Rejestr wypasu - nie zapomnij złożyć załączników do wniosku o płatności bezpośrednie i ekoschematy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rejestr wypasu - nie zapomnij złożyć załączników do wniosku o płatności bezpośrednie i ekoschematy!

05.10.2023autor: Dorota Kolasińska

Jeżeli złożyłeś wniosek o płatności bezpośrednie i chcesz skorzystać z Dobrostanu zwierząt oraz praktyki uwzględniającej korzystanie przez zwierzęta z pastwiska, musisz złożyć stosowny rejestr! Do kiedy czas?

Przypominamy, że jeśli zadeklarowałeś we wniosku o płatności bezpośrednie korzystanie z ekoschematu Dobrostan zwierząt - krów mlecznych, mamek lub opasów, które korzystają z wypasu (za co przysługują dodatkowe dopłaty) musisz złożyć rejestr wypasu, gdyż w innym wypadku nie otrzymasz tej płatności. 

Rolnicy w kampanii 2023 mają możliwość złożenia rejestru wypasu albo oświadczenia o zapewnieniu wypasu krowom mlecznym, krowom mamkom, opasom.

Rejestr wypasu dla krów mamek oraz oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mamek, obejmuje również cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania.

Rejestr wypasu oraz oświadczenie o zapewnieniu wypasu zawiera datę rozpoczęcia wypasu i od tej daty liczy się 120 dni wypasu.

Rolnicy w terminie od 1 października do dnia 9 października 2023 r., powinni dostarczyć:
  • Rejestr wypasu lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mlecznych - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych,
  • Rejestr wypas lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla krów mamek (obejmujący także cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Rejestr wypasu lub Oświadczenie o zapewnieniu wypasu dla opasów - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wypasu w ramach wariantu Dobrostan opasów,
r e k l a m a

Jak wypełnić rejestr wypasu?

W roku 2023 istnieją następujące ścieżki wypełniania Rejestru Wypasu:

  1. wypełniony bezpośrednio w aplikacji eWniosekPlus i przekazany do ARiMR (funkcjonalność umożliwiająca złożenie dokumentów uzupełniających).
  2. w pliku excel (wszystkie strony – od kwietnia do września oraz Karta wprowadzania danych wraz z podsumowaniem), który następnie powinien być przekazany do Agencji za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, z wykorzystaniem funkcjonalności „Dokumenty uzupełniające” jako załącznik niemerytoryczny bądź jako scan dokumentu dołączony jako załącznik do zmiany do wniosku;
  3. prowadzony w wersji papierowej, który następnie powinien być przekazany do Agencji za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, z wykorzystaniem funkcjonalności „Dokumenty uzupełniające” jako załącznik niemerytoryczny bądź jako scan dokumentu dołączony jako załącznik do zmiany do wniosku lub wysłany pocztą lub dostarczony osobiście/za pośrednictwem osób trzecich;

Wersja papierowa rejestru może być dostarczona tylko w sytuacji, gdy z powodu braku technicznych możliwości, nie ma innej sposobności dostarczenia rejestru do ARiMR.

Oświadczenia o zapewnieniu wypasu będzie można przekazać do Agencji za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus, z wykorzystaniem funkcjonalności DOKUMENTY UZUPEŁNIAJĄCE jako załącznik niemerytoryczny bądź jako scan dokumentu dołączony jako załącznik do zmiany do wniosku.

Jednocześnie przypominamy, aby przed wypełnieniem rejestru wypasu zapoznać się z Instrukcją wypełniania rejestru, która znajduje się: INSTRUKCJA WYPEŁNIENIA REJESTRU WYPASU.

Od 1 października 2023 r. w aplikacji eWniosekPlus wykorzystując funkcjonalność DOKUMENTY UZUPEŁNIAJĄCE będzie możliwość złożenia Rejestru wypasu lub Oświadczenia o zapewnieniu wypasu i bezpośrednio przekazanie dokumentów do ARiMR.

Rejestr wybiegu - kiedy składamy dokumenty? 

Rejestr wybiegu, ściółka i inne dokumenty rolnicy muszą złożyć w terminie od dnia 15 marca do dnia 21 marca 2024 r.
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mlecznych - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mlecznych,
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla krów mamek (obejmujący także cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego mięsnego lub typu użytkowego kombinowanego o mięsnym kierunku ich użytkowania) - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach,
  • Rejestr wybiegu lub Oświadczenie o zapewnieniu wybiegu dla opasów - w przypadku realizacji praktyki zapewnienie wybiegu w ramach wariantu Dobrostan opasów,
  • Oświadczenie o zapewnieniu zwierzętom utrzymywania na ściółce - w przypadku realizacji  praktyki utrzymanie zwierząt na ściółce.
  • Rejestr terminów odsadzenia cieląt - w przypadku realizacji praktyki późniejsze odsadzanie cieląt w ramach wariantu Dobrostan krów mamek,

Gdzie złożyć rejestr wypasu lub oświadczenie? 

Rejestr wypasu oraz oświadczenie o zapewnieniu wypasu, rolnik składa za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa albo kierownikowi biura powiatowego Agencji na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, w terminie od dnia 1 października do dnia 7 października 2023 roku (7 października to sobota, więc w niektórych informacjach prasowych Agencji podawana jest data do 9 października - poniedziałek, m.in. TUTAJ). 

Mało czasu na dokumenty? 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się z apelem do ministra Roberta Telusa o przedłużenie terminu złożenia dokumentów do 15 października br., gdyż termin jest dość krótki, a w jego trakcie występują dni wolne od pracy. 

Będziemy informować jeśli termin zostanie wydłużony. 

dkol na podst. ARiMR
Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zapowiadane są zmiany w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. MRiRW chce mieć więcej danych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce mieć więcej danych od rolników, tak aby Inspekcja Weterynaryjna miała dostęp do kompletnych informacji o zwierzętach w gospodarstwie. Dlatego też zapowiadane są w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Kiedy w życie wejdą nowe przepisy? 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Jesienne szczepienie cieląt – postępowanie ze zwierzętami, szczepionkami i strzykawkami

  Jesienne odsadzanie i transport mogą być okresem dużego stresu dla cieląt, a to jest czynnikiem, który zwiększa ryzyko zachorowalności młodych zwierząt. Co zrobić żeby stres był jak najmniejszy, a chorób w oborze było jak najmniej? Zobacz, jak prawidłowo postępować ze szczepionką, igłą, strzykawką i samym zwierzęciem, aby użyte szczepionki zadziałały zgodnie z przeznaczeniem.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Rolnicy wzywani na policję i do Sądu za niezgłoszenie upadków zwierząt. W jakiej sytuacji?

  Rolnicy są niesłusznie karani za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia padnięcia zwierzęcia alarmuje Dolnośląska Izba Rolnicza, która apeluje do Inspekcji Weterynaryjnej o taką zmianę przepisów, aby hodowcy nie byli nękani przez policję i sądy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)