r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jaki powinien być udział paszy teściwej w dawce pokarmowej?
27.11.2019
W niemieckim projekcie OptiKuh – poszukującym optymalizacji w hodowli krów mlecznych - sprawdzano na drodze doświadczeń, nowe strategie żywieniowe przy różnych udziałach paszy treściwej i pasz objętościowych.
Żywienie to zdecydowanie jeden z największych kosztów w produkcji mleka. Pochłania ono często ponad 60% kosztów bezpośrednich, a w odniesieniu do kosztu całkowitego stanowi wciąż 45%. Ponieważ koszty pasz stanowią największą ich część, mogą również znacząco wpłynąć na rentowność produkcji mleka. Przez żywienie można zatem sporo zaoszczędzić. Jednak cena zakupionej paszy ma tylko niewielki wpływ na rzeczywisty koszt żywienia. To co o nim decyduje, to jak największa ilość uzyskanego mleka przy możliwie najniższym udziale paszy treściwej. Chroni to nie tylko naszą kieszeń, ale również jest korzystne dla zdrowia krów. W związku z tym nasuwa się pytanie, jaki jest optymalny udział paszy treściwej w naszym gospodarstwie? Wiadomo, że:
- niedobór pasz objętościowych bogatych we włókno prowadzi do spadku pH w żwaczu (ryzyko kwasicy)
- zbyt bogata struktura dawki prowadzi do spadku w pobraniu suchej masy
- przy dużym udziale paszy treściwej, kiszonki słabej jakości nie mogą zostać skompensowane
- w trakcie laktacji można zastąpić paszę treściwą przez wysokowartościową paszę objętościową.
W ramach projektu OptiKuh w czasie dwóch lat badano działanie różnych strategii żywieniowych w wielu stacjach doświadczalnych.
Doświadczenie żywieniowe w Riswick – północna Nadrenia-Westfalia
Doświadczenie przeprowadzono w rolniczym centrum eksperymentalnym i edukacyjnym Haus Riswick w północnej Nadrenii Westfalii, na 48 wieloródkach rasy holsztyńskiej. W ramach doświadczenia zadawano im paszę objętościową, o dwóch różnych zawartościach energetycznych: 6,1 MJ NEL oraz 6,5 MJ. Równocześnie krowom przydzielono dwa różne udziały paszy treściwej: 150 g i 250 g/kg ECM. Zadawany TMR zawierał około 2/3 kiszonki z kukurydzy, 1/3 kiszonki z traw oraz 1,8 kg śruty rzepakowej. Zmniejszenie energii w dawce do 6,1 MJ NEL uzyskano poprzez rozcieńczenie 1,5 kg słomy na krowę dziennie. Pasza treściwa była zadawana w stacjach paszowych według określonych krzywych paszy treściwej do 29. i 45. tygodnia laktacji.
r e k l a m a
Wyniki były następujące:
- W zależności od jakości paszy objętościowej oraz ilości paszy treściwej, roczna wydajność wahała się pomiędzy 7700 kg do 9200 kg mleka (ECM) na krowę.
- Poprzez zastosowanie dodatkowej paszy treściwej zwiększyło się całkowite dzienne spożycie suchej masy na krowę. Jednakże krowy z tych dwóch grup, które otrzymywały dodatek 250 g paszy treściwej spożywały mniej TMR-u.
- Wszystkie krowy, niezależnie od wartości energetycznej TMR-u oraz ilości paszy treściwej, uzyskały po czterech tygodniach dodatni bilans energetyczny.
- Pasza treściwa zwiększyła ilość mleka, ale wyparła energię z paszy objętościowej. Po przedłożeniu dawki o zmniejszonej energii (6,1 MJ NEL), na dodatkowy kilogram paszy treściwej uzyskiwano tylko 0,4 kg mleka (ECM) więcej. Przy dawce z wyższą zawartością energetyczną (6,5 MJ NEL) było to również tylko 0,5 kg mleka (ECM).
Można zatem stwierdzić, że jakość paszy objętościowej ma większe znaczenie niż całkowita ilość paszy treściwej.
Doświadczenie w FLI w miejscowości Brunszwik – Dolna Saksonia
Doświadczenie przeprowadzone w stacjach doświadczalnych Instytutu Friedricha Löfflera w Brunszwiku w strukturze przypominało doświadczenie z Haus Riswick. W ramach tego doświadczenia również połączono paszę objętościową o dwóch jakościach energetycznych (6,1 i 6,5 MJ NEL/kg s.m.), z dwoma różnymi udziałami paszy treściwej (150 g lub 250 g/kg). TMR składał się z kiszonki z kukurydzy oraz traw. Do rozcieńczenia energii użyto słomy pszenicy. Pasza treściwa była zadawana w automatach. W przeciwieństwie do doświadczenia z Riswick, próbki zostały pobrane od krów pięciokrotnie: (dzień -50, -14, +8, +28 i +100) i przeanalizowane pod kątem zawartości BHB i NEFA.
