Jak żywieniem poprawić parametry rozrodu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak żywieniem poprawić parametry rozrodu?

26.04.2021

Wapń dodawany do zakwaszonych dawek dla krów mlecznych przed porodem korzystnie wpływa na przyszły rozród.

Wapń lekarstwem na problemy z rozrodem

Osiągnięcie odpowiedniej równowagi wapniowej organizmu krów mlecznych jest najbardziej krytyczne w okresie przed wycieleniem. I to nie tylko w celu zapewnienia zdrowego wejścia w laktację. Według najnowszych badań przeprowadzonych na University of Illinois, wapń dodany do zakwaszonej diety przedporodowej może poprawić niemal wszystkie wyniki okresu poporodowego, w tym obniżyć poziom infekcji macicy i przyspieszyć powrót do owulacji.

Powszechny problem niedoboru wapnia wśród wieloródek

Phil Cardoso – profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Zwierzętach w Illinois potwierdza, iż istnieją badania, które mówią, że 50% krów wieloródek (w drugiej lub trzeciej ciąży) cierpi na jakiś rodzaj niedoboru wapnia. Jedną z metod zapobiegania zaleganiom poporodowym jest zmiana bilansu kationowo-anionowego dawki DCAD (Dietary Cation Anion Difference) w kierunku ujemnego, co powoduje lekkie zakwaszenie organizmu i lepsze uwalnianie wapnia z kości. W tym celu stosuje się specjalne preparaty zawierające sole anionowe, takie jak: siarczan magnezu, siarczan wapnia, siarczan amonu, chlorek amonu lub chlorek wapnia. Prof. Cardoso wyjaśnia, że powszechna praktyka żywienia zakwaszoną dietą przed wycieleniem, zmusza krowę do wytwarzania i redystrybucji wapnia z jej kości. Ta aktywacja wewnętrznej produkcji wapnia prowadzi krowę do laktacji, kiedy to ponownie przyjmuje wapń w dawce pokarmowej. Zazwyczaj praktyka ta jest wystarczająca, aby uniknąć pełnoobjawowej gorączki mlecznej lub klinicznych objawów niedoboru wapnia. Jednak Cardoso twierdzi, że niewiele jest wskazówek dotyczących tego, jak zakwaszać dietę, aby ponownie zmobilizować optymalną ilość wapnia i uniknąć wydalania go z moczem. Podkreśla również, że nikt nie przetestował skutków dodawania różnych stężeń wapnia do całkowicie zakwaszonej diety DCAD. Wapń jest ważny dla wielu procesów komórkowych. Bez odpowiedniego stężenia wapnia tkanki nie funkcjonują dobrze, podlegają stanom zapalnym i są podatne na choroby.

r e k l a m a

Zakwaszona dieta i zwiększona ilość wapnia

Prof. Cardoso wraz ze swoim zespołem postanowili sprawdzić, czy zwiększona ilość wapnia – 2% s.m. – dodana do zakwaszonej diety w ostatnim miesiącu ciąży może zapobiec tym problemom i poprawić wyniki reprodukcyjne. 76 wieloródkom rasy holsztyńskiej podano jedną z trzech diet w miesiącu poprzedzającym wycielenie: kontrolną, niezakwaszoną dietę DCAD bez dodatku wapnia; dietę zakwaszoną DCAD (-24 miliekwiwalenty na 100 gramów suchej masy) bez dodatku wapnia i zakwaszoną dietę DCAD (-24 miliekwiwalentów) z dodatkiem wapnia w ilości 2% suchej masy w diecie. Preparat DCAD był mieszany z typowymi paszami i kiszonką z kukurydzy w dawce dla krów przed porodem. Po wycieleniu wszystkie krowy przestawiono na typową dawkę poporodową zawierającą 1% suchej masy wapnia w diecie. Następnie naukowcy monitorowali zmiany we krwi, macicy, jajnikach, stanie ciąży oraz w dwa i cztery tygodnie po wycieleniu. J
akie były wyniki tego doświadczeni? Krowy żywione dawką z ujemnym stężeniem DCAD + wapń wykazywały tendencję do częstszego zachodzenia w ciążę, w porównaniu do krów pobierających dawkę kontrolną. Niemniej jak podkreśla prof. Cardoso, aby mieć pewność co do wyników konieczne jest przetestowanie większej populacji krów. Ponadto u krów żywionych dawką z dodatkiem wapnia szybciej występowała owulacja i miały mniejszy poziom infekcji macicy niż krowy na innych dietach. Było to prawdopodobnie spowodowane faktem, że krowy na diecie z dodatkiem wapnia miały ściślejsze białka złączeniowe w wyściółce macicy; białka te wiążą sąsiednie komórki, zapobiegając „nieszczelności” tkanki, która mogłaby umożliwić patogenom przedostanie się do krwiobiegu podczas wycielenia.

Krowy otrzymujące dietę z dodatkiem wapnia miały również korzystniejsze przeciwutleniacze we krwi i więcej gruczołów w wyściółce macicy, które utrzymują narząd w czystości i wytwarzają hormony, które mogą wywołać owulację. W ocenie specjalisty wielu hodowców od dawna stosuje ujemną strategię DCAD, ale nie zakwasza diety wystarczająco, doprowadzając ją do zaledwie -5 miliekwiwalentów i nie dodając wapnia lub dodając go tylko w ilości 1% suchej masy. Zaleca zatem, aby zwiększyć ilość wapnia do poziomu 20 miliekwiwalentów i do 2% suchej masy w dawce. Negatywna dieta DCAD z dodatkiem wapnia jest bowiem pomocna nie tylko w dobrym przejściu do laktacji, ale może również poprawić parametry rozrodu w stadzie.

Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com
Zdjęcie: Archiwum
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zmniejszyć stres cieplny u krów żywieniem?

Z powodu przegrzania krowy produkują nawet o 15% mleka mniej, które na domiar złego cechuje się znacznie gorszymi parametrami jakościowymi i zdrowotnymi. Stres cieplny oznacza także pogorszenie wskaźników rozrodu, spadek pobrania paszy oraz odporności krów na choroby, co zwiększa podatność na mastitis.

czytaj więcej

Wypadnięcie pochwy u krowy - jak je leczyć?

Wypadnięcie pochwy (prolapsus vaginae) to przypadłość, która dotyczy najczęściej krów wieloródek, będących w trzecim trymestrze ciąży. Co predysponuje krowy do wypadania macicy?

czytaj więcej

Świetne parametry mleka w dużym stadzie? To możliwe!

Oto stado Michała Gąsiąrka , który przy ilości 950 krów ma bardzo dobre parametry komórek somatycznych - średnia 150 tys./ml mleka. Jak zaznaczył hodowca jest to w dużej mierze wynikiem stosowanej podczas każdego doju żelaznej rutyny udojowej, składającej się z kilku podstawowych czynności.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)