Jakie są kluczowe składniki w nawożeniu ziemniaka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są kluczowe składniki w nawożeniu ziemniaka?

25.02.2023autor: dr Maria Walerowska

Przygotowując się do uprawy ziemniaka, ale także każdej innej roślinny uprawnej, i planując nawożenie musimy działać prawie po aptekarsku. Musimy najpierw bardzo dobrze poznać stanowisko, a potem dopasować strategię nawożenia ziemniaka. Kluczowe składniki to nie tylko NPK, ale także Mg, S, Ca oraz mikroelementy.

Jakie właściwości fizyczne powinna mieć gleba i stanowisko pod ziemniaki?

- Przede wszystkim gleba powinna być  „pulchna”, niezagęszczona, odpowiednio napowietrzona o stabilnej temperaturze, bez kamieni. Pod względem właściwości chemicznych gleba powinna zawierać powyżej 2% próchnicy, pH optymalne to 5,5-6,5, stanowisko powinno odznaczać się wysoką zawartością podstawowych składników pokarmowych (P, K i Mg) oraz gwarantować dostępność składników pokarmowych i wody w długim okresie – podkreślał dr Tomasz Piotrowski z firmy Agrosimex.

Uprawy rolnicze, użytki zielone, sady, warzywa, rośliny ozdobne i trawniki. Średnie pobranie makroelementów w kg/t św.m. plonu ziemniaka to: N – 4 kg/ t św.m. plonu; P2O5 – 1,5 t św.m. plonu, K2O  6,0 t św.m. plonu, MgO – 1,0 t św.m. plonu, SO3 – 1,5 t św.m. plonu, CaO – 1,0 t św.m. plonu.

Azot kluczowym składnikiem

- Przy czym oprócz azotu powinniśmy także zadbać o odpowiednie zaopatrzenie w siarkę, która wpływa na wykorzystanie azotu, zawartość białka i jest składnikiem aminokwasów siarkowych: metionina, cystyna, cysteina, tryptofan. Kolejnym istotnym składnikiem jest magnez, który jest podstawowym składnikiem chlorofilu, a jego niedobór powoduje zaburzenia w przebiegu kwitnienia i  zapylenia – podkreślał ekspert z firmy Agrosimex.

r e k l a m a
Pamiętajmy, że nadmiar azotu zmniejsza zawartość suchej masy, witaminy C i skrobi, skórka bulwy silnie łuszczy się, a miąższ jest podatny na ciemnienie. Bulwy są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i narażone na porażenie przez choroby okresu przechowalniczego. Warto także bilansować w nawożeniu oprócz fosforu i potasu, także wapń, który jest składnikiem budulcowym ścian komórkowych, powoduje ich usztywnienie, przez co zwiększa odporność na wyleganie – dodał.

Kluczowym składnikiem plonotwórczym jest bez wątpienia azot. Metody zrównoważonego nawożenia azotem rekomendowane przez dr. Tomasza Piotrowskiego opierają się na 3 filarach:

·         Zbilansowanym nawożeniu azotem i pozostałymi składnikami,

·         Stosowaniu inhibitorów - „ochrona azotu”,

·         Stosowaniu „nienawozowych” źródeł azotu.

Strategia nawożenia ziemniaków azotem


W zakresie nie nawozowych źródeł azotu firma Agrosimex proponuje Rhizosum N Plus będący produktem zawierającym bakterie: Azotobacter salinestris – j.t.k. co najmniej 1,3 x 106 oraz Fe rozpuszczalne w wodzie – co najmniej 0,45 %, Mn rozpuszczalny w wodzie – co najmniej 4,5 % oraz substancję organiczną w s. m. – co najmniej 80 %. Jest to środek poprawiający właściwości gleb dopuszczony do obrotu decyzją MRiRW  970b/22. Produkt rekomendowany jest w dawce: 25-50 g/ha, 1-2 razy w sezonie (uprawy rolnicze, użytki zielone, sady, warzywa, rośliny ozdobne i trawniki).

- Rhizosum N plus zapewnia w zdecydowanej większości przypadków o 50-70 kg/ha więcej azotu mineralnego niż przy stosowaniu jedynie nawożenia mineralnego. Rhizosum N plus to nie tylko azot dla danej uprawy, ale też efekt wiązania azotu dla uprawy następczej. Przy czym bakterie Azotobacter salinestris działają w prawie każdych warunkach atmosferycznych – podkreślał dr Tomasz Piotrowski z firmy Agrosimex.  Bakterie Azotobacter salinestris CECT 9690 działają na trzech płaszczyznach: kolonizują glebę, ryzosferę, korzenie i części zielone roślin uprawnych, dzięki czemu asymilowany azot jest bardzo łatwo i szybko dostępny dla roślin – dodał.

Mikroelementy też są ważne

W uprawie ziemniaka równie ważne są mikroelementy, takie jak: Cu, Mn, Zn, Mo, B, Fe. Nawożenie nalistne rekomendowane do kwitnienia rekomendowane przez Agrosimex to:

1. Pierwszy zabieg odżywiający: ASX Complex Mn Forte – 2kg/ha, ASX Fosfor Plus – 2-3kg/ha, SIARCZAN MAGNEZU – 5kg/ha, MARAL / PROTAMINAL – 1L/ha

2. Drugi zabieg odżywiający: ASX Complex – 2kg/ha, ASX Zn – 1kg/ha, ASX Makro Plus – 2-3kg/ha, SIARCZAN MAGNEZU – 5kg/ha, MARAL / PROTAMINAL – 1L/ha, ASX KRZEM PLUS – 0.5-1L/ha

3. Trzeci zabieg odżywiający: ASX Complex Mn Forte – 2kg/ha, Bolero – 1L/ha, ASX Potas/Makro Plus – 2-3kg/ha, SIARCZAN MAGNEZU – 5kg/ha, MARAL / PROTAMINAL – 1L/ha, ASX TYTAN PLUS – 0.2L/ha.

 

autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Nowości ze świata - ziemniak odporny na zasolenie

Holandia/Egipt: Zasolenie to coraz większy problem na terenach rolniczych o zasięgu globalnym. Hodowcy jednak czuwają i już dziś dostępne są chociażby nowe odmiany ryżu tolerancyjne na takie warunki. Z zasoleniem jest też problem w Egipcie, a konkretnie z wodą używaną do nawadniania, co stanowi tam problem w niejednej uprawie.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wielkopolskie Jagody 2023 – nawożenie, biologiczna ochrona i podsumowanie rynku

Podczas spotkania organizowanego przez firmę Fargo mieliśmy okazję zaczerpnąć wiedzy od specjalistów z zakresu nawożenia i ochrony roślin jagodowych. Jakie wyzwania stoją przed producentami w związku z zaostrzeniem wymagań stawianych przez sieci handlowe? Jak kształtuje się rynek borówki? 

czytaj więcej
Ziemniaki

Potas pod ziemniaka w dwóch dawkach. Jak prawidłowo nawozić ziemniaki?

Jakie są zasady stosowania nawozów zawierających potas pod ziemniaka pod względem podziału dawki i terminów nawożenia?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)