Produkcja pasz na świecie stale rośnie, ale prawie 80% światowej produkcji jest zlokalizowane w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Dopiero na czwartym miejscu jest Ameryka Łacińska. Olbrzymi potencjał drzemiący w Afryce i na Bliskim Wschodzie wciąż jest niewykorzystany.
Polska wciąż w tyle na 7 miejscu w produkcji pasz
Wśród krajów UE w produkcji pasz przemysłowych są niezmiennie dominują trzy kraje. – Niemcy, Hiszpania i Francja – te dwa pierwsze w ostatnich latach zamieniały się miejscami na fotelu lidera unijnej produkcji. W 2021 r. w krajach UE-27 wyprodukowano prawie 150 mln t pasz, co pokazuje, że unijna produkcja pasz przemysłowych stanowi nieco ponad 12% światowej produkcji – dowiadujemy się z prezentacji Moniki Piątkowskiej, prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Zobacz także: Kto importował ukraińskie zboże? KAS przeszukała ponad 200 firm
Polska z nieznacznie zmieniającym się w ciągu ostatnich pięciu lat wolumenem zajmuje 7. miejsce, a po brexicie, Polska z produkcją 11,4 mln t jest na 6. pozycji w unijnych statystykach produkcji pasz przemysłowych. W unijnym paszowym menu znajdziemy rozkład produkcji odmienny od światowego trendu, pasze dla drobiu, trzody i bydła w strukturze sprzedaży stanowią bowiem blisko 1/3 całości, z czego może wynikać wniosek, że wciąż ma szansę rozwijać się produkcja pasz dla drobiu, ale może to się odbywać kosztem pasz dla trzody chlewnej.