Susza i ukraińskie zboże pod Iławą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza i ukraińskie zboże pod Iławą

27.06.2023autor: dr Maria Walerowska

Nie dość, że susza zagraża uprawom także rolnikom z woj. warmińsko-mazurskiego, to sen z powiek spędza także obawa o to, czy będzie, gdzie sprzedać zboże z najbliższych żniw. Tymczasem ukraińskie zboże płynie strumieniem, ale niestety nie do portów – grzmi poseł Ziejewski.

Rolnicy z okolic Iławy, czyli z powiatów: iławskiego, działdowskiego czy nowomiejskiego na chwilę obecną martwią się przede wszystkim o swoje plony, zagrożone przez suszę, która dotknęła ten region w tym roku. Szczególnie trudna sytuacja jest na słabszych glebach, a w zbożach jarych widać wręcz dramat, nieco lepiej jest jeszcze w oziminach – jak na razie – mówi Zbigniew Ziejewski, prezes firmy „Ziemar” w Szwarcenowie (woj. warmińsko-mazurskie) i poseł na Sejm z ramienia PSL. 

– Jednak najbardziej martwi wielu rolników fakt, czy będą mieli, gdzie zboże z tegorocznych zbiorów sprzedać. Rząd obiecał, że utworzy korytarze, którymi ukraińskie zboże docierać będzie prosto do portów i będziemy wysyłać miesięcznie ok. 700 tys. ton zbóż na różne kontynenty – głównie do Afryki. Tymczasem dzisiaj widzimy, że tak się nie dziej, a ukraińskie zboże lokowane jest w potężnych magazynach – także tutaj w woj. warmińsko-mazurskim, tj. w Nidzicy – grzmi Ziejewski.

Więcej na temat sytuacji na rynku zbóż i ze zbożem ukraińskim w wywiadzie ze Zbigniewem Ziejewskim.


Zobacz także: Kto importował ukraińskie zboże? KAS przeszukała ponad 200 firm
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Paszowcom import zbędny? W jakiej sytuacji jest przemysł paszowy?

Czy nadmierne zapasy i spory import powodują komfortową sytuację dla przemysłu paszowego? Na to pytanie starali się na V Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej odpowiedzieć producenci pasz.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wojna, kurs walut, transport przez Morze Czarne. Co czeka rynek zbóż i rzepaku w sezonie 2023/24?

W Licheniu Starym odbyła się V Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa. Jednym z prelegentów był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Omówił sytuacje na rynku zbóż i rzepaku w tym trudnym sezonie oraz podzielił się prognozami na nowy sezon 2023-24. Czego możemy się spodziewać w nadchodzącym sezonie? Czy kukurydza z Ukrainy stanie się bezpośrednią konkurencją dla naszego polskiego ziarna?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Odrodzenie rolnictwa na Ukrainie po wojnie zajmie co najmniej 20 lat

Kijowska Szkoła Ekonomiczna podała wyliczenia z których wynika, że odbudowa ukraińskiego rolnictwa po wojnie zajmie co najmniej 20 lat. Jak zmieni się powierzchnia upraw w najbliższych latach u naszych sąsiadów?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)