USDA w swoim październikowym raporcie prognozuje redukcję światowych zbiorów, zużycia i eksportu pszenicy. Na zapasach końcowych zmniejszenie prognoz globalnych zbiorów odbija się tylko nieznacznie. Nieco bardziej spadają za to zapasy pozostałych zbóż, na co wpływa głównie kukurydza.
PSZENICA
Globalne prognozy dla pszenicy na sezon 2023/24 przewidują kolejne już zmniejszenie zbiorów, tym razem o 3,9 mln t, w porównaniu do poprzedniego raportu. Światowe zbiory pszenicy szacowane obecnie na 783,43 mln t, w ciągu zaledwie dwóch miesięcy spadły aż o 10 mln t.
Obecne redukcje powoduje obniżona produkcja dla Australii, Kazachstanu i Etiopii, która jest tylko częściowo kompensowana wyższą produkcją w Stanach Zjednoczonych. Australijskie zbiory zostają obniżone o 1,5 mln t do 24,5 mln t, a dzieje się to w efekcie utrzymujących się suchych warunków pogodowych, utrzymujących się w większości regionów uprawy pszenicy. Zbiory w Kazachstanie zostają zredukowane o 2 mln t, kraj ten będący sporym eksporterem zbierze 13 mln t.
Podobnie o 2 mln t zostaną obniżone zbiory w Etiopii, które ze względu na zmniejszenie powierzchni i ograniczenie środków do produkcji oraz suszę spadną do 5,5 mln t.
Efektem zmniejszonej światowej produkcji jest ograniczenie zużycia, tym razem globalne wykorzystanie pszenicy spadło o 3 mln t do 792,9 mln t. Głównie przyczyniło się do tego faktu, w związku z niższym zużyciem na paszę w Rosji i Kazachstanie. Jest to już trzeci sezon z rzędu kiedy wykorzystanie przewyższa zbiory. O ile w poprzednim sezonie konsumpcja pszenicy przewyższała zbiory o 5 mln t, to ten rok gospodarczy ma być bardziej podobny do sezonu 2021/22, gdy wykorzystanie pszenicy przewyższało zbiory o ponad 11 mln t. Tym razem produkcja od wykorzystania jest niższa prawie o 9,5 mln t.
W efekcie tych kolejnych niekorzystnych dla bilansu pszenicy zmian, zapasy w aktualnej prognozie USDA niewiele się zmieniają, bo spadają zaledwie o 0,5 mln t do 258,13 mln t. Jednak, gdy przeanalizujemy spadek zapasów końcowych, w ciągu trzech kolejnych sezonów, to mamy do czynienia z niemal 15 mln t mniejszymi stokami. Amerykańscy eksperci zwracają uwagę, że globalne zapasy pszenicy będą najniższe od sezonu 2015/16.
Zmniejszenie zbiorów nie pozostało także bez wpływu na handel światowy, który ma spaść o 1,1 mln t do 206,3 mln t, na co wpływa zdecydowanie zmniejszenie eksportu pszenicy z Australii (–1,5 mln t do 17,5 mln t), Brazylii (–0,5 mln t, do 3 mln t) i Kazachstanu (–0,5 mln t do 10 mln t) tylko częściowo skompensowane wyższym o 1 mln t i szacowanym łącznie na 50 mln t eksportem z Rosji.