Jak poprawić pobranie paszy u świń? Dr Tomasz Schwarz z UR w Krakowie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak poprawić pobranie paszy u świń? Dr Tomasz Schwarz z UR w Krakowie

12.06.2023autor: Dorota Kolasińska

Podczas V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie w Licheniu Starym nie mogło zabraknąć tematu żywienia trzody chlewnej i możliwych oszczędności w tym zakresie. Moim gościem był dr Tomasz Schwarz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jak bezpiecznie zaoszczędzić na żywieniu?  

 Dorota Kolasińska: Wiemy wszyscy, że żywienie to dosyć duży koszt. W jaki sposób jesteśmy w stanie bezpiecznie ograniczyć te koszty żywienia, stosując alternatywne pasze krajowego pochodzenia? W jaki sposób to robić?

Tomasz Schwarz: Najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór surowców, nie tylko z punktu widzenia ich wartości paszowej, bo ona oczywiście jest najważniejsza i kluczowa, ale również z punktu widzenia aktualnych relacji cenowych na rynku, o tym się czasami zapomina. Bardzo często patrzymy na optymalizację żywienia pod kątem tylko i wyłącznie żywieniowym, a nie pod kątem ekonomicznym. I to są takie dogmaty i przyzwyczajenia, według których funkcjonujemy, a nie tak powinno się do tego podchodzić. Można powiedzieć, że w innych krajach świata tam, gdzie ta produkcja jest lepiej rozwinięta, właśnie coraz większą uwagę zwraca się już nie tylko na te parametry produkcyjne, ale relacje parametru produkcyjnego do ekonomicznego i to jest determinujące dla użycia ewentualnych surowców.

D.K.: Czy może Pan podać jakieś przykłady, co bezpiecznie możemy zamienić w dawce i na co? Niektórzy nie wyobrażają sobie żywienia trzody bez śruty sojowej.

T.S: Można sobie wyobrazić zupełnie spokojnie żywienie bez śruty sojowej u świń. Natomiast problem polega na tym, że alternatywnych surowców nie mamy wystarczającej ilości, więc na tą soję i tak jesteśmy skazani. Problem polega na tym, że jeżeli chodzi o wartości odżywcze, my jesteśmy w stanie skomponować na bazie źródeł krajowych białkową mieszankę surowców, która będzie równie dobra jak soja. Równie dobra, a czasem nawet osiągniemy lepsze efekty produkcyjne, prawdopodobnie będzie również tańsza. Tyle tylko, że niestety ogranicza nas dostępność rynkowa.

D.K.: A jeżeli chodzi o jakieś dodatki paszowe, które nam poprawią czy bilans pasz, czy samo pobranie paszy, czy warto je stosować?

Jeżeli jesteś ciekawy, jakie dodatki warto stosować, aby poprawić pobranie pasz, obejrzyj cały wywiad z dr. Tomaszem Schwarzem.

dkol

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Największe wozy paszowe Alimy-Bis

Pojemność aż 46 m3 może mieć trzyślimakowy wóz paszowy firmy Alima-Bis ze Środy Wielkopolskiej. Największy wyprodukowany dotychczas egzemplarz Alimamix Evolution miał trzy osie oraz cztery wysypy. To maszyny projektowane indywidualnie pod każde zamówienie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie [RELACJA VIDEO]

V Forum Rolników i Agrobiznesu Świnie już za nami. Tradycyjnie spotkaliśmy się w Licheniu Starym, żeby w gronie hodowców, ekspertów i naukowców rozmawiać o produkcji trzody chlewnej. Zobacz relację z tego wydarzenia!

czytaj więcej
Rynek świń

Ceny tuczników: krótki tydzień, ale są podwyżki!

Zdaje się, że w ostatnich dniach mamy do czynienia ze stabilizacją cen tuczników. W krajach Europy Zachodniej stawki pozostają niezmienne, a w Polsce poszły nieco w górę. Jednocześnie różnorakie analizy wskazują na ograniczona podaż wieprzowiny związaną z cały czas trwającą redukcją pogłowia. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)