Ceny skupu bydła: wyższa podaż krów, niższa byków. Jak stawki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny skupu bydła: wyższa podaż krów, niższa byków. Jak stawki?

04.10.2023autor: Dorota Kolasińska

Stawki za bydło w skupach lokalnie skaczą. Zakłady narzekają na nadpodaż krów słabej jakości i niższą podaż byków. Rolnicy czekają na wyższe ceny. Sprawdź, ile w tym tygodniu ubojnie płacą za bydło!

Z artykułu dowiesz się

  • Produkcja wołowiny
  • Ceny bydła w Polsce
  • Ceny bydła w UE
  • Ceny bydła w Niemczech
  • Prognoza cen bydła w skupie

Rynek wołowiny w UE i na świecie

Z najnowszej analizy Meat Market Observatory prowadzonej przez Komisję Europejską wynika, że w 37. tygodniu średnia cena w UE byków (wbc) wyniosła 4,83 euro/kg, co stanowi 217,6% wartości referencyjnej ceny wołowiny. Średnia cena krów w UE (wbc) wyniosła 4,11 euro/kg.

Ceny w wadze poubojowej są stabilne, a ceny żywca utrzymują się powyżej prognoz długoterminowych, ze względu na mniejszą dostępność bydła. Od stycznia do czerwca br. produkcja w całej UE wyraźnie spadła, aż o 4,5%. Spadek jest szczególnie widoczny we Włoszech i Hiszpanii.

KE spodziewa się, że w drugiej połowie roku nastąpi ożywienie na rynku bydła mięsnego, ze względu na niższe ceny pasz, ponadto może wzrosnąć również średnia masa tuszy. W Niemczech z notowań giełdy VEZG wynika, że ceny są stabilne.

Eksport spada, import z Brazylii i Argentyny rośnie

W UE w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. eksport wołowiny spadł o 1,8% w w odniesieniu do tego samego okresu w 2022 r. Pierwszym kierunkiem eksportowym była Wielka Brytania (prawie 40% całkowitego eksportu), na drugim miejscu znajduje się Turcja, która powraca jako główny cel podróży żywych zwierząt m.in. z Belgii, Węgier, Rumunii i Czech. Również coraz więcej mięsa trafia na turecki rynek.

KE prognozuje, że eksport mięsa z UE znacząco spadnie ze względu na wysokie ceny i ograniczoną podaż. W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. import wołowiny do UE spadł o -3% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r. Import spadł ze wszystkich kierunków poza Brazylią (tutaj wzrost o 6%) i Argentyną (+11%).

Po przerwie na początku roku Brazylia znów eksportuje do Chin duże ilości wołowiny, w kraju tym wzrosła produkcja oraz ubój bydła. Australia zwiększa eksport do USA, gdzie z kolei spadła produkcja. Jest szansa, że import do UE z Argentyny spadnie, gdyż drastycznie wzrosły ceny wołowiny przez zmiany kursu walutowego.

r e k l a m a

Rekordowe przychody z eksportu

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w najnowszym raporcie analitycznym dot. przychodów z polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych od stycznia do lipca br.  przychody są wyższe.

- W okresie styczeń–lipiec 2023 r. wartość sprzedaży produktów rolno-spożywczych za granicę wyniosła 29,7 mld EUR (138 mld zł) i była o około 13% wyższa niż w analogicznym okresie roku 2022. W strukturze towarowej polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych dominowało mięso, przetwory mięsne i żywiec. Przychody uzyskane ze sprzedaży zagranicznej mięsa przetworów mięsnych i żywca były o 6% wyższe niż rok wcześniej i wyniosły 5,7 mld EUR, stanowiąc 19% wartości całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. Największy udział w wartości eksportu mięsa przetworów mięsnych i żywca miały: mięso drobiowe (42% – 2,4 mld EUR), przetwory mięsne (25% – 1,4 mld EUR), mięso wołowe (23% – 1,3 mld EUR) oraz mięso wieprzowe (8% – 470 mln EUR) – podaje KOWR.

Ceny bydła wg. MRiRW

Z kolei jak wynika z analizy cenowej na rynku bydła prowadzonej przez MRiRW rolnicy za byki wieku 12 -24 m-cy w kl. uzyskiwali w ubiegłym tygodniu 20,51 zł/kg, za byki powyżej 24 m-cy w kl. R 3 19,84 zł/kg, za krowy w kl. R 18,35 zł/kg i za jałówki powyżej 12 miesiąca życia w kl. R 21,15 zł/kg.

Ile płacą zakłady za bydło w bieżącym tygodniu?

Na rynku widać wyższą podaż krów, niestety tych słabszej jakości – mlecznych, wybrakowanych ze stada. Czynnikiem, który ma na to największy wpływ są spadające ceny mleka, a wraz z nimi niższa opłacalność produkcji, drugim istotnym czynnikiem są niższe plony pasz objętościowych i ich mocno wygórowane ceny. Niektóre zakłady narzekają na niższą podaż byków i to ma związek z pracami polowymi i żniwami kukurydzianymi.

Rolnicy, którzy nie muszą sprzedawać już dziś, wstrzymują się i dobrze, bo jest szansa, że ceny niedługo wrócą do jesiennego trendu wzrostowego. Rekordy cenowe raczej w tym roku nie padną, ale na unijnym rynku nadal brakuje bydła, więc eksport z Polski utrzyma zapotrzebowanie i stawki na dobrym poziomie.

Średnie ceny bydła w Polsce:

  • Cena byków w klasie R 19,42 zł/kg          
  • Cena byków w klasie O 18,91 zł/kg
  • Cena byków w wadze żywej 12,15 zł/kg
  • Cena jałówek w klasie R 19,97 zł/kg
  • Cena jałówek w klasie O 19,14 zł/kg
  • Cena jałówek w wadze żywej 11,07 zł/kg
  • Cena krów w kl. R 16,82 zł/kg
  • Cena krów w kl. O 16,56 zł/kg
  • Cena krów w wadze żywej 8,6 zł/kg

dkol

Fot. Envato Elements

Ceny bydła z punktów skupu z kraju sprawdzisz w tabeli!


https://www.topagrar.pl/notowania/bydlo/



Zamów nasz dodatek

Kwartalnik jest dostępny jako dodatek do prenumeraty rocznej top agrar Polska, jego koszt na cały rok to jedynie 17 zł (cztery wydania). Jeśli już masz prenumeratę top agrar Polska wystarczy wysłać SMS na nr 4321 o treści TAP.MIESNE lub zadzwonić na nr telefonu 61 869 06 90 lub poprzez stronę PRENUMERUJ TOP AGRAR

dkol 
Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Konkurs Producent Bydła Mięsnego 2023 – prześlij zgłoszenie!

Ruszyła kolejna edycja konkursu Producent Bydła Mięsnego 2023, w którym mogą wziąć udział producenci opasów, odsadków i hodowcy bydła mięsnego. Zobacz zasady i weź udział! 

czytaj więcej
Żywienie bydła

Rezerwy w bilansowaniu dawek pokarmowych. Jak poprawić zysk z produkcji mleka

Popełniamy wiele błędów w bilansowaniu dawek pokarmowych dla krów. Jak ich uniknąć i gdzie szukać rezerw, by poprawić zysk z produkcji mleka?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny skupu bydła: niewidzialne podwyżki? Brakuje bydła

Ceny w skupach są stabilne, co jest nieco dziwne, bo sytuacja na rynku bydła mięsnego wydaje się nerwowa. Zakłady narzekają na skąpe dostawy żywca, ale nie są chętne do robienia podwyżek w oficjalnych cennikach. Są podwyżki czy ich nie ma?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)