Rząd przesłał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać plan biznesowy grupy producentów rolnych. W efekcie szczegółowej analizy dotychczasowych przepisów zadecydowano o możliwości ograniczenia liczby danych, jakie muszą być przedstawiane na etapie ubiegania się o status grupy producentów rolnych. Zdaniem MRiRW będzie to skutkować ułatwieniem i uelastycznieniem tego procesu.
Uproszczenia i mniej danych
Propozycje zawarte w projekcie przewidują m.in. ograniczenie liczby danych w zakresie informacji dotyczący wnioskodawcy ubiegającego się o status grupy producentów rolnych. Będzie to możliwe, gdyż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) uznający i nadzorujący grupy producentów rolnych takie dane już posiada. Dlatego wymóg podawania danych, takich jak:
- siedziba i forma prawna grupy;
- numer identyfikacji podatkowej (NIP);
- wskazanie osób upoważnionych do reprezentowania grupy.
Zostaje usunięty, gdyż dane te wynikają już z innych, składanych przez grupy formularzy wniosków.
Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenie uproszczeń dla wnioskodawców i ograniczenie liczby danych, wskazywanych w planie biznesowym, w części dotyczącej producentów produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, wchodzących w skład tej grupy.
MRiRW proponuje usunięcie obowiązku podawania danych, takich jak:
- miejsce zamieszkania;
- siedziba i adres;
- numer PESEL, NIP, REGON;
- numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości.
Propozycja dotyczy osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, gdyż dane te wynikają już z innych, składanych przez grupy formularzy wniosków.