Wołowina, soja i kukurydza z terenów wylesianych - import produktów będzie zakazany?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wołowina, soja i kukurydza z terenów wylesianych - import produktów będzie zakazany?

08.12.2022

Dyskusja na ten temat trwa od wielu miesięcy. Wielokrotnie europejscy rolnicy apelowali o zahamowanie procederu importu do UE towarów powstających na terenach wylesianych – po pierwsze ze względu na ochronę środowiska, po drugie ze względu na nierówną konkurencję. Temat jest poruszany podczas konferencji ONZ w ramach COP15.

W UE standardy produkcji - można śmiało stwierdzić – są stale podwyższane, a rolnicy muszą przeskakiwać coraz wyższą poprzeczkę aby produkować na europejskim rynku żywność. Jednocześnie na ten sam rynek trafia tańsza żywność wyprodukowana na wylesianych terenach m.in. Puszczy Amazońskiej.

Import tych towarów jest gospodarczą hipokryzją, a zakaz ich sprowadzania powinien wejść w życie już dawno do porządku prawnego. Na tym terenie produkowane są; wołowina, kukurydza, soja, olej palmowy, kawa, kakao i wiele innych, które na potęgę trafiają na unijny rynek. Nie wszystkie oczywiście powstają na terenach nielegalnie wycinanych lasów tropikalnych.

Unijni politycy zgodnie twierdzą, że po części do wylesiania Amazonii przyczyniają się europejscy konsumenci, którzy te towary bardzo często zupełnie nieświadomie kupują. 

Będzie zakaz importu produktów z terenów wylesianych

W związku z tym Komisja proponuje rozporządzenie mające na celu zminimalizowanie wylesiania i degradacji lasów spowodowanej przez UE. Oczekuje się, że nowe przepisy, promując konsumpcję produktów „niepowodujących wylesiania” i zmniejszając wpływ UE na globalne wylesianie i degradację lasów, zmniejszą emisje gazów cieplarnianych i utratę różnorodności biologicznej. Otwarte konsultacje społeczne rozpoczęte przez Komisję w sprawie tego wniosku ustawodawczego zgromadziły ponad 1,2 miliona odpowiedzi, co jest drugą pod względem popularności odpowiedzią w historii UE i wykazały ogromne poparcie obywateli europejskich dla działań UE na rzecz przeciwdziałania wylesianiu i degradacji lasów. Inicjatywa ta miałaby zapewnić obywatelom UE gwarancję, że produkty, które konsumują na rynku UE, nie przyczynią się do globalnego wylesiania i degradacji lasów.

Zrównoważone produkty i walka z nieuczciwą konkurencją

- Zwalczanie wylesiania będzie szło ręka w rękę z tworzeniem zachęt do przejścia na bardziej zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, przyczynianiem się do zachowania większej liczby nienaruszonych lasów, zwiększaniem możliwości rynkowych dla zrównoważonych produktów i eliminowaniem nieuczciwej konkurencji ze strony niezrównoważonych producentów eksportujących na rynek UE – podkreśla Komisja Europejska.

Rozporządzenie określa obowiązkowe zasady należytej staranności dla podmiotów wprowadzających na rynek UE określone towary związane z wylesianiem i degradacją lasów – soję, wołowinę, olej palmowy, drewno, kakao i kawę oraz niektóre produkty pochodne, takie jak skóra, czekolada i meble . Jej celem jest zapewnienie, aby na unijny rynek trafiały wyłącznie produkty niepowodujące wylesiania i legalne (zgodnie z prawem kraju pochodzenia).

Handlowcy będą zobowiązani do zbierania współrzędnych geograficznych terenu, na którym zostały wyprodukowane towary, które wprowadzają do obrotu. Ta ścisła identyfikowalność ma na celu zapewnienie, że na rynek UE trafiają wyłącznie produkty niepowodujące wylesiania oraz że organy egzekwowania prawa w państwach członkowskich dysponują niezbędnymi środkami kontroli, aby tak się stało.

Będą kary za niespełnienie warunków

Jak podaje Reuters Komisja Europejska, zaproponowała, aby 12 miesięcy po wejściu w życie ustawy większe firmy, które wprowadzają towary na rynek UE, musiały wykazać, że nie były produkowane na terenach wylesionych po 2020 r. Mniejsze firmy muszą to zrobić po 24 miesiącach.

- Firmy musiałyby przedstawić oświadczenie o należytej staranności, pokazujące, kiedy i gdzie towary zostały wyprodukowane oraz „weryfikowalne” informacje, że nie powodują wylesiania. Nieprzestrzeganie może skutkować karą grzywny w wysokości do 4% obrotu firmy w kraju UE, przy czym kraje członkowskie UE są zobowiązane do sprawdzenia zgodności. Niektóre kraje skrytykowały plan UE, a wśród nich ambasadorowie Brazylii, Indonezji, Kolumbii i Malezji, którzy w lipcu napisali do przywódców UE, nazywając przepisy „z natury karne” oraz uciążliwe i kosztowne dla krajów rozwijających się – informuje Reuters.

Oprac. dkol na podst. ec.europa/reuters.com

Fot. Envato Elements

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Kukurydza

Czy opłaca się uprawiać kukurydzę na ziarno? Kalkulacje rolnicze 2023

Kukurydza na ziarno na dobre zagościła w płodozmianie na polskich polach. Dobrze dobrane do warunków glebowych i klimatu odmiany potrafią przy sprzyjających opadach odwdzięczyć się rolnikom wysokim plonem. Ale ostatnie lata upływają pod znakiem suszy i niższych plonów tej rośliny. 2022 rok był dodatkowo trudny dla rolników uprawiających kukurydzę, ponieważ wzrost kosztów produkcji, zbioru i suszenia oraz rynkowe konsekwencje importu z Ukrainy postawiły dochodowość uprawy pod znakiem zapytania.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wiceminister Kołakowski na IX Forum Sektora Wołowiny: Chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa

Wołowina ma kluczowe znaczenie i jest sztandarowym produktem eksportowym – podkreślał podczas IX Forum Sektora Wołowiny wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który zastępował Henryka Kowalczyka. W jego ocenie polskie mięso wołowe ma wysokie walory smakowe i jest poszukiwane na różnych rynkach: Bliskiego Wschodu, Azji, Zatoki Perskiej, czy Azji Południowo-Wschodniej. Wiceszef MRiRW podkreślał, że to chów bydła ma być podstawą polskiego rolnictwa, bo sama produkcja roślinna nie zapewni właściwego bytu ekonomicznego gospodarstwom rolnym.

czytaj więcej
Żywienie bydła

Potrzebujemy więcej polskiej soi! Jak zapewnić bezpieczeństwo paszowe?

Mniejsze koszty produkcji, mniejszy import pasz i redukcja emisji gazów cieplarnianych – takich efektów można oczekiwać po wzroście areału upraw soi w Polsce na potrzeby produkcji zwierzęcej i zapewnienie bezpieczeństwa paszowego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)