Kosmiczna technologia w produkcji ziemniaka – dane satelitarne w monitoringu [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kosmiczna technologia w produkcji ziemniaka – dane satelitarne w monitoringu [FILM]

05.03.2023autor: Patrycja Bernat Tomasz Czubiński

Jedną z ważniejszych kwestii w uprawie ziemniaka, jest jego zapotrzebowanie na wodę. Dzięki firmie Wasat i jej kosmicznej technologii można precyzyjnie szacować jej zużycie przez roślinę i służyć doradztwem w kwestii dawki, terminu i miejsca podania.

— Podczas naszego seminarium ziemniaczanego rozmawiam z  Mateuszem  Stankiewiczem z firmy Wasat. Panie Mateuszu, reprezentuje Pan firmę można powiedzieć kosmiczną. Kosmos i ziemniaki tylko mi się kojarzy z Ridleyem Scottem i z filmem Marsjanin. W jaki sposób kosmos i kosmiczne technologie mogą pomóc w uprawie ziemniaków? — Tomasz Czubiński.https://www.topagrar.pl/articles/top-uprawa/nawadnianie-z-satelity-czy-to-mozliwe/

Wykorzystanie danych satelitarnych w monitoringu

— W naszym przypadku jest to wykorzystanie danych satelitarnych z jednej strony do monitoringu, ale przez to, że korzystamy z różnych danych, takich jak dane optyczne i termalne. Włączając w to również dane meteorologiczne, jesteśmy w stanie szacować ilość wody zużywanej przez rośliny i precyzyjnie doradzać rolnikom, jaką dawkę, kiedy i w którym miejscu podać — Mateusz Stankiewicz. 

Wiemy, że ziemniak w różnych fazach rozwojowych ma inne zapotrzebowania, czy to na składniki pokarmowe, czy właśnie na wodę. 

— Czy te dane obejmują różne fazy rozwojowe ziemniaka? — Tomasz Czubiński. 

— Tutaj przy wypracowywaniu tych pomysłów korzystamy z praktyki oraz agronomii. Mamy zidentyfikowane te momenty krytyczne w rozwoju ziemniaka, czyli jest to kiełkowanie, kwitnienie, zawiązywanie bulw i ich formowanie. W pozostałych okresach ziemniak jest tolerancyjny na niedobry wody, ale w naszym serwisie Irriget wykorzystujemy modele rozwoju roślin, gdzie jesteśmy w stanie zalecać poszczególne fazy wegetacyjne w zależności  od uprawy — Mateusz Stankiewicz. 

Zobacz także: Nawadnianie z satelity – czy to możliwe?

Czy doradztwo obejmuje metodę nawadniania w postaci deszczowni? Coraz większy problem z wodą składnia do rozważenia nawodnienia kropelkowego w uprawie ziemniaka. Czy jest to również ujęte w serwisie Irriget? Zobacz koniecznie nasz FILM!
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków? Zdrowe sadzeniaki to podstawa

Perfekcyjne przygotowanie gleby do sadzenia i samo sadzenie są bardzo istotne. Ważne, aby popełnić na samym początku jak najmniej błędów w uprawie gleby i sadzeniu, bo to decyduje o zbiorze. Jak przygotować glebę do sadzenia ziemniaków?

czytaj więcej
Nowe technologie

Mechanik radzi: jak skonfigurować nawigację w ciągniku rolniczym?

Wielu rolników wciąż boi się elektroniki, a najczęstszym powodem strachu jest problem z konfiguracją sterownika. Brakuje wiedzy i wprawy w obsłudze systemów elektronicznych, a przykładem jest nawigacja – twierdzi Piotr Frąszczak z firmy Agro-Rami.

czytaj więcej
Ziemniaki

Top 10 importerów – rośnie popyt na egipskie ziemniaki

Egipskie ziemniaki stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród importerów na całym świecie. Według ostatnich danych Egipt jest szóstym co do wielkości eksporterem ziemniaków na świecie, a Stany Zjednoczone i blok NEPG znajdują się w pierwszej piątce. Co więcej, Egipt jest trzecim co do wielkości eksporterem słodkich ziemniaków, zaraz za Stanami Zjednoczonymi i Holandią.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)