Robot na szynach daje krowie indywidualną dawkę paszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Robot na szynach daje krowie indywidualną dawkę paszy

09.01.2020

Krowy korzystają z czteroletniej obory posiadającej 60 legowisk uwięziowych. Jej wymiary to 12,5 x 45 m, zaś stół paszowy ma szerokość 5 m. Aby uniezależnić się od zakupu słomy, Piotr Januszkiewicz zdecydował się na maty legowiskowe i metalowe ruszta, niezbędne do zastosowania systemu bezściołowego.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak sprawdza się w gospodarstwie robot Euromilk Feedex
  • W jaki sposób rolnik wyeliminował konieczność corocznego bielenia obory
  • Lepiej kupować polskie czy zagraniczne jałówki
Budynek nie posiada stropu, zaś dach wykończono świetlikiem kalenicowym, dzięki któremu jest dobrze wentylowany i doświetlony. Za dój odpowiada dojarka przewodowa zamontowana przez rodzimą firmę Belima, wyposażona w 7 aparatów udojowych.

r e k l a m a

Tani pod paszowóz

W oborze pracuje wóz paszowy polskiego producenta Dafagro o pojemności 12 m3. Ta pionowa maszyna ze ślimakiem tnąco-mieszającym napędzana jest przez wysłużonego MTZ-a o mocy 80 KM. Jest to typowy ciągnik oborowy, którego rolnik nie odpina od wozu paszowego.

Nie stać byłoby mnie, aby droższy i nowszy ciągnik był na stałe przy wozie paszowym, a ciągłe przepinanie traktora też nie ma najmniejszego sensu, wszak paszowóz pracuje każdego dnia – oznajmił Piotr Januszkiewicz.

W skład TMR-u wchodzą: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, słoma, poekstrakcyjne śruty sojowa i rzepakowa oraz bufor. Pozostałe pasze, takie jak pełnoporcjowy granulat o zawartości 20% białka, pasza rozdojeniowa o podwyższonym poziomie energii oraz dodatek mineralno-witaminowy zadawane są w dawkach indywidualnych poza TMR-em, ale w sposób zupełnie zautomatyzowany.

Bez taczki i bez grup

W celu usprawnienia zadawania pasz treściwych oraz aby było ono jak najbardziej precyzyjne, a także podzielone na wiele stosunkowo niedużych dawek, Piotr Januszkiewicz zamontował w oborze robota Euromilk Feedex, który każdej krowie zadaje indywidualną dawkę paszy przystosowaną do jej aktualnej produkcji mleka.

Ten robot przypomina wózek, który porusza się po szynach przyspawanych do słupów konstrukcyjnych obory. Każdej doby zadaje paszę treściwą 7 razy w równych odstępach czasu, ale może być to nawet 15 przejazdów, wszystko zależy od preferencji hodowcy. Załącza się automatycznie – powiedział Piotr Januszkiewicz, dodając, że robot nie tylko dzieli każdej krowie dzienną dawkę na małe porcje, co przeciwdziała chorobom metabolicznym takim jak kwasica żwacza czy też przemieszczenie trawieńca, ale też zachęca krowy do pobierania paszy.
Częste przejazdy mobilizują krowy do pobierania TMR-u, a to przekłada się na produkcję mleka – kontynuował rolnik, zaznaczając, że najwydajniejsze sztuki w szczycie laktacji dostają maksymalnie 7 kg paszy treściwej na dobę, czyli nie więcej niż 1 kg dawki jednorazowej.

Każda krowa może uzupełniać brakujące makroelementy z lizawek sol- nych umieszczanych w specjalnie do tego celu zamontowanych niebieskich pojemnikach
  • Każda krowa może uzupełniać brakujące makroelementy z lizawek solnych umieszczanych w specjalnie do tego celu zamontowanych niebieskich pojemnikach

Piotr Januszkiewicz gospodaruje z żoną Dorotą we wsi Podo- strówek (pow. sokólski, gm. Suchowola) na 60 ha (30 ha własnych i 30 ha dzierżawy).
  • Piotr Januszkiewicz gospodaruje z żoną Dorotą we wsi Podostrówek (pow. sokólski, gm. Suchowola) na 60 ha (30 ha własnych i 30 ha dzierżawy). Mleko dostarczają do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie w ilości ok. 400 tys. l rocznie.

Robot zadaje paszę treściwą według niezmiennego harmonogramu w precyzyjnych dawkach, a ja w tym czasie zajmuję się zupełnie czym innym i nie muszę przerywać np. prac polowych. To bardzo wygodne rozwiązanie. Bez tego urządzenia musiałbym jeździć z taczką i zadawać porcje na oko, bo bez różnicowania dawki z jednym bogatym w składniki pokarmowe TMR-em krowy kończące laktację najzwyczajniej by się zapasały. Natomiast mam za mało krów, aby stosować dwie różne dawki TMR – stwierdził Piotr Januszkiewicz.

Płytki zamiast bielenia

Boczne ściany budynku inwentarskiego wyłożono płytkami ceramicznymi w celu uzyskania powierzchni łatwo zmywalnej. Jednorazowe mycie myjką ciśnieniową z comiesięczną częstotliwością wystarcza, aby utrzymać czystość ścian na wysokim poziomie. Jest to alternatywa do bielenia, które warto wykonywać dwa razy w roku a raz to minimum. Jednak bielenie ma taż właściwości dezynfekcyjne, dlatego Piotr Januszkiewicz przykłada dużą wagę do dezynfekcji legowisk. Raz w tygodniu rolnik przeprowadza suchą dezynfekcję posypując maty specjalnym preparatem.


Robot do zadawania paszy treściwej
  • Robot do zadawania paszy treściwej

W stadzie przeważają hf-y, a zabiegi inseminacji już od 4 lat rolnik wykonuje sam. Na powiększenie stada kupował jałówki hodowlane zarówno krajowe, jak i zagraniczne i nie dostrzega różnicy pomiędzy nimi.

Polska hodowla pod względem genetyki dogoniła już Zachód i nie mamy się czego wstydzić – powiedział na zakończenie Piotr Januszkiewicz.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co wywołuje zakwaszenie u krów i jak go unikać?

Sortowanie paszy jest jedną z przyczyn powstawania subklinicznej kwasicy żwacza. Gdy krowa sortuje, to pobiera więcej skrobi, a mniej suchej masy. Dochodzi wtedy do ograniczenia produkcji śliny i obniża się czas przeżuwania, a wtedy tylko krok dzieli zwierzę od kwasicy. 

czytaj więcej

Jakie dawki paszy treściwej podawać krowom po wycieleniu?

W dążeniu do optymalnego zaopatrzenia energetycznego krów po wycieleniu, większość hodowców popełnia błąd sądząc, że można wyrównać niedobory energetyczne paszą treściwą. Pasze te są wprawdzie wysokoenergetyczne, ale jednocześnie ubogie we włókno.

czytaj więcej

Dodatek słomy do TMR-u dobrze działa na jałówki. Jaką dawkę dodać?

Kilka lat temu Uniwersytet w Vancouver w Kanadzie, przeprowadził cykl eksperymentów dotyczących zachowania jałówek w wieku 5–8 miesięcy, przeniesionych z cielętnika do jałownika. W każdym z tych eksperymentów jałówki miały dostęp do specjalnych żłobów, do których zadawano im TMR, słomę oraz koncentraty, z tym że w każdym żłobie zastosowano inną strategię żywieniową.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)