Pszenica
Światowe szacunki zbiorów pszenicy w tym sezonie rosną o 2,4 mln t do 783, 8 mln ton. Dzieje się tak głównie dzięki wyższej produkcji szacowane dla Australii i Rosji. Produkcja w Australii wzrosła o 1,4 mln ton do 38 milionów, co byłby trzecim rekordem z rzędu. Większość wzrostu dotyczy terenów Australii Zachodniej gdzie są już pierwsze wyniki zbiorów. Produkcja w Rosji wzrasta o 1 mln ton do 92 milionów ze względu na większy obszar zebranej pszenicy jarej. (przypisek redaktora: tereny okupowane?)
Światowe zużycie pszenicy wzrasta o 1,4 mln ton do 791,2 mln ton, głównie dzięki wyższemu wykorzystaniu na paszę przez Kanadę, UE i Rosję, które z nawiązką rekompensuje niższe zużycie na cele żywnościowe, nasiona i w przemyśle przez Bangladesz.
Światowy handel wzrósł o 1,3 mln t, do 212,9 miliona dzięki wyższemu eksportowi przypisanemu do Australii, Ukrainy, UE i Rosji, które to z nadwyżką kompensują zmniejszony eksport Kanady.
Prognozowane zapasy końcowe na zakończenie sezonu 2022/23 wzrosną o 0,9 mln t do 269,3 mln t w wyniku podwyżek dla Australii i Chin, z nawiązką rekompensując spadek dla Ukrainy. I choć zapas pszenicy robi się nieco bardziej komfortowy, to pozostaje on najniższy od sezonu 2016/17.
Kukurydza
Dla amerykańskiej kukurydzy USDA w tym miesiącu zakłada niższej wykorzystywanie do produkcji etanolu i większe zapasy końcowe.
Eksperci prognozują , że światowa produkcja kukurydzy na sezon 2022/23 będzie niższa o 3,6 mln t niższa niż zakładano jeszcze przed miesiącem i wyniesie 1 mld 151 mln t. Najbardziej redukowane są zbiory kukurydzy w Argentynie, które mają teraz wynieść 47 mln t zamiast uprzednio zakładanych 52 mln t.
Eksport kukurydzy za to wzrośnie o 3 mln t do 181 mln t. Główne zmiany w handlu światowym na sezon 2022/23 obejmują prognozowany wyższy eksport kukurydzy dla Brazylii (+3mln t), Ukrainy (+2 mln t), i mniejsze wzrosty dla Paragwaju, Turcji i Indonezji, z największą redukcją dla Argentyny (–3 mln t). Za to import kukurydzy najbardziej rośnie dla UE, o 2 mln t, do 23,5 mln t. z częściową kompensacją obniżek dla Indonezji i Malezji.
Przy sporych spadkach zbiorów i tak dynamicznym handlu, redukcja zapasów końcowych o 1,1 mln t wydaje się niewielką startą. Globalne zapasy końcowe kukurydzy wyniosą 295,3 mln t, a największe w porównaniu z poprzednim miesiącem spadki dotyczą Ukrainy, gdzie koniec sezonu zamknie się zapasem 3,4 mln t (–2 mln t).
oprac. Juliusz Urban Fot. firmowe