Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

01.11.2023

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

Z artykułu dowiesz się

  • Wpływ na uprawę ziemniaka
  • Eksport mniejszy nawet o 20%?
  • Sytuację pogarszają niedobory siły roboczej
  • Perspektywy rynku ziemniaków
Zaraz po Egipcie głównym dostawcą młodych ziemniaków do UE jest Izrael. Jednakże obecne konflikty zbrojne mogą mieć znaczący wpływ na rynek ziemniaków. Uprawa ziemniaków na eksport i na potrzeby krajowe odbywa się głównie na pustyni Negew, w pobliżu Strefy Gazy. Do ataków Hamasu doszło tam 7 października 2023 r., dokładnie w sezonie siewu na zimowe żniwa.

Zobacz także: Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wpływ na uprawę ziemniaka

Na zbiór zimowy sadzenie ziemniaków, odbywa się od połowy września do końca października. Ziemniaki uprawia się w Izraelu w dwóch sezonach:
  • wiosennym, gdzie wykorzystuje się sadzeniaki importowane (termin sadzenia: grudzień – luty)
  • i jesienno-zimowym, z sadzeniaków, które zostały wyprodukowane lokalnie w czasie sezonu wiosennego.
r e k l a m a

Eksport mniejszy nawet o 20%?

W pobliżu Strefy Gazy znajdują się kibuce, czyli spółdzielcze gospodarstwa rolne, które na dużą skalę uprawiają ziemniaki. Wiele z tych obszarów jest obecnie niedostępnych, ponieważ znajdują się na obszarze objętym ograniczeniami wojskowymi. Utrzymanie i nawadnianie są ograniczone, a znaczna część ziemi nie została jeszcze obsadzona. Pozostały materiał do sadzenia przeniesiono w inne rejony, gdzie jednak gleba jest mniej piaszczysta i raczej ciężka. Uczestnicy rynku nie są jednak pewni, czy cały materiał do sadzenia znajdzie odpowiednie pole. W połączeniu ze stratami w pobliżu Strefy Gazy izraelski eksport może spaść o 10–20% w porównaniu z rokiem bieżącym.

Sytuację pogarszają niedobory siły roboczej

Kolejnym problemem jest brak pracowników. Wielu zagranicznych pracowników, zwłaszcza Tajów, opuściło Izrael. Niedobory te mogą w nadchodzących miesiącach doprowadzić do niedoborów żywności, szczególnie dotkniętych warzywami. Przy uprawie ziemniaków brakuje pracowników chociażby do sortowania. Oczekuje się, że aby zapewnić zaopatrzenie ludności, wprowadzane na rynek będą rośliny łatwiejsze w uprawie, takie jak ziemniaki. To z kolei prowadzi do ich mniejszego eksportu/ 

Perspektywy rynku ziemniaków

Dzisiejsze perspektywy średnioterminowe są mniej krytyczne. Zbliża się faza importu sadzeniaków na zbiór 2024/25. Obecnie nie ma to wpływu na wyładunki statków, a obszary uprawne nie znajdują się na obszarach piaszczystych w pobliżu Strefy Gazy. 

Andreas Beckhove
topagrar.com/PRODUKCJA ZIEMNIAKÓW W NEGEW – PUSTYNNEJ CZĘŚCI IZRAELA
prof. dr hab. Krystyna Rykaczewska IHAR-PIB
Fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Przechowywanie ziemniaków na pryzmie. Jakie warunki trzeba zapewnić?

Przechowywanie ziemniaków na pryzmie w jak najlepszym stanie przez kilka miesięcy to nie lada wyzwanie. Dlatego też przechowalnie muszą zapewnić odpowiednie warunki. Czynników, na które należy zwracać uwagę, jest całkiem sporo.

czytaj więcej
Ziemniaki

Sucha zgnilizna bulw ziemniaka pustoszy magazyny

Sucha zgnilizna bulw ziemniaka jest w dzisiejszych czasach niewątpliwie najważniejszą chorobą w przechowalniach. Doprowadzić może do znacznych strat, zwłaszcza w przypadku długotrwałego składowania bulw.

czytaj więcej
Ziemniaki

Zamieszanie na rynku ziemniaków. Przepisy zabraniają importu spoza UE

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra alarmował, o zalewaniu polskiego rynku ukraińskimi ziemniakami. Sprawę skomentował Robert Telus, twierdząc że „ziemniaki nie są problemem”. Oddziały graniczne PIORIN również podkreślają, że obowiązujące przepisy zakazują importu do Polski ziemniaków spoza Unii Europejskiej. Skąd w takim razie zamieszanie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)