Niestety z rynku bydła mięsnego nie ma dobrych wieści. Co prawda z danych Meat Market Observatory wynika, że stawki w UE nieco wzrosły w pierwszym tygodniu maja, ale skutek w tym tygodniu jest zupełnie odwrotny.
W ubiegłym tygodniu mówiliśmy o tym, że importerzy wymuszają obniżki na zakładach, niestety w polskich ubojniach ceny spadają. Jak wynika z danych MRiRW za byki w wieku 12-24 m-cy ubojnie w wadze żywej płaciły średnio 11,88 zł/kg, a za wagę poubojową 22,28 zł/kg. Krowy zakłady skupowały po 8,93 zł/kg w wadze żywej i 18,3 w poubojowej. Jałówki hodowcy sprzedawali ubojniom średnio po 11,5 zł/kg i 22,19 zł/kg w wbc.
Jakie w tym tygodniu są ceny bydła?
W tym tygodniu zakłady obniżają stawki za byki i nawet za jałówki i krowy, które długo trzymały się tego samego poziomu. Mimo niezbyt wysokiej podaży, popyt ze strony ubojni jest słabszy, głównie ze względu na niewielkie zainteresowanie zagranicznych kontrahentów. Nie tylko w Polsce sytuacja tak wygląda, podobnie jest w całej UE. Popyt na gotowe elementy w sklepach również jest mniejszy. Główną przyczyną nadal jest cena, która dla niektórych konsumentów jest zaporowa, a w zastępstwie kupowane są inne gatunki mięsa.
Mniejsze ubojnie wprowadziły nieco niższe obniżki, bo około 30 gr/kg w wbc na wszystkich grupach zwierząt. Większe zakłady obniżyły ceny byków nawet 60-80 gr/kg w wbc. Niektórzy przedstawiciele ubojni mówią, że w tym tygodniu czeka ich jeszcze jedna obniżka, a z kolei inni twierdzą, że podaż jest na tyle niska i bydła brakuje, że ceny nie będą dalej spadać. Magazyny w UE są pełne, mięso trudno sprzedać, trzeba zaczekać na regulację ilości na rynku i sytuacja może niedługo wróci do normy.
dkol
Fot. Kolasińska
Sprawdź poniżej, ile zakłady płacą za byki, jałówki i krowy w konkretnych zakładach ubojowych na terenie całej Polski. Możesz sprawdzić ceny zarówno w wadze żywej i poubojowej.