Niewielki spadek eksportu produktów mleczarskich w I kwartale
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niewielki spadek eksportu produktów mleczarskich w I kwartale

26.06.2020autor: Dorota Kolasińska

Jak wynika z analizy za I kwartał 2020 r. dotyczącej eksportu produktów mleczarskich Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przychody z eksportu były niższe niż rok temu. 

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów przychody za I kwartał br. z eksportu były niższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość eksportu produktów mlecznych z Polski (od stycznia do kwietnia wyniosła 780 mln euro – 3,37 mld zł) i była o 1% niższa niż przed rokiem. Wartość importu z kolei wyniosła 353 mln euro (1,52 mld zł), o 1,5% mniej. Mimo wszystko saldo obrotów handlowych było dodatnie – ukształtowało się na poziomie 427 mln euro (1,85 mld zł), jednak było o 1% niższe niż rok temu. 

Produkty mleczne były eksportowane do UE, jednak udział w eksporcie spadł 75% do 65% i jednocześnie zaobserwowano spadek wartości o 14%, do 510 mln euro. 

Główni odbiorcy: 

  • UE

Niemcy (18% wartości – 138 mln EUR) 
Czechy (6% – 50 mln EUR),
Niderlandy (5% – 37,5 mln euro)
Wielka Brytania (po 5% – 36 mln EUR)

r e k l a m a
  • Wspólnota Niepodległych Państw
6% (3,5 krotnie większa wartość) 48 mln euro

  • Kraje poza unijne
29% (o 6% więcej niż rok wcześniej)
– Algieria (6% – 46 mln euro), 
– Chiny (4% – 33 mln euro)
– Arabia Saudyjska (2% – 19 mln euro).

Ceny produktów mleczarskich w czerwcu

Na rynku krajowym ceny produktów mleczarskich, przede wszystkim masła (masło w blokach średnio 12,97 zł/kg, o 2% więcej niż tydzień wcześniej i o 7% niż miesiąc wcześniej). Cena zbytu masła konfekcjonowanego to średnio 15,37zł/kg (3,07 zł/200 g) i była wyższa o 2% wyższym niż tydzień wcześniej i o 8% wyższa niż przed miesiącem.

Jednak w odniesieniu do ubiegłego roku, sytuacja wygląda kiepsko, gdyż zaobserwowano spadek ceny o 19% za masło w blokach, a masła konfekcjonowanego o 12%. Krajowa cena OMP wyniosła 8,97 zł/kg i zanotowano wzrost o 2% w stosunku do ubiegłego miesiąca i 8% wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Cena pełnego mleka w proszku wyniosła 11,80 zł/kg, o około 1% mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% więcej niż przed miesiącem. OMP było o 8% droższe niż przed rokiem, a PMP – o 1% tańsze.

oprac. dkol na podst. kowr.gov.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chiny zezwoliły na dostawy sproszkowanych produktów mlecznych z Rosji

W najbliższym czasie 5 rosyjskich przedsiębiorstw, które mają już zezwolenie na eksport do Chin, będzie kwalifikować się do dostaw tej kategorii - informuje The DairyNews, powołując się na dane federalnej państwowej instytucji budżetowej AgroExport, które organizacja zaprezentowała na oficjalnej stronie na Facebooku.

czytaj więcej
Aktualności

Eksport wyższy niż rok wcześniej

MRiRW podaje, że mimo pandemii koronawirusa sprzedaż produktów rolno-spożywczych za granicę była wyższa o 7 % niż rok wcześniej – osiągając wartość 16,4 mld euro. 

czytaj więcej
Aktualności

Powstanie port przeładunkowy w Emilianowie. KOWR podpisał umowę

Na budowę suchego portu przeładunkowego region Kujaw i Pomorza czeka od lat. Teraz inwestycja nabiera realnych kształtów, bo KOWR właśnie podpisał umowę na budowę terminala w Emilianowie. Stąd w świat wyruszą także produkty rolne.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)