Rolnicy oceniają sytuację w rolnictwie bardzo źle. Powodów jest kilka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy oceniają sytuację w rolnictwie bardzo źle. Powodów jest kilka

06.09.2022autor: Karol Pomeranek

Choć trzeci kwartał przyniósł minimalną poprawę sytuacji w rolnictwie, wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) (16,9 pkt), jest niższa niż rok temu o 18,8 pkt, co oznacza, że tendencja spadkowa w rolnictwie się pogłębia – wynika z analizy Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

Badanie ankietowe przeprowadzone zostało w lipcu i sierpniu na próbie 2 087 gospodarstw rolnych.

Nieco wzrosły przychody z produkcji rolnej

Jak czytamy w opracowaniu, wspomniana poprawa koniunktury jest powszechna, a w największym stopniu odczuły ją gospodarstwa położone w makroregionie północnym i zajmujące się uprawą roślin wieloletnich.

– Nieco polepszyły się nastroje rolników i wzrosły przychody z produkcji. Wartość wskaźnika zaufania, jednej z dwóch składowych ogólnego wskaźnika koniunktury, wzrosła w porównaniu z II kwartałem o 3,2 pkt, pozostaje jednak niższa od wartości sprzed roku o 33,9 pkt. Z kolei wartość wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych gospodarstw rolnych, drugiej składowej IRGAGR, zwiększyła się o 8,6 pkt. Mimo to jest niższa niż rok temu o 11,2 pkt
r e k l a m a

Bardzo złe oceny wśród ankietowanych rolników

Jak zaznaczają autorzy opracowania, wzrost wartości obu wskaźników cząstkowych koniunktury nie zmienia faktu, że oceny ankietowanych na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie są bardzo złe

– Wpływa na nie utrzymujący się wzrost kosztów produkcji, za którym nie nadąża wzrost cen produktów rolnych. Nieznacznie wzrosły zakupy nawozów sztucznych i pasz treściwych, obniżył się natomiast poziom wydatków na nabycie środków ochrony roślin. Wyraźnie zwiększyły się nakłady na budynki i budowle oraz maszyny i urządzenia rolnicze

Jedynie 12% rolników ze spokojem patrzy w przyszłość

Jak czytamy dalej, pomimo wzrostów poziom wydatków na obrotowe środki produkcji i nakłady inwestycyjne jest bardzo niski, na co wpływa trudna sytuacja finansowa rolników i wysoki koszt kredytu, który zniechęca do jego zaciągania. 

Rolnicy spodziewają się pewnej poprawy koniunktury w kolejnym kwartale, jednak odsetek ankietowanych, którzy ze spokojem patrzą w przyszłość wynosi ledwie 12%, co jest jednym z najniższych wyników w historii badania.

IRG jest jednostką badawczo-dydaktyczną

Instytut Rozwoju Gospodarczego został utworzony we wrześniu 1972 roku jako międzywydziałowa jednostka badawcza. 

– Celem działania Instytutu była integracja badań o charakterze teoriopoznawczym, metodologicznym i empirycznym, prowadzonych przez pracowników uczelni. Od 1992 roku IRG wchodzi w skład Kolegium Analiz Ekonomicznych. Instytut specjalizuje się w badaniach nad procesami i tendencjami rozwojowymi w gospodarce polskiej. Prowadzi badania koniunktury stanowiące podstawę diagnozowania sytuacji gospodarczej kraju. Obecnie Instytut jest jednostką badawczo-dydaktyczną – podaje biuro prasowe SGH.
źródło: Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH
Fot. Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak obliczać koszty produkcji zwierzęcej w gospodarstwie rolnym: czy to się opłaca?

Jak optymalizować decyzje i efekty codziennej pracy w gospodarstwie rolnym? Podpowiadamy, jak sprawnie i konsekwentnie liczyć i analizować koszty produkcji zwierzęcej. Czy chów i hodowla zwierząt jeszcze się rolnikowi opłacą?

czytaj więcej

Jak poprawić sytuację hodowców trzody chlewnej?

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig opracował diagnozę rynku trzody chlewnej. Związkowcy liczą, że wykorzysta ją zespół do spraw opracowania strategii rozwoju sektora wieprzowiny i przetwórstwa mięsnego przy Ministerstwie Rolnictwa by polepszyć sytuację hodowców. Jakie są wnioski z diagnozy i czego oczekuje Polpig?

czytaj więcej

Sytuacja i perspektywy na rynku drobiu – wkrada się lęk i niepewność jutra

  Epidemie Covid-19 oraz grypa ptaków podcięły w zeszłym roku skrzydła branży drobiarskiej. Teraz na horyzoncie pojawiły się kolejne kłopoty. Obawy o dostępność i koszty energii oraz pasz wywołują niepokój wśród hodowców drobiu, którzy zastanawiają się czy kontynuować wstawienia do kurników. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)