianie gospodarstw? 

Dotacje na instalacje w nawadnianie gospodarstw rolnych będą przyznawane na podstawie uzyskanych punktów. Wszystko wskazuje na to, że punkty będą przyznawane za: 

  • położenie gospodarstwa na terenie gminy zagrożonej suszą rolniczą – do 15 punktów przyznawanych proporcjonalnie do liczby lat, w których wystąpiła susza w okresie ostatnich 10 lat; 
  • potencjalne oszczędności wody dla operacji ulepszających już istniejące instalacje nawadniające;
  • relizowanie programu rolno-środowiskowo-klimatycznego.

 

12 mld złotych na program dużej retencji 

Z kolei od 2020 roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpocząć realizować program dużej retencji w Polsce, która ma posłużyć także poprawie warunków dla rolnictwa. Program Rozwoju Retencji ma zwiększyć retencjonowanie wody w Polsce z obecnych 6,5% do 15% oraz minimalizować skutki powodzi i suszy.
Na budowę zbiorników retencyjnych oraz retencję naturalną, hydroenergetykę czy meliorację zaplanowano wydać 12 mld złotych. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Precyzyjny plan uprawy ziemniaków pozwala nieźle zarobić

Powierzchnia gospodarstwa 1000 ha robi wrażenie, podobnie jak wielkość działek. Jedna z działek ma prawie 300 ha. Ale poznając bliżej gospodarstwo okazuje się, że wcale nie jest tak kolorowo, bo teren pagórkowaty, słabe gleby, przewaga gleb V i VI klasy o słabej pojemności wodnej.

czytaj więcej

Dotacje dla rolników – nowy harmonogram PROW z dotacjami na nawodnienia

Dotacje na nawodnienia w gospodarstwach oraz dodatkowe dotacje na przetwórstwo i promocję żywności dla rolników sprzedających w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. To główne zmiany w opublikowanym Harmonogramie naborów wniosków w ramach PROW 2014-2020.

czytaj więcej

50 mln euro na krowę plus i świnię plus. Jakie warunki trzeba spełnić?

Po około 600 zł dopłat do krowy i do świni w najkorzystniejszym wariancie mają otrzymywać rolnicy w ramach „Dobrostanu zwierząt” z PROW. Jednak żeby otrzymać takie dotacje, trzeba spełnić wyśrubowane warunki. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)