Sucha zgnilizna bulw ziemniaka pustoszy magazyny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sucha zgnilizna bulw ziemniaka pustoszy magazyny

06.10.2023autor: Tomasz Czubiński

Sucha zgnilizna bulw ziemniaka jest w dzisiejszych czasach niewątpliwie najważniejszą chorobą w przechowalniach. Doprowadzić może do znacznych strat, zwłaszcza w przypadku długotrwałego składowania bulw.

Z artykułu dowiesz się

  • Sprawca suchej zgnilizny
  • Jak dochodzi do infekcji?
  • Co sprzyja rozwojowi suchej zgnilizny?
  • Jak zapobiegać suchej zgniliźnie?
  • Objawy suchej zgnilizny
  • Środek na sadzeniaki
  • Jak chronią ziemniaki w Ameryce?
Sprawcami suchej zgnilizny bulw ziemniaka są grzyby z rodzaju Fusarium. Warto dodać, że są to inne gatunki niż najczęściej omawiane fuzariozy zbóż, bobowatych czy warzyw. Na bulwach są to F. coeruleum, F. sulphureum, czy F. sambucinum.
Patogeny te żyją w glebie i w resztkach pożniwnych, a ich źródłem na polu są przede wszystkim porażone bulwy. Grzyby są zdolne do przetrwania także na sprzęcie, ścianach i podłogach magazynów ziemniaków. Zatem bardzo łatwo z gleby czy maszyn doprowadzić do niezamierzonej inokulacji bulw zdrowych, czyli pokrycia ich zarodnikami.

Sucha zgnilizna może doprowadzić do całkowitego zasychania bulw ziemniaka i zamienienia ich w charakterystyczną, suchą mumię.

Jak dochodzi do infekcji?

Warto jednak zauważyć, że zarodniki nie są zdolne do infekowania bezpośrednio bulw przez zdrową skórkę. Aby doszło do rozwinięcia się patogenu w miąższu i rozwoju procesu chorobowego, niezbędne jest uszkodzenie skórki, np. rana czy odcisk (nawet w magazynie pod wpływem ucisku zbyt dużej masy bulw, zwłaszcza jeśli pod koniec przechowywania tracą one turgor). Jednak większość infekcji ma miejsce przez rany powstałe podczas zbioru i przygotowywania do magazynowania.

r e k l a m a
Zobacz także: Jak zwalczyć rolnice?
Miejscem wnikania kiełkujących zarodników mogą być też zbyt mocno otwarte przetchlinki na skórce bulw. Ma to miejsce, gdy ziemniaki w przechowalni zbyt mocno oddychają, np. panuje tam za wysoka temperatura.

Charakterystycznym objawem suchej zgnilizny jest powstawanie nie tylko białych wykwitów grzybni, ale także koncentrycznego pomarszczenia.
Rozwojowi suchej zgnilizny sprzyjają takie czynniki jak:
  • wspomniane wyżej rany i uszkodzenia skórki, w tym spowodowane przez szkodniki i inne patogeny;
  • zbiór w warunkach, w których powstają rany, np. poniżej 8°C;
  • brak kondycjonowania bulw przed składowaniem w przechowalni;
  • brudne bulwy;
  • podatne odmiany;
  • powiększenie przetchlinki;
  • nadmierny ruch powietrza i niska wilgotność podczas przechowywania, co sprzyja otwieraniu przetchlinek;
  • magazyny, w których nie przeprowadzono dezynfekcji.

Jak zapobiegać suchej zgniliźnie?

Zapobieganie suchej zgniliźnie bulw może ułatwić zbiór dojrzałych bulw, z wykształconą skórką, a temu sprzyja desykacja lub mechaniczne niszczenie łęcin. Temperatura bulw w czasie zbioru powinna być wyższa niż 8°C. Ważne są też sprawy techniczne, takie jak elastyczne elementy kombajnu, przenośników, a także środków transportu. Oprócz dezynfekcji magazynu warto też prowadzić odkażanie maszyn i przyczep, zwłaszcza przy zmianie pól.
Delikatne traktowanie bulw w celu unikania ran kłóci się z koniecznością przechowywania ziemniaków niezanieczyszczonych glebą. Stosując zasadę wyboru mniejszego zła, trzeba tutaj skupić się jednak na oczyszczeniu i pozbyciu się jak największej ilości gleby. Dlatego niewskazany jest zbiór, gdy gleba jest wilgotna. Niestety, nie zawsze mamy takie możliwości.

Nie zawsze grzybnia, która pojawia się na porażonej suchą zgnilizną bulwie jest biała. Czasem jest ona różowa, zwłaszcza wewnątrz jamek, a czasem nawet brunatna.

