Polski eksport: czy jesteśmy samowystarczalni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polski eksport: czy jesteśmy samowystarczalni?

10.03.2022autor: wk

W zeszłym roku sprzedaliśmy żywność za rekordową kwotę 37 mld euro. To co cieszy, to ogromna nadwyżka w bilansie handlu zagranicznego, która grubo przekroczyła 12 mld euro oraz rosnąca ilość żywności przetworzonej, którą wysyłamy w świat.

Na prośbę posłów ministerstwo rolnictwa przedstawiło informację dotyczącą wyników handlu zagranicznego polską żywnością.

Jest rekord!

Z ostatnich danych wynika, że w 2021 r. sprzedaliśmy za granicę produkty rolno-spożywcze o wartości 37 mld euro. To 3 mld euro więcej niż rok wcześniej. Towarzyszy temu dodatnie saldo (12,7 mld euro), gdyż import wyniósł ok. 24 mld euro.

Polska znalazła się w ten sposób na 7. miejscu w UE , jeżeli chodzi o eksport produktów rolno-spożywczych, (awans o trzy pozycje) i jest również na 3. miejscu, jeżeli chodzi o państwa, które mają dodatni bilans.

– Widać, że polska żywność cieszy się na świecie wielkim uznaniem, wielką popularnością. Jest to dobrej jakości żywność eksportowana, ale też jest bardzo istotne, aby podkreślić, że ta żywność w dużej mierze jest eksportowana w formie już przetworzonej, bo między 86% a 88% tej żywności jest przetworzone – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk. 

r e k l a m a

Kto zapełni ukraińską lukę?

Przedstawiciel MRiRW podkreślił, że w handlu zagranicznym w związku z agresją Rosji na Ukrainę można spodziewać się teraz ogromnych zawirowań i wzrostu zapotrzebowania na żywność  Polski.

– Dlatego rynek będzie bardzo trudny, również ze względu na niedobory związane z produktami z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Ale należy podkreślić i uspokoić, że z jednej strony mamy problemy ukraińsko-białorusko-rosyjskie, jeżeli chodzi o rynki, a z drugiej strony widzimy, że będzie wielkie zapotrzebowanie na produkty rolno-spożywcze z Polski – tłumaczył posłom N. Kaczmarczyk. 

Paliwa nie zabraknie?

Wiceminister Kaczmarczyk odniósł się również do bieżącej sytuacji na rynkach i zapewnił rolników, że w Polsce nie będzie niedoboru paliw. Dostajemy od naszych Czytelników inne sygnały, przeczytacie o nich tutaj.

– To paliwo jest i kiedy rynek się unormuje, nasyci – bo widzimy też sytuacje, w których obywatele boją się, że tego paliwa nie ma – ceny również powinny się unormować. Dlatego zapewniam państwa, że jeżeli chodzi o paliwo, to to paliwo jest – podsumował wiceminister.

Tymczasem zostawiamy Was ze zdjęciem zrobionym przed chwilą w centralnej części kraju.


wk
fot. EnvatoElements, bcz

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Współpraca Polski z Wietnamem. Intensyfikacja wymiany handlowej

Rozmowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu Le Minh Hoan, dotyczyła współpracy w obszarze rolnictwa. Wietnam jest dla Polski bardzo ważnym partnerem wśród krajów azjatyckich. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Eksport mięsa z Polski: sprzedaż spadła, wartość wzrosła

Biuro Analiz KOWR podsumowało eksport polskich produktów rolno-spożywczych od stycznia do listopada 2021 r. Wartość eksportu mięsa z Polski wzrosła, ale spadł wolumen sprzedaży. Czego sprzedaliśmy najwięcej i dokąd?

czytaj więcej
Aktualności

Producenci zbóż apelują do ministra: „Potrzebujemy portu morskiego do eksportu zbóż”

Producenci zbóż piszą do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka w sprawie budowy portu morskiego do eksportu zbóż. Ma to być rozwiązanie problemu nadwyżki ziarna. Co z obiecanymi wcześniej terminalami?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)