Dopłaty 2023: dobrostan w ekoschemacie – jak i kiedy ubiegać się o pieniądze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty 2023: dobrostan w ekoschemacie – jak i kiedy ubiegać się o pieniądze?

30.05.2023

  Rozporządzenie dotyczące ekoschematu „Dobrostan zwierząt” weszło w życie ponad miesiąc temu, ale do tej pory trudno się połapać, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać pieniądze z tego pakietu. Webinar top agrar Polska wyjaśni zawiłości tego działania.

Z technicznego punktu widzenia wnioskowanie o dodatkowe dopłaty z tytułu „dobrostanu” jest bardzo proste – wystarczy w aplikacji eWniosekPlus zaznaczyć odpowiednie checkboxy przy wariantach, które chcemy w gospodarstwie realizować. Nie trzeba podawać liczby zwierząt deklarowanych do ekoschematu, czy żadnych innych szczegółów – te ARiMR ma weryfikować na podstawie danych z IRZ. Jednak w ślad za deklaracją we wniosku idą zobowiązania co do realizacji wymagań oraz udokumentowania zrealizowanych praktyk dobrostanowych.

Te z kolei do końca nie były jasne. Ostatecznie jednak okazuje się, że warunkiem niezbędnym do wejścia w ekoschemat dobrostanu dla loch oraz tuczników jest obowiązkowa realizacja wariantu dotyczącego zapewnienia zwiększonej o co najmniej 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach (lub wariantu dotyczącego zwiększenia powierzchni bytowej o 50%). Dopiero wejście w ten wariant daje możliwość wyboru dodatkowych opcji, takich jak ściółka, późniejsze odsadzanie prosiąt, czy produkcja w cyklu zamkniętym.

Inaczej na szczęście jest w przypadku wariantów dotyczących dobrostanu krów i bydła – w tym przypadku można wybierać spośród dostępnych wariantów, bez konieczności obowiązkowej realizacji zwiększenia powierzchni bytowej (czego na pewno nie udałoby się zrealizować w gospodarstwach utrzymujących bydło w oborach uwięziowych).

Jakie konkretne opcje mają zatem hodowcy i producenci? Kiedy muszą sporządzić plan poprawy dobrostanu i jak dokumentować zadeklarowane praktyki? Jak wypełnić prawidłowo e-Wniosek, by otrzymać dofinansowanie? Na te pytania odpowiedzią eksperci podczas webinarium organizowanego przez top agrar Polska – „Dobrostan w ekoschemacie”, który startuje już 12 maja od godziny 15.00. Podczas on-linowego szkolenia na pytania widzów odpowiadać będą:

·       Jacek Zarzecki – prezes PZHiPBM

·       Mariusz Tatka – CDR w Poznaniu

·       Leszek Ciemniak – CDR w Radomiu

Zarejestruj się już dziś na: ekoschematy.topagrar.pl  i dowiedz się, jak skorzystać z dodatkowego dofinansowania na produkcję zwierzęcą.

Prenumeratorzy top agrar Polska oraz subskrybenci strefy Premium topagrar.pl logują się za darmo! Cena regularna biletu to 99 zł.

Czas składania wniosków mija nieubłaganie – data końcowa to 30 czerwiec 2023. Do tego dnia można również składać korekty żadnych konsekwencji. Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 25 lipca 2023 r. Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

r e k l a m a
Zatem nie czekaj – zapisz się na webinar: 




r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak zwiększyć dobrostan zwierząt i skąd wziąć na to pieniądze? Prof. dr hab. Roman Kołacz, UMK Toruń

Temat dobrostanu zwierząt poruszaliśmy na Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie. Z naszym gościem, prof. dr hab. Romanem Kołaczem z UMK w Toruniu rozmawiamy o tym, co czeka hodowców i jak mają sfinansować wprowadzenie zmian w utrzymaniu świń.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła nie zachwycają, kiedy będzie lepiej?

Pod koniec ubiegłego tygodnia duże zakłady szukając na siłę żywca oferowały sporo wyższe stawki. Wynikało to z chwilowego zapotrzebowania i paniki, że do pełnej realizacji kontraktu, bydła zabraknie. Na ogólne cenniki innych ubojni nie miało to żadnego wpływu. Kiedy stawki wreszcie wzrosną?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła w skupie: czy chwilowa stagnacja to dobry znak?

Rynek wołowiny utkwił w martwym punkcie. Jedyny plus jest taki, że stawki dalej nie lecą, tak jak w poprzednich tygodniach, na łeb na szyję. Jest nieco spokojniej, ale nie można spodziewać się fajerwerków w najbliższych dniach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)