Kontrola żywienia krów: czym jest dawka wykorzystana?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrola żywienia krów: czym jest dawka wykorzystana?

26.09.2019

Żywienie krów, szczególnie wysokowydajnych nie jest sprawą prostą. Specyfika trawienia przeżuwaczy sprawia, że nie od razu wiadomo, jak będzie wykorzystana pasza, którą podajemy krowom. Ułożenie dawki jest tylko wstępem do żywienia. Teoretyczne wyliczenia nie zawsze potwierdzają się w praktyce. Dużo ważniejsza jest kontrola dawki w oborze. Nieodzowna jest tu duża wiedza i doświadczenie, stąd kompetentni doradcy żywieniowi są potrzebni w każdej oborze.

W żywieniu przeżuwaczy można wyróżnić 6 różnych typów dawek:
  1. Dawka obliczona
  2. Dawka wymieszana
  3. Dawka podana
  4. Dawka pobrana
  5. Dawka strawiona
  6. Dawka wykorzystana
Na każdym etapie powinny być one kontrolowane. A więc, gdy mamy tylko jedną dawkę dla krów zasuszonych i jedną w laktacji musimy wykonać 12 ocen. Gdy będą po dwie dawki, to mamy już 24 oceny do wykonania, czyli pracy i czasu potrzebujemy już dwa razy więcej. Aż strach pomyśleć o sytuacji, gdy będą po trzy dawki. Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się rzadko i wiele przykładów pokazuje, że więcej dawek, nie oznacza wcale lepszego żywienia.

Idealnie byłoby, gdyby pierwsza dawka, którą liczymy była całkowicie zgodna z dawką ostatnią wykorzystaną. Ale przeważnie tak nie będzie, bo po drodze będą straty, często niezamierzone, które nie pozwalają postawić znaku równości pomiędzy różnymi typami dawek. Należy zrobić wszystko, aby tych strat było jak najmniej, stąd kontrola dawki w oborze jest tak istotna. 

Dawka wykorzystana – najważniejsza dawka w żywieniu krów

Żywienie zaczyna się na ogół od wyliczenia dawki. Później dawka musi być wymieszana, podana, pobrana i strawiona. Muszą zostać wchłonięte składniki pokarmowe, które będą służyły do produkcji mleka, utrzymania kondycji, płodności i zdrowotności krów. Najważniejsza jest więc ostatnia dawka wykorzystana, bo od niej wszystko zależy. To ona decyduje o wynikach produkcyjnych, o wydajności, o płodności, o kondycji zwierząt, a przede wszystkim o opłacalności produkcji mleka czy żywca wołowego. Jeżeli wszystkie osiągane wyniki są zgodne z założeniami jakie postawiliśmy na pierwszym etapie żywienia zwierząt i również zysk z produkcji mleka zadowala hodowcę, to możemy na tym etapie oceny poprzestać. Ale taka sytuacja rzadko będzie miała miejsce, bo zawsze można coś poprawić, jeżeli nie wyniki produkcyjne, to chociażby osiągnąć większy zysk z produkcji mleka na drodze zmniejszenia kosztów produkcji.

Wyniki mówią o żywieniu

Analizę żywienia należy zacząć od analizy wyników produkcyjnych. We wszystkich stadach posiadających najbardziej mleczną rasę na świecie HF, celem nie może być wydajność mniejsza niż 10.000 kg mleka, czyli ponad 33 kg sprzedanego mleka od krowy dziennie. Ponadto o wykorzystaniu dawki mówi też zawartość składników w mleku (tłuszcz, białko, mocznik), kondycja krów (BCS) oraz wyniki uzyskiwane w rozrodzie.
r e k l a m a

Wydajność mleczna krów

Krowy muszą mieć wysoką wydajność, bo to obniża koszty produkcji mleka. Jeżeli w stadzie HF krowy nie osiągają wydajności 10.000 kg mleka, to należy zastanowić się, gdzie leży tego przyczyna. Gdzie popełniane są błędy, najczęściej nieświadomie, że taka wydajność nie jest osiągana. Bo jeżeli zamiast 10.000 kg krowy HF dają tylko 8.000 kg, czyli 20 % mniej, to tyle hodowca traci każdego dnia, bo koszty produkcji są często takie same, niezależnie od wydajności. Przyczyną niższej wydajności niekoniecznie musi być żywienie, mogą to być też warunki utrzymania. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce przez dłuższy czas i nie uda się zwiększyć wydajności, to należy  poszukać innych rozwiązań. Jednym z nich może być krzyżowanie z rasą mniej wymagającą, taką jak na przykład Montbeliarde, czy Norweska czerwona.

