Rynek wołowiny w UE i na świecie
Z najnowszej analizy Meat Market Observatory prowadzonej przez Komisję Europejską wynika, że w 37. tygodniu średnia cena w UE byków (wbc) wyniosła 4,83 euro/kg, co stanowi 217,6% wartości referencyjnej ceny wołowiny. Średnia cena krów w UE (wbc) wyniosła 4,11 euro/kg.
Ceny w wadze poubojowej są stabilne, a ceny żywca utrzymują się powyżej prognoz długoterminowych, ze względu na mniejszą dostępność bydła. Od stycznia do czerwca br. produkcja w całej UE wyraźnie spadła, aż o 4,5%. Spadek jest szczególnie widoczny we Włoszech i Hiszpanii.
KE spodziewa się, że w drugiej połowie roku nastąpi ożywienie na rynku bydła mięsnego, ze względu na niższe ceny pasz, ponadto może wzrosnąć również średnia masa tuszy. W Niemczech z notowań giełdy VEZG wynika, że ceny są stabilne.
Eksport spada, import z Brazylii i Argentyny rośnie
W UE w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. eksport wołowiny spadł o 1,8% w w odniesieniu do tego samego okresu w 2022 r. Pierwszym kierunkiem eksportowym była Wielka Brytania (prawie 40% całkowitego eksportu), na drugim miejscu znajduje się Turcja, która powraca jako główny cel podróży żywych zwierząt m.in. z Belgii, Węgier, Rumunii i Czech. Również coraz więcej mięsa trafia na turecki rynek.
KE prognozuje, że eksport mięsa z UE znacząco spadnie ze względu na wysokie ceny i ograniczoną podaż. W okresie styczeń-czerwiec 2023 r. import wołowiny do UE spadł o -3% w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r. Import spadł ze wszystkich kierunków poza Brazylią (tutaj wzrost o 6%) i Argentyną (+11%).
Po przerwie na początku roku Brazylia znów eksportuje do Chin duże ilości wołowiny, w kraju tym wzrosła produkcja oraz ubój bydła. Australia zwiększa eksport do USA, gdzie z kolei spadła produkcja. Jest szansa, że import do UE z Argentyny spadnie, gdyż drastycznie wzrosły ceny wołowiny przez zmiany kursu walutowego.