Wyniki doświadczenia:
- Zgodnie z przewidywaniami, krowy z grupy 6,5 MJ NEL i 250 g paszy treściwej dawały więcej mleka. Najniższą wydajność wykazały krowy z grupy 6,1 MJ NEL i 150 g paszy treściwej. Krowy z grupy z ograniczoną ilością paszy treściwej (150 g) osiągnęły dodatni bilans energetyczny dopiero od 6 do 8 tygodni później (16 tydzień laktacji). W rezultacie doprowadziło to do spadku BCS (-0,6 vs. -0,4).
- Natomiast ocena parametrów metabolicznych krwi oraz pomiar zawartości tłuszczu w wątrobie nie wykazały różnic pomiędzy grupami.
- W każdym z trzech doświadczeń żywieniowych, krowy w laktacji otrzymywały około 150 g, albo 250 g paszy treściwej na litr mleka
Doświadczenie w centrum rolniczym w Aulendorf (LAZBW) – Badenia Wirtembergia
W zakładzie doświadczalnym w Aulendorf przez dwa lata karmiono 48 krów rasy simental 100% TMR-em. W ramach doświadczenia badano, jakie konsekwencje niesie ze sobą redukcja w paszy treściwej. Dawki skomponowane były na dwa sposoby tak, że istniały dwie grupy żywieniowe:
- Grupa K (kontrolna) 250 g paszy treściwej na kg ECM
- Grupa R (redukcja) 150 g paszy treściwej na kg ECM
Wyniki:
W trakcie laktacji krowy z grupy kontrolnej (250 g paszy treściwej) dawały początkowo nieco więcej mleka (+ 0,7 kg w pierwszych sześciu tygodniach laktacji). Przewaga ta znikła bardzo szybko. W połowie laktacji (około 180 dnia) ilości obydwu grup się zrównały (około 29 kg mleka dziennie). W drugiej połowie laktacji krowy z grupy z obniżoną ilością paszy treściwej (grupa R) wyprzedziły krowy z grupy kontrolnej w wydajności mlecznej. Pod koniec laktacji krowy z grupy o zredukowanej dawce dawały nawet o 1,2 kg mleka więcej. W ogólnej wydajności laktacji nie stwierdzono jednakże różnic między grupami. Wynika to z porównywalnego spożycia suchej masy w wysokości 21 kg. W przeliczeniu, krowy z obydwu grup żywieniowych zmieniały 1 kg suchej masy w 1,3 kg mleka (ECM).
Zaopatrywanie krów w dawkę 250 g paszy treściwej na kg mleka spowodowało jednak szybsze osiągnięcie dodatniego bilansu energetycznego u krów w początkowej fazie laktacji. Dochodziło do tego średnio już w jej 37. dniu, podczas gdy krowy z grupy z ograniczoną dawką (150 g) miały niedobory w energii o 38 dni dłużej. Krowy z tej grupy wyszły z bilansu ujemnego dopiero w 75. dniu. Miało to też swoje odzwierciedlenie w przebiegu zmian na skali BCS. Krowy z grupy kontrolnej utraciły 0,36 punktu, a krowy z grupy z ograniczoną energią 0,47. Jednakże w dwóch grupach utrata była niewielka.
Wniosek:
Nie zaobserwowano różnic w wydajności. Krowy kompensowały niższe spożycie paszy treściwej zwiększonym przyjmowaniem paszy objętościowej. Na początku laktacji krowy z grupy z restrykcyjną dawką musiały zmobilizować więcej rezerw organizmu, jednakże w sposób ograniczony i nieszkodliwy dla zdrowia. Generalnie rzecz biorąc w przebiegu całej laktacji oraz okresu zasuszenia wykazano wyrównany bilans energetyczny.
Czym jest projekt OptuKuh?
Piętnastu partnerów projektu OptiKuh szukało wspólnie odpowiedzi na pytania: jak znaleźć rozwiązania w zakresie poprawy produkcji mlecznej, zdrowia i dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu oraz zwiększenia rentowności.
- Jak powinna być skomponowana dawka dla krów mlecznych, by w pełni okryła ich zapotrzebowanie na produkcję mleka oraz zapewniła dobre zdrowie?
- Jak hodować krowy z dobrym zdrowiem i dobrą przemianą materii?
- Jak zredukować obciążające środowisko emisje metanu?
W celu poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania, prowadzono badania w dwunastu gospodarstwach doświadczalnych (między innymi doświadczenia żywieniowe dotyczące udziału paszy treściwej i paszy objętościowej). Do tej pory zgenotypowano około 1100 krów. Celem tego jest połączenie pożądanych cech, takich jak dobra stabilność metaboliczna czy wysokie spożycie paszy, z informacjami dziedzicznymi, aby umożliwić rozmnażanie tych pożądanych cech.
Gregor Veauthier
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a