Producenci zbóż apelują do ministra: „Potrzebujemy portu morskiego do eksportu zbóż”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Producenci zbóż apelują do ministra: „Potrzebujemy portu morskiego do eksportu zbóż”

22.01.2022autor: wk

Producenci zbóż piszą do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie budowy portu morskiego do eksportu zbóż. Ma to być rozwiązanie problemu nadwyżki ziarna. Co z obiecanymi wcześniej terminalami?

Rząd przedstawił późną jesienią 2021 r. szczegóły programu Polski Ład dla rolnictwa. Zawierał on wiele nowych propozycji i rozwiązań dedykowanych rolnictwu i obszarom wiejskim. Ale w opinii Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych w ogłoszonym programie zabrakło jednej, bardzo ważnej dla rolników kwestii, a konkretnie zapowiedzi uruchomienia nowoczesnego portu dla prawidłowego rozwoju eksportu płodów rolnych z Polski, w tym ziarna zbóż w szczególności.

„Jak wiemy, Krajowy Plan Odbudowy ma być kompleksowym programem reform i projektów strategicznych. Jego celem jest wzmocnienie odporności gospodarczej i społecznej oraz budowa potencjału polskiej gospodarki na przyszłość. Zakłada się, że otrzymane w ramach Programu pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację technologiczną oraz poprawią jakość życia Polaków i konkurencyjność naszej gospodarki. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych uważa, że przeznaczenie pewnej części funduszy w ramach KPO na budowę portu zbożowego spełnia w zupełności to założenie” – napisał w liście Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu PZPRZ.

r e k l a m a

Eksport będzie rósł

PZPRZ przypomniał, że produkcja zbóż w naszym kraju znacznie przewyższa zapotrzebowanie wewnętrzne. W ostatnich latach nadwyżka ta jest na poziomie 3-8 mln ton. W roku minionym, w którym zbiory przekroczyły poziom 34 mln ton, wyraźnie więcej. W związku z postępem w hodowli nowych odmian i agrotechnice należy spodziewać się dalszego wzrostu ilości wyprodukowanego w naszym kraju ziarna.

Tym samym problem eksportu dużych ilości ziarna będzie narastał. Ziarno zbóż eksportujemy do Niemiec, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, ale też do wielu innych krajów. Aby tych rynków nie utracić oraz by pojawiały się nowe rynki istnieje konieczność stworzenia profesjonalnego portu zbożowego.

Niespełnione obietnice

Zdaniem PZPRZ, wszelkie dotychczasowe działania w tym względzie kończyły się tylko obietnicami wykonania takiego portu (terminala) w Świnoujściu czy Gdyni.

„Nie chcielibyśmy aby tym razem znowu tak się stało. Mamy świadomość, że jest to kosztowna inwestycja, ale polskiemu Państwu to się naprawdę opłaci. Uważamy zatem, ze wpisanie  takiej inwestycji do Polskiego Ładu dla rolnictwa  jest niezbędne” kontynuuje S. Kacperczyk.

Wprawdzie rząd planuje utworzenie Terminala Intermodalnego w Bydgoszczy Emilianowo, który ma pełnić rolę tzw. portu suchego i być zapleczem dla portu zbożowego m.in. w Gdyni, ale zdaniem producentów zbóż taki terminal nie jest w stanie zastąpić portu morskiego dostosowanego do przeładunku dużych mas zboża.
„W związku z tym prosimy Pana Wicepremiera o zainteresowanie się naszą prośbą i podjęcie stosownych – w miarę możliwości – działań wspierających realizację planu powstania nowoczesnego portu zbożowego w naszym kraju” podsumowuje Stanisław Kacperczyk z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

wk
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupy producenckie – będą ułatwienia

Planowane są ułatwienia dla rolników, którzy chcieliby założyć grupę producencką. Zdecydowano o możliwości ograniczenia liczby danych, które muszę być przedstawiane w trakcie ubiegania się o status producentów rolnych takich jak dane ewidencyjne działek, które już znajdują się w zasobach ARiMR.

czytaj więcej
Aktualności

Polski eksport: czy jesteśmy samowystarczalni?

W zeszłym roku sprzedaliśmy żywność za rekordową kwotę 37 mld euro. To co cieszy, to ogromna nadwyżka w bilansie handlu zagranicznego, która grubo przekroczyła 12 mld euro oraz rosnąca ilość żywności przetworzonej, którą wysyłamy w świat.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Pierwszy statek napędzany niskoemisyjnym biometanem od bydła i świń

Neutralny emisyjnie statek napędzany produktami ubocznymi produkcji zwierzęcej amerykańskiego operatora Harvey Gulf International Marine jest wyjątkowy. To jedyny taki statek na całym świecie. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)