Ocena składników mleka

Ocena składników mleka:

Białko w mleku: = parametr zaopatrzenia energetycznego,
- wysokie:      > 4,0 %  - nadmiar energii
- niskie:  < 3,0 % - niedobór energii

Tłuszcz w mleku: = parametr zaopatrzenia w strukturę (i energię),
- wysoki (>5%) i powiązany z niską zawartością białka: za mało pobranej energii, uruchomienie rezerw ciała (ketoza)
- niski: problemy ze strukturą paszy

Stosunek tłuszcz : białko: > 1,5 – ketoza, < 1,0 – kwasica

Zawartość mocznika w mleku: zawsze rozpatrywać w powiązaniu z zawartością białka w mleku (zaopatrzenie w energię);

> 300 mg/l, nadmiar białka w dawce
< 200 mg/l, niedobór białka w dawce

Z ekonomicznego punku widzenia, również ważne jest aby wydajność życiowa krów była jak największa, najlepiej ponad 35.000 kg mleka. A więc kiedy krowy mają wydajność 10.000 kg mleka potrzebują na to 3,5 laktacji, a kiedy 12.000 kg wystarczą już niecałe 3 laktacje. Niestety niższa wydajność, wcale nie oznacza, że laktacji będzie więcej. W Polsce krowy uzyskują średnio 3,1 laktacji i wydajność 8.150 kg mleka, a wydajność życiowa wynosi 24.116 kg mleka, czyli nie przekracza 25 tys. kg. Z ekonomicznego punktu widzenia wskazane jest też aby krowy jak najwcześniej się cieliły i uzyskiwały jak największą wydajność. W Niemczech podaje się w tym celu specjalny wskaźnik – wydajność na dzień życia. A więc kiedy krowy wcześnie zaczynają laktację, w wieku poniżej 24 miesięcy i są użytkowane przez 36 miesięcy dając 35 tys. kg mleka, to wydajność na dzień życia będzie wynosiła w granicach 19-20 kg i najlepsze fermy, zarówno w Niemczech, jak i w Polsce, takie wyniki osiągają.      

Składniki mleka

Zawartość tłuszczu powinna wynosić w granicach 3,8 %, a białka ponad 3,2 %. Optymalny stosunek tłuszczu do białka wynosi 1,2 :1. Jeżeli tłuszczu jest zbyt dużo (> 5 %) może to wskazywać na ketozę. Jeżeli tłuszczu jest mało, czasami mniej niż białka, to może być oznaką kwasicy.

Zawartość mocznika w mleku mówiąca o pokryciu zapotrzebowania na białko powinna wynosić 200-250 mg/l. Niski poziom białka w mleku (< 3,2 %) nie zawsze oznacza, ze jest to wynik zbyt niskiego poziomu białka w paszy. Czasami może być odwrotnie. Zbyt wysoki poziom białka i zbyt niski energii w paszy będzie przyczyną zbyt niskiego poziomu białka w mleku. W takim przypadku, gdy do dawki dodamy białko, to sytuację zamiast poprawić jeszcze bardziej pogorszymy. Dlatego ważne jest, aby dodatkowo sprawdzać też poziom mocznika w mleku.

Ocena kondycji daje informacje o wartości energetycznej dawki dla krów

  • Ocena kondycji daje informacje o wartości energetycznej dawki dla krów

Liczba komórek somatycznych w stadzie nie powinna przekraczać 200 tys. Większa liczba wskazuje na stany zapalne wymion i powoduje spadek wydajności krów nawet o 10%.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaki powinien być udział paszy teściwej w dawce pokarmowej?

W niemieckim projekcie OptiKuh – poszukującym optymalizacji w hodowli krów mlecznych - sprawdzano na drodze doświadczeń, nowe strategie żywieniowe przy różnych udziałach paszy treściwej i  pasz objętościowych.

czytaj więcej

Najważniejsze zasady żywienia krów zasuszonych według Sano

To była prawdziwa rewolucja w żywieniu krów zasuszonych, kiedy Sano zaczęło w 2000 roku polecać tylko jedną dawkę na cały okres zasuszenia, w dodatku składającą się w z tych samych pasz co w laktacji. Zmieniały się tylko proporcje podawanych komponentów. Tylko jedna dawka dla krów zasuszonych i tylko jedna dawka dla krów w laktacji, dzień w dzień przez cały rok te same pasze. To był ogromny przełom.

czytaj więcej

Kontrola żywienia krów: czym jest dawka strawiona?

Żywienie krów, szczególnie tych wysoko wydajnych nie jest sprawą prostą, gdyż specyfika trawienia przeżuwaczy sprawia, że nie od razu wiadomo, jak będzie wykorzystana pasza, którą podajemy krowom. We wcześniejszym artykule została omówiona kontrola najważniejszej dla hodowcy dawki wykorzystanej, która decyduje o tym jaka będzie wydajność, zdrowotność, płodność i kondycja krów, a także opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)