Objawy suchej zgnilizny

Wydawać może się, że sucha zgnilizna jest chorobą bardzo łatwą do zdiagnozowania. Czasem jednak objawy mogą prowadzić w błąd – zarówno inna choroba może przypominać infekcję Fusarium sp., jak i sama sucha zgnilizna może przypominać objawy innej choroby.
Najczęściej łatwo o pomyłkę, kiedy mamy do czynienia z objawami mieszanymi, powodowanymi przez różne patogeny. Wówczas zwykle bulwy gniją na skutek infekcji bakteriami powodującymi mokrą zgniliznę i to ta choroba jest obwiniana o przyczynę strat. Bywa też, że bulwy wysychają i marszczą się, a tymczasem przyczyną tego jest zaawansowany parch srebrzysty i objaw nazywany „uchem słonia”. Podobne marszczenie wywołuje właśnie infekcja Fusarium, ale tutaj często objawy układają się w koncentryczne kręgi. Objawy wewnątrz bulwy, czyli puste jamki, powodować może gangrena ziemniaka.

Środek tylko na sadzeniaki - zwalczanie suchej zgnilizny

Do bezpośredniego zwalczania suchej zgnilizny na ziemniakach przeznaczonych na sadzeniaki mamy do dyspozycji środek zawierający imazalil (Diabolo 100 SL). Preparat ten stosuje się interwencyjnie (po zauważeniu objawów), ale przede wszystkim zapobiegawczo. Ten ostatni sposób polega na zaprawianiu bulw na przenośniku taśmowym lub rolkowym za pomocą dyszy opryskowej, lub zamgławiania pod specjalnym tunelem, aby nie doprowadzić do znoszenia cieczy. Ważne jest, aby bulwy zostały dokładnie pokryte środkiem, mimo że substancja wykazuje działanie układowe.
Przed zastosowaniem środka warto także zadbać o oddzielenie gleby i chorych bulw oraz innych zanieczyszczeń. Nie należy także przesadzać z dawką cieczy, aby bulwy, które najczęściej od razu jadą na miejsce składowania, nie były mokre.

Sposoby na suchą zgniliznę po amerykańsku

Na tle rozwiązań światowych mamy w UE dużo skromniejsze możliwości ochrony roślin. Jest to oczywiście efekt restrykcyjnej polityki, ale ta w zamierzeniu ma chronić nas jako konsumentów, zwłaszcza w kontekście późnych zabiegów oraz środowisko. Mimo to warto wiedzieć, jakimi możliwościami mogą cieszyć się inni, choćby za oceanem. W USA do zwalczania suchej zgnilizny (i innych chorób) w przechowalni zaleca się stosowanie m.in.:

  • azoksystrobiny z fludioksonilem i difenokonazolem w preparacie o stężeniach odpowiednio 12,51%+ 12,51% + 9,76%, skutecznej także na parcha srebrzystego, w dawce 1 uncji obj. na 1 tonę (ok. 28,41 ml/t) po zbiorach metodą opryskiwania lub zamgławiania bulw;
  • chloru w postaci podchlorynu sodu, stosowany w rozcieńczeniu ok. 72 ml/l preparatu, zawierającego 12,5% podchlorynu w dawce 4–6 litrów (kwart amerykańskich) na tonę metodą opryskiwania bulw (nie jest skuteczny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się różowej zgnilizny – Phytophthora erythroseptica lub zarazy z bulw na bulwy);
  • jedno- i dwuzasadowych soli potasowych, sodowych i amonowych kwasu fosfonowego, użytych przed składowaniem w dawce preparatu ok. 38–84 ml/t bulw, zapobiega porażeniu grzybami z rodzaju Fusarium (w USA występują odporne formy sprawcy suchej zgnilizny), a także na parcha srebrzystego i różową zgniliznę. Środek stosowany jest także w chwili sadzenia w redlinach w celu zwalczania chorób związanych z gniciem w przechowalni, takich jak różowa zgnilizna i wodnista zgnilizna przyranowa oraz nalistnie na zarazę ziemniaka i ww. choroby. Jeśli temperatura miąższu przekracza 18°C lub bulwy są wilgotne, to produkty stosowane na bulwach mogą powodować uszkodzenia powierzchniowe;
  • tiabendazolu (środek zawiera 42,3% s.cz.) dawkowanego w ilości ok. 12 g/t metodą opryskiwania lub zamgławiania bulw na przenośniku rolkowym (ważne jest dokładne pokrycie powierzchni), a nawet możliwe jest zanurzanie bulw w kąpieli z roztworem preparatu w ww. stężeniu. Środkiem nie traktuje się bulw ciętych.

Tomasz Czubiński
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej
Ziemniaki

Przechowywanie ziemniaków na pryzmie. Jakie warunki trzeba zapewnić?

Przechowywanie ziemniaków na pryzmie w jak najlepszym stanie przez kilka miesięcy to nie lada wyzwanie. Dlatego też przechowalnie muszą zapewnić odpowiednie warunki. Czynników, na które należy zwracać uwagę, jest całkiem sporo.

czytaj więcej
Ziemniaki

Koniec uprawy ziemniaka w Polsce? Powierzchnia zmniejszy się aż o 70%!

Skutkiem zmian klimatu, ma być według specjalistów z SGGW zmniejszenie powierzchni upraw ziemniaka w Polsce nawet o 70%. Jakie rośliny zastąpią ziemniaki? Jak zmieniała się powierzchnia uprawy ziemniaka na przestrzeni ostatnich lat?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)