Odrodzenie rolnictwa na Ukrainie po wojnie zajmie co najmniej 20 lat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odrodzenie rolnictwa na Ukrainie po wojnie zajmie co najmniej 20 lat

27.06.2023

Kijowska Szkoła Ekonomiczna podała wyliczenia z których wynika, że odbudowa ukraińskiego rolnictwa po wojnie zajmie co najmniej 20 lat. Jak zmieