300 mln euro dla Turcji na rozwój technologii smart dla rolnictwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

300 mln euro dla Turcji na rozwój technologii smart dla rolnictwa

30.04.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Pod koniec marca 2022 roku Bank Światowy zdecydował, że Turcja otrzyma pożyczkę w wysokości 341 milionów dolarów, czyli 306 milionów euro, która hojnie wesprze tureckie rolnictwo i jego rozwój w kierunku nowoczesnych technologii.

Dlaczego Turcja tak bardzo kładzie nacisk na nowoczesne rozwiązania w rolnictwie?

Rolnictwo w Turcji odpowiada za wytwarzanie aż 13 proc. gazów cieplarnianych rocznie dla tego kraju. Są to negatywne skutki rozwoju, które odbijają się na środowisku i klimacie. Największym problemem w Turcji jest nieefektywne wykorzystywanie wody, energii i gleb. Dzięki pieniądzom z Banku Światowego to ma się zmienić.

Pożyczka udzielona na rozwój w kierunku inteligentnych rozwiązań:

  • poprawi możliwość gromadzenia i wykorzystywania danych na temat 14 milionów ziem uprawnych i gleb w Turcji,
  • usprawnieni nadzór nad chorobami zwierząt,
  • wspomoże redukcję emisji dwutlenku węgla.

Mamy nadzieję, że to partnerstwo przyczyni się do wprowadzenia sektora rolnictwa na bardziej konkurencyjną i zrównoważoną ścieżkę wzrostu oraz pomoże Turcji osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2053 r. – podkreśla Auguste Kouame, dyrektor krajowy Banku Światowego w Turcji.

r e k l a m a

Zmiany na lepsze w Turcji już się dokonują

W ostatnim czasie w Turcji promowany jest pomysł przekształcania kopalń węgla odkrywkowego w farmy fotowoltaiczne. Kopalnie w Turcji niszczą i środowisko, i zdrowie ludzi. Odpowiadają za ¼ całkowitej emisji gazów cieplarnianych tym kraju. Jednak dzięki przekształceniu ich w elektrownie fotowoltaiczne, energia w nich wytworzona, mogłaby zasilić niemal 7 mln domostw.  Potencjał jest ogromny, tym bardziej, że aż połowa tureckich kopalń nadaje się do takiej transformacji.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdalne zarządzanie stresem związanym z suszą w uprawach

Wizualne oznaki roślin, które są spragnione wody takie jak kurczenie się i brązowienie liści, utrata turgoru pojawiają się, gdy brak wody jest już zaawansowany. Co zrobić, aby wcześniej reagować?

czytaj więcej

Techmilk: jakie technologie będą napędzać branżę mleczarską w przyszłości?

Długo wyczekiwana 23. edycja seminarium naukowego Techmilk odbyła się w dniach 6–8 kwietnia w Mikołajkach. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało: „Postęp techniczny w przetwórstwie mleka”. Tematy jak zwykle przyciągnęły przedstawicieli branży mleczarskiej, którzy przybyli do Hotelu Gołębiewski w sile 307 osób. Obecni byli przedstawiciele 49 zakładów mleczarskich i 44 firm związanych z branżą mleczarską. Prezentowano nowinki techniczne, wymieniano doświadczenia oraz dyskutowano w kuluarach.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na IV Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie!

Wszyscy jesteśmy świadkami bardzo dynamicznych zmian w sektorze trzodowym. Konia z rzędem temu, kto wie co dalej będzie z krajową produkcją świń? Dlatego już dziś zapraszamy Was do udziału w IV już Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie, które odbędzie się 7-8 czerwca w Licheniu Starym, gdzie wraz z ekspertami śledzącymi branżę będziemy próbowali odpowiedzieć na to pytanie.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)