Jak przeciwdziałać zagrzewaniu się paszy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przeciwdziałać zagrzewaniu się paszy?

14.10.2019

Żadna krowa nie lubi jeść zagrzanego TMR-u. Pachnie nieprzyjemnie i obciąża metabolizm. Co zatem prowadzi do częstego zagrzewania się świeżo wymieszanej paszy już w kilka godzin od zadania podczas ciepłej i wilgotnej pogody, pomimo, że w silosie kiszonka była jeszcze chłodna?

W wysokiej temperaturze drożdże zaczynają wykorzystywać cukry

Powodem tego są drożdże znajdujące się w kiszonkach, które po zmieszaniu dawki z innymi wysokoenergetycznymi komponentami TMR-u zostają nagle zaopatrzone w dużą ilość skrobi oraz cukrów. W połączeniu z wysokimi temperaturami i tlenem wprowadzonym do paszy podczas mieszania, tworzą się idealne warunki wzrostu. Drożdże zaczynają się błyskawicznie rozmnażać, a efektem ubocznym ich aktywności metabolicznej jest niepożądane w paszy ciepło.
 

Jakie są możliwości przeciwdziałania?

Procesowi temu należy przeciwdziałać. Wdrożenie środków zapobiegawczych wymaga większych nakładów pracy niż zwykle, a dodatki zapobiegające wtórnemu zagrzewaniu kosztują. Z drugiej jednak strony mamy straty składników odżywczych w dawce oraz straty w wydajności spowodowane zmniejszonym pobieraniem paszy przez krowy oraz większą ilość niedojadów.

r e k l a m a
Konsultanci ds. żywienia określają następujące działania jako skuteczne:
  1. Na początku sezonu letniego przeprowadzić gruntowne czyszczenie stołu paszowego (zastosowanie myjki wysokociśnieniowej, ewentualne odnowienie powierzchni).
  2. Czyszczenie stołu paszowego przynajmniej raz dziennie – usunięcie wszystkich resztek ze stołu przed wyładowaniem świeżej porcji.
  3. Nie używać niedojadów dla innych grup zwierząt.
  4. Zadawanie świeżych porcji dwa razy dziennie, zamiast tylko raz dziennie.
  5. Jeśli świeża pasza zadawana jest tylko raz dziennie, to najlepiej w godzinach wieczornych.
  6. Nie dodawać do wozu paszowego kiszonek, które zagrzały się wtórnie już w silosie. W przypadku zagrzewania kiszonki w silosie podjąć odpowiednie środki zaradcze: odkrywanie tylko na potrzeby dziennego użytku, zwiększyć objętość wybieranej masy, jeśli to konieczne spryskać powierzchnie cięcia rozcieńczonym kwasem propionowym lub sorbinowym.
  7. Zastosować dodatki (niekorozyjne kwasy w granulacie lub w płynie) do TMR-u, aby opóźnić proces wtórnego zagrzewania. Przy tym upewnić się, czy rzeczywiście działają one na drożdże (patrz opis produktu, jednoznaczna identyfikacja przeciwko podgrzewaniu mieszanek paszowych).
  8. Należy zastosować zalecaną dawkę i trzymać się odpowiednich instrukcji (dotyczących pracy oraz dobrostanu zwierząt). Aby zwiększyć dokładność dozowania produktów płynnych, w niektórych przypadkach zalecane jest rozcieńczenie produktu wodą.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krótszy czas doju to oszczędność

Tylko skrupulatna analiza danych może dostarczyć informacji o błędach w zarządzaniu automatycznym systemem udojowym. Które z liczb mają największe znaczenie? W jaki sposób można je polepszyć? 

czytaj więcej

Jakość noży tnących paszowozu wpływa na strukturę TMR-u

Zbigniew i  Michał Dąbrowscy współpracują z kilkoma doradcami żywieniowymi w zakresie układania dawek. Ich propozycje analizują i sami decydują o ostatecznym kształcie zadawanego TMR-u, który regularnie przesiewają przez sita, aby kontrolować jego strukturę. Ostatnie badanie dało dość dobry wynik nie odbiegający znacznie od normy, jednak ze wskazaniem na zmianę w kierunku lepszego rozdrobnienie miksu.

czytaj więcej

Przy ilu krowach opłaca się wprowadzić TMR i wóz paszowy?

Przy ilu krowach opłaca się z punktu widzenia ekonomicznego wdrożenie dawki TMR w stadzie krów mlecznych? To częsty temat rozmów hodowców i fachowców z branży, poruszany na licznych szkoleniach i spotkaniach w terenie. Jedni mówią 30, inni 40 czy nawet 50, zaś Krzysztof Stolarek uważa, że już przy 15 krowach ma to sens, a jego gospodarstwo od wielu lat jest na to najlepszym dowodem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)