Jakie czynniki mogą wpłynąć na wzrost cen zbóż?
Tendencje cenowe na rynku krajowym są w bardzo dużym stopniu uzależnione od kierunków zmian cen na giełdach zagranicznych. Do czynników działających za wzrostem cen zaliczyć można zerwanie lub nieprzedłużenie przez Rosjan podpisanego porozumienia dotyczącego wywozu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Jak na razie, „porozumienie zbożowe”, które zakończyło się 19 listopada zostało przedłużone o 120 dni, tj. o około 4 miesiące. Za wzrostem cen przemawiają także utrudnienia logistyczne w eksporcie zbóż w krajach położonych w basenie Morza Czarnego, jak również przewidywane zmniejszenie światowych zapasów zbóż oraz szacowany spadek produkcji zbóż w Unii Europejskiej.
– Prognozuje się, że tegoroczne zbiory zbóż ogółem w UE będą mniejsze o 7,4%, tj. o 22 mln t i wyniosą 271 mln t. Przy czym produkcja pszenicy spadnie o 2,9% tj. o 4 mln t do 134 mln t. Z kolei pozostałych zbóż o 11,5% do 137 mln t – wskazywał Marcin Wroński, dyrektor KOWR podczas wystąpienia na VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, którego organizatorem był Top Agrar Polska.
Jak wskazywał Wroński, za wzrostem cen zbóż na rynkach głównych światowych producentów zbóż przemawia prawdopodobieństwo występowania niekorzystnych zjawisk pogodowych, takich jak susze i ulewy. Do czynników wskazujących na wzrost cen, dyrektor Wroński zaliczył również konkurencyjność cenową i jakościową polskiego ziarna zbóż na unijnym rynku oraz popyt na polskie zboża na rynkach międzynarodowych.