Obowiązkowe oznakowanie ziemniaków krajem pochodzenia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Obowiązkowe oznakowanie ziemniaków krajem pochodzenia

30.05.2019autor: Dorota Kolasińska

26 maja br. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi mająca na celu obowiązkowe umieszczanie informacji od sprzedawcy o kraju pochodzenia ziemniaków, aby ułatwić konsumentom świadomy wybór produktu. 

Nowelizacja rozporządzenia MRiRW dotycząca oznakowania ziemniaków krajem pochodzenia weszła w życie 26 maja br. Ma za zadanie umożliwić świadomy wybór ziemniaków wyprodukowanych przez polskich rolników i zapobiegnie sprzedaży produktów z zagranicy bez opakowań i oznakowania krajem pochodzenia. 

W wielu marketach pojawiają się produkty z oznaczeniem „Produkt polski”, natomiast małym druczkiem jako kraj pochodzenia jest podany np. Egipt, Francja lub Hiszpania. Zdjęcia pochodzą z sieci handlowych od internautów, którzy coraz częściej zwracają uwagę na etykiety produktów. 

ziemniaki z Polski

Miejmy nadzieję, że takie obrazki, dzięki nowelizacji rozporządzenia, krążące w Internecie przejdą do historii. Znakowanie ziemniaków krajem pochodzenia było na długiej liście postulatów AgroUnii, która swoje początki miała jako Unia Warzywno-Ziemniaczana. Wówczas w Warszawie odbywały się manifestacje, a rolnicy prosili resort rolnictwa o zwrócenie uwagi na ten problem, bo jak podkreślali, takie sytuacje doprowadzą ich gospodarstwa do upadku, gdyż konsumenci nawet jeśli chcą kupić polski produkt, nie mają na to gwarancji.

r e k l a m a
Świadomość konsumenta dotycząca polskiego rolnictwa jest znacznie większa niż kilka lat temu, w związku z tym wielu z nich również domagała się takiego oznakowania, bo chcą po prostu kupować produkt polski od naszych rolników. 

Na temat nowo wprowadzonego rozporządzenia wypowiedział się minister Ardanowski, podczas konferencji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. 



– To był jeden z postulatów rolników zajmujących się uprawą ziemniaków, jest tam kilka organizacji. Mówiono, że ziemniaki należy wyróżnić flagą kraju pochodzenia, która jest znakiem najbardziej rozpoznawalnym. Sprawdziliśmy możliwość znakowania innej żywności znakami narodowymi w krajach UE, jest ich mało, ale to co można, będzie znakowane. Są takie grupy produktów, których nie można w ogóle znakować. W tej chwili Inspekcja Handlowa sprawdza czy te oznakowania są poprawne, czy ci którzy sprzedają wiedzą o tym rozporządzeniu i czy znaki te są wiarygodne – mówił Jan Krzysztof Ardanowski. 

dkol
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Polska truskawka jest najlepsza!

Właśnie zaczyna się sezon krajowych owoców miękkich. Warto je jeść, nawet kilka razy dziennie. Są smaczne, zdrowe i przede wszystkim polskie! Na konferencji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym zapachniało dzisiaj truskawkami - minister Ardanowski i inspektor Pinkas się nimi zajadali i nie tylko do zdjęcia. Faktycznie były pyszne! 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Lubuskie – minister Ardanowski postanowił, że krowy nie będą zabite

Stado z woj. lubuskiego trafi do państwowego gospodarstwa rolnego, gdzie krowy zostaną przebadane i zakolczykowane. Dzisiejsza konferencja podczas sadzenia miododajnej lipy była poświęcona krowom z Deszczna... 

czytaj więcej
Aktualności

Minister Ardanowski i Michał Kołodziejczak – czy dojdzie do porozumienia?

Podczas 29. Targów Rolniczo-Ogrodniczych w Kościerzynie doszło do kolejnego spotkania szefa resortu rolnictwa z liderem AgroUnii. Najpierw na stoisku AgroUnii doszło do spięcia. Jednak po dość ostrej wymianie zdań panowie porozmawiali w cztery oczy, a na koniec ...uścisnęli sobie dłonie. Czy to przełom we wzajemnych, dość napiętych od pewnego czasu, relacjach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)