Powstanie port przeładunkowy w Emilianowie. KOWR podpisał umowę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powstanie port przeładunkowy w Emilianowie. KOWR podpisał umowę

07.08.2020autor: Kamila Szałaj

Na budowę suchego portu przeładunkowego region Kujaw i Pomorza czeka od lat. Teraz inwestycja nabiera realnych kształtów, bo KOWR właśnie podpisał umowę na budowę terminala w Emilianowie. Stąd w świat wyruszą także produkty rolne.

Kilka dni temu w Emilianowie (pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie) KOWR, PKP i Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zawarły umowę dotyczącą budowy terminala intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo. Będzie to pierwszy w woj. kujawsko-pomorskim suchy port przeładunkowy dla towarów rolno-spożywczych.

Emilianowo to niewielka miejscowość w powiecie bydgoskim, gdzie na 5 ha ma powstać suchy port przeładunkowy i specjalna baza magazynowa. Obecnie znajduje się tam stacja kolejowa magistrali węglowej, która zostanie rozbudowana i zmodernizowana, a następnie wykorzystana do transportu towarów do portów nadmorskich. Terminal w Emilianowie będzie bezpośrednim zapleczem portów w Trójmieście, istotnie zwiększając obroty portów morskich.

- Do Emilianowa towary dotrą samochodami ciężarowymi, a następnie zostaną przeładowane na platformy kolejowe i pojadą nad morze - wyjaśnił w rozmowie z nami  Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

r e k l a m a
Pozwoli na spore oszczędności i usprawni logistykę, bo towary wyruszą z Emilianowa zapakowane w odpowiednie kontenery dostosowane do konkretnej wysyłki, pod dany statek.
W stacji w Emilianowie może być więc zrealizowana część zadań, która do tej pory była wykonywana w porcie morskim. Skróci to czas oczekiwania na załadunek, a możliwości  przeładunkowe portu zbożowego w Gdyni zwiększą się. Łatwiej będzie z wielu miejsc w Polsce, np. Nakła, Konina czy Piły dowieźć kontener do Emilianowa niż ciężarówkami jechać do Gdyni. 

– Inwestycja ta zapewni możliwość przeładunku i zamiany środków transportu towarów, w tym w szczególności towarów rolno-spożywczych. Budowa terminalu przyczyni się do poprawy logistyki i handlu oraz ułatwi eksport – powiedział Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora generalnego KOWR.

Ponadto być może w przyszłości punkt przeładunkowy w Emilianowie stanie się częścią bydgoskiego węzła multimodalnego. W jego skład wejdzie także port rzeczny, więc towary będzie się woziło zarówno samochodami, koleją, jak i barkami po Wiśle.

- Emilianowo to wielka szansa także dla naszego rolnictwa. Jest to przedsięwzięcie unikalne, polegające na połączeniu możliwości logistycznych: drogowych, kolejowych, lotniczych, a za jakiś czas poprzez kaskadyzację Wisły, wodnych w jednym miejscu – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

Planowana inwestycja cieszy także rolników. 

- Wszelkie działania, które spowodują, że zwiększy się możliwość sprzedaży produktów rolnych są na wagę złota – powiedział w rozmowie z nami Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

W ostatnich dniach KOWR utworzył spółkę celową Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo. Jej kapitał założycielski wynosi dwa mln zł i zostanie przeznaczony na sporządzenie m.in.: map do celów projektowych, operatu dendrologicznego i operatu wodno-prawnego, raportu oddziaływania na środowisko wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, programu funkcjonalno-użytkowego oraz kosztorysu inwestorskiego, dokumentacji przedprojektowej i dokumentacji projektowej.

- Do spółki docelowo przystąpi także PKP, PKP Cargo i Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny - wyjaśnił nam Wroński. 

Plany wybudowania stacji przeładunkowej mają już kilka lat. Nabrały tempa, gdy rok temu KOWR podpisał porozumienie o współpracy na rzecz wybudowania portu w Emilianowie z wojewodą kujawsko-pomorskim, PKP, Portem w Gdyni i Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym.

ksz, fot. WikiCommon
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Rozwój eksportu na rynki muzułmańskie

Wymagania na rynkach muzułmańskich dotyczących produktów halal, a więc wymagających specjalnej procedury uboju i certyfikacji będą tematem prac Ministerstwa Rolnictwa, aby zwiększyć ekspansję mięsa na rynki muzułmańskie, dzięki utworzonemu Zespołowi do spraw ułatwiania eksportu artykułów rolno-spożywczych. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Niewielki spadek eksportu produktów mleczarskich w I kwartale

Jak wynika z analizy za I kwartał 2020 r. dotyczącej eksportu produktów mleczarskich Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przychody z eksportu były niższe niż rok temu. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)