Jak ważny jest dobrostan dla Polaków?
Wiedza o dobrostanie zwierząt jest powszechna w społeczeństwie europejskim. Podczas Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie prof. Roman Kołacz z UMK w Toruniu wyjaśniał, że na pytanie Eurobarometru w 2016 r.: Jak ważna jest pana(i) zdaniem ochrona dobrostanu zwierząt gospodarskich – aż 94% Europejczyków i 86% Polaków odpowiedziało, że ważna i bardzo ważna. Że dobrostan tych zwierząt powinien być lepiej chroniony, uważa ok. 80% europejskiej, w tym polskiej społeczności.
– Minimalne normy ochrony świń zawiera dyrektywa Rady 2008/120/WE z 2008 r. Teraz będzie ona korygowana, bo w ramach Zielonego Ładu KE opracowała strategię "Od pola do stołu". Zakłada się w niej wiele zmian m.in. odnośnie do dobrostanu oraz uwzględniające etykietowanie żywności znakiem ogólnoeuropejskim – mówił prof. Kołacz.
Nowe prawo dobrostanowe od 2027 r.
Raport EFSA odnośnie do świń i transportu został opracowany i zakończony w czerwcu 2022 r. Pod koniec tego roku KE powinna przedstawić projekty dyrektyw i rozporządzeń, które będą rozpatrywane. Ponadto w październiku 2021 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, pod którą zebrano 1,4 mln podpisów, o przedstawienie propozycji legislacyjnych, zakazujących stosowania klatek w hodowli zwierząt do roku 2027.
Komisja Europejska zobowiązała się do przygotowania do 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie stopniowego znoszenia i ostatecznie zakazu stosowania systemów klatkowych w odniesieniu do wszystkich zwierząt wymienionych w tej inicjatywie.
Oznacza to objęcie zakazem chowu klatkowego świń, królików, młodych kur, kur niosek, brojlerów, przepiórek, kaczek i gęsi. Zmiany wejdą w życie od 2027 r.
– Okres przejściowy będzie ogłoszony przez Komisję do końca czerwca br. Wtedy dowiemy się, jaki on będzie, bo prawo może zostać wprowadzone w 2027 r., ale musimy mieć czas na dostosowanie się – uważa specjalista, który dodał, że w przypadku nowo powstających ferm będzie to przepis obowiązujący od zaraz.