Zapraszamy na IV Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zapraszamy na IV Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie!

01.05.2022autor: Anna Kurek

Wszyscy jesteśmy świadkami bardzo dynamicznych zmian w sektorze trzodowym. Konia z rzędem temu, kto wie co dalej będzie z krajową produkcją świń? Dlatego już dziś zapraszamy Was do udziału w IV już Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie, które odbędzie się 7-8 czerwca w Licheniu Starym, gdzie wraz z ekspertami śledzącymi branżę będziemy próbowali odpowiedzieć na to pytanie.  

Ceny trzody chlewnej z historycznie niskich, gwałtownie wystrzeliły na wysoki poziom, ale zaraz za nimi wzrosły też koszty produkcji. Rolnicy utrzymujący świnie wciąż są pod kreską. Z najnowszych danych ARiMR wynika, że na koniec marca 2022 r. mieliśmy w Polsce już tylko 66,2 tys. stad świń. Trendowi ograniczania liczby stad trzody towarzyszy ich rosnąca wielkość. Statystyczne stado w Polsce urosło do 148 świń, co oznacza trzykrotny wzrost w ciągu 6 lat. Jaki będzie dalszy scenariusz? Kiedy możemy liczyć na zarobek oraz jak prowadzić produkcję w tych trudnych czasach? To zagadnienia, z którymi zmierzą się zaproszeni przez nas specjaliści i analitycy rynkowi.

Analiza rynkowa produkcji świń na świecie

Chcesz wiedzieć jakie są najnowsze trendy i mechanizmy w światowe produkcji świń? Musisz być z nami. 7-8 czerwca Licheń Stary, hotel Atut. Zapisz się już dziś, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas dwudniowego Forum będziemy rozmawiać m.in. o perspektywach dla europejskiej produkcji świń z Albertem Hortmann-Scholtenem – prezesem dyktującej ceny w niemal całej Europie giełdy VEZG. O tym czy i ile europejskiej wieprzowiny potrzebują jeszcze napędzające rynek Chiny opowie nasz gość specjalny z Szanghaju – HC Lee (AB Agri). Z kolei Bernhard Feller z IR Nadrenii Północnej Westfalii opowie o nowych wymogach w profesjonalnej produkcji prosiąt.

Do udziału w Forum zaprosiliśmy również przedstawicieli wiodących genetyk. Iryna Vasylevych (Breeders of Denmark) przedstawi ekonomiczne efekty filozofii hodowlanej duńskiej genetyki, a dr Staphan Welp z BHZP z Niemiec opowie o zrównoważonej hodowli świń. Liczymy na ekscytującą dyskusję na frapujący wielu hodowców temat licznych miotów i granicy ich opłacalności, do której zaprosiliśmy krajowych praktyków.

r e k l a m a

Jak obniżać koszty produkcji?

Rynek i stale od miesięcy drożejące pasze stawiają przed hodowcami i żywieniowcami coraz więcej wyzwań. Prof. Krzysztof Lipiński z UWM w Olsztynie będzie podpowiadał, jak w naszych realiach obniżyć koszty żywienia świń. Z kolei dr Marcin Kamiński (LUCTA) wyjaśni jak żywieniem poprawić zdrowotność zwierząt. W sesji poświęconej zdrowiu trzody nie możemy pominąć tematu ograniczania antybiotyków w produkcji. Temat ten przedstawi prof. Zygmunt Pejsak z Międzyuczelnianego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ – UR w Krakowie. Jego wychowanek, dr Karol Wierzchosławski będzie mówił o tym, jak prowadzić stado w rytmie 5-tygodniowym i dlaczego taki model produkcji pozytywnie wpływa na zdrowotność świń. Terry Emonds (MS Schippers) z Holandii zdradzi kilka ciekawych pomysłów na walkę z drobnoustrojami w chlewni, a lek. Wet. Szymon Nowaczyk podpowie, jak obniżyć koszty produkcji tuczników.

Na naszym Forum nie mogło zabraknąć też tematów, które rozgrzewają do czerwoności producentów świń. Zaplanowaliśmy dyskusję o tym, czy tucz kontraktowy jest zagrożeniem dla branży, czy szansą na przetrwanie trwającego, bardzo głębokiego kryzysu. Wprowadzenie do dyskusji powierzyliśmy Robertowi Hoste z Uniwersytetu w Wageningen (Holandia), który zrelacjonuje modele zacieśniania współpracy na rynku świń.

Kolejnym ważnym tematem poruszanym podczas spotkania będzie wprowadzana najprawdopodobniej już od czerwca br. elektroniczna książka leczenia zwierząt. Artur Zalewski (One Health) wyjaśni, jakie są w tym zakresie wymagania i możliwości w lecznicach weterynaryjnych oraz w gospodarstwach produkujących świnie.

Chcesz wiedzieć jakie są najnowsze trendy i mechanizmy w światowe produkcji świń? Musisz być z nami!

 

7-8 czerwca Licheń Stary, hotel Atut.

 

Zapisz się już dziś, bo liczba miejsc jest ograniczona. Zapraszamy!

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zmienić dietę świń, aby ograniczyć wydatki na leki?

Nieracjonalne wykorzystanie antybiotyków można ograniczyć, zapobiegając problemom zdrowotnym poprzez lepszą organizację produkcji i dobrze zbilansowaną paszę. Wiele dodatków paszowych przyczynia się do utrzymania właściwej mikroflory układu trawiennego oraz kontrolowania namnażania się patogennych bakterii.

czytaj więcej

Utrzymanie loch w porodówce - lepiej w jarzmie czy bez jarzma?

Niemcy deklarują, że do 2035 roku zostanie wprowadzony zakaz stosowania jarzm porodowych i dozwolone będzie jedynie zamknięcie lochy na 5 dni po oproszeniu, a kojce będą miały powierzchnię co najmniej 6,5 m2. Jak widać, Europa przygotowuje się do wyeliminowania klatek z chowu świń. Pytanie tylko, czy rolnicy są na to gotowi i czy ostatecznie będzie to korzystne dla loch oraz prosiąt.

czytaj więcej

300 mln euro dla Turcji na rozwój technologii smart dla rolnictwa

Pod koniec marca 2022 roku Bank Światowy zdecydował, że Turcja otrzyma pożyczkę w wysokości 341 milionów dolarów, czyli 306 milionów euro, która hojnie wesprze tureckie rolnictwo i jego rozwój w kierunku nowoczesnych technologii.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)