Kontrola TMR-u jest kluczowa dla zdrowia i produkcji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrola TMR-u jest kluczowa dla zdrowia i produkcji

27.12.2019

Stały poziom produkcji mleka można osiągnąć tylko wtedy, gdy pobierana każdego dnia dawka jest tak samo skomponowana i zmieszana. Aby uzyskać efekt powtarzalności dawki, trzeba regularnie kontrolować proces żywienia, począwszy od warunków przechowywania pasz  do momentu ich zadania w postaci TMR-u.

Wyliczona „na papierze” dawka ma zapewniać produkcję na poziomie ok. 35 litrów na krowę. I chociaż naszemu stadu nic nie dolega, w praktyce uzyskujemy średnio 32 l. Co powoduje te różnice? Często bagatelizowany jest fakt, iż dawka zadawana nie pokrywa się z dawką wyliczoną. Nieprawidłowe rozdrobnienie czy niewłaściwa kolejność mieszania mogą powodować niejednorodną strukturę dawki, a co za tym idzie, jej mniejszą wydajność.

Doradcy żywieniowi z firmy Diamond V opracowali metodę kontroli TMR-u, pomagającą eliminować typowe błędy związane z jego zadawaniem.

Kontroli tej poddawane są poniższe elementy:
  • Wóz paszowy – technika i dokładność.
  • Kontrola obciążenia maszyny oraz procesu mieszania.
  • Zarządzanie stołem paszowym.
  • Zgranie procesów zadawania paszy z dojem, częstotliwością usuwania obornika (zgarniacze ew. roboty czyszczące), jak również z wymianą ściółki, czyszczeniem boksów itp.
  • Organizacja składowania paszy, efektywność pracy. 


Punkt centralny – wóz paszowy

Wóz paszowy pracuje każdego dnia przez wiele godzin. Duże obciążenia maszyny prowadzą do zużywania się części, co automatycznie wpływa na zmianę struktury dawki. Z tego powodu słabszy jest również stopień jej wymieszania. Podczas rutynowej kontroli wozu paszowego są pewne punkty krytyczne, na które musimy zwrócić szczególną uwagę, a są to: segment wygarniający, noże, ślimaki, kontranoże i waga.

r e k l a m a
W pionowych wozach paszowych pasza zbierana jest przez segmenty wygarniające na ślimaki i transportowana do góry. Aby doszło tam do całkowitego wymieszania, pasza musi być obrócona i trafić z powrotem na dół, do mieszacza. Jeśli segmenty są zużyte, pasza przesuwana jest z lewej do prawej, ale nie dochodzi do przemieszania górnych warstw z dolnymi.

Regularnej kontroli należy poddawać także stan zużycia noży oraz kontranoży. Przy stępionych nożach powstają nierówne długości włókien pasz objętościowych, co wyklucza jednolitą strukturę dawki i dobre jej wymieszanie. Stępione noże należy jednak wymieniać stopniowo, aby uniknąć drastycznej zmiany struktury dawki z dnia na dzień, co również prowadzi do spadku jej pobrania.

Zużyciu ulegają również ślimaki mieszające, które stopniowo się wyginają i przez to zaczynają transportować paszę do góry w sposób niewłaściwy.

Kontroli należy również poddawać wagę. Zaleca się sprawdzanie jej działania raz na miesiąc. Podczas kontroli 28 różnych wozów paszowych okazało się, że aż 70% z nich nie wskazywało właściwej wagi.


Do skontrolowania wagi można użyć zawieszonej na wozie drabiny, na którą jedna z osób może wejść. Innym sposobem jej kontroli może być zawieszenie dwóch worków 25 kg na ścianach zbiornika. Wskazana waga może odbiegać maksymalnie o 10% od wagi człowieka, czy też worków.
 

Nie ładować jednostronnie

Na jednorodność dawki – obok techniki mieszania – wpływ ma również sposób ładowania komponentów. Kolejność dodawania pasz powinna wyglądać następująco:
  1. siano/słoma,
  2. komponenty suche, sypkie,
  3. koncentraty i premiksy,
  4. lucerna, suche kiszonki z traw,
  5. kiszonka z kukurydzy,
  6. wilgotne komponenty, na końcu substancje płynne.
Jeśli płyny zostaną dodane zbyt wcześnie, może dojść do sklejenia mniejszych składników. Jeśli występują komponenty, które są dodawane tylko w małych ilościach, powinny zostać załadowane przed lucerną i kiszonkami z traw. Kolejność ta powinna być zachowana codziennie. Aby zaoszczędzić czas podczas dodawania pasz, komponenty te mogą być składowane już w silosie w odpowiedniej kolejności.

Nie tylko kolejność dodawania, ale również wypełnienie odgrywa dużą rolę. Ważne jest, aby podczas napełniania komponenty były równomiernie rozdzielane w wozie paszowym.

W pionowym wozie paszowym z dwoma ślimakami mieszającymi wszystkie komponenty powinny być rozbite pomiędzy ślimakami. Różne kontrole wykazały, iż komponenty, które były dodawane tylko po jednej stronie paszowozu, w większości w tej części pozostawały.

Istotny wpływ na dokładność mieszania ma również dodawanie płynów. W testach wykazano, iż substancje płynne, dodawane na jednym końcu wozu, wyraźnie prowadziły do różnic w suchej masie TMR-u, aż do 3,5%. Nie dochodziło zatem do równomiernego wymieszania. Z tego względu zaleca się równomierne rozprowadzanie płynów. W takim wypadku przydaje się rozstawiony szerzej wylot cieczy, z wieloma dyszami, który ma zakres rozprowadzania płynów na długości ok. 2/3 wozu.

Do prawidłowego załadunku wozu zalicza się również ustawienie wozu paszowego na równej powierzchni, ponieważ drobne części dawki mają skłonność do przesuwania się w miejsca położone niżej.

Jeśli zużyte części wozu paszowego nie zostaną wymienione na czas, wpłynie to znacząco na strukturę paszy i skład dawki. Może to prowadzić do wahań w wydajności mleka.
  • Jeśli zużyte części wozu paszowego nie zostaną wymienione na czas, wpłynie to znacząco na strukturę paszy i skład dawki. Może to prowadzić do wahań w wydajności mleka.

Kolejnym wyzwaniem na drodze do jednolitej dawki jest czas mieszania, który rozpoczyna się od dodania ostatniego składnika. Powinien wynosić od 3 do 5 minut, ale tylko przy całkowicie rozdrobnionej paszy oraz gdy wóz nie jest zbyt pełny. Optymalny stopień wypełnienia wynosi od 75–90% (jednakże istnieją również wozy, które są w stanie doprowadzić do jednolitej masy zarówno przy 30%, jak i 100% wypełnienia). Ponieważ tak wiele czynników wpływa na dokładność mieszania, należy regularnie sprawdzać strukturę paszy na stole paszowym za pomocą sit.
 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowe pomysły na rozwój gospodarstw mlecznych w nowym numerze Elity Dobrego Hodowcy

Już jest! Nowy, pierwszy w tym roku numer czasopisma Elita Dobry Hodowca. Ten specjalistyczny, ogólnopolski dwumiesięcznik dedykowany producentom mleka, hodowcom, zootechnikom i lekarzom weterynarii oraz wszystkim, którzy pasjonują się hodowlą bydła mlecznego i produkcją mleka, znalazł już stałe grono wiernych Czytelników, których z każdym kolejnym numerem przybywa.

czytaj więcej

Robot na szynach daje krowie indywidualną dawkę paszy

Krowy korzystają z czteroletniej obory posiadającej 60 legowisk uwięziowych. Jej wymiary to 12,5 x 45 m, zaś stół paszowy ma szerokość 5 m. Aby uniezależnić się od zakupu słomy, Piotr Januszkiewicz zdecydował się na maty legowiskowe i metalowe ruszta, niezbędne do zastosowania systemu bezściołowego.

czytaj więcej

Jak zwiększyć zysk z hodowli bydła już na starcie?

W gospodarstwie Ewy i Wojciecha Jończyków utrzymywanych jest 186 sztuk bydła, a stado podstawowe liczy  67 sztuk. W ubiegłym roku, średnia wydajność od krowy wyniosła 11 434 kg, o zawartości 3,98% tłuszczu i 3,23% białka. Okres międzywycieleniowy to 420 dni, a wiek pierwszego wycielenia wynosi  760 dni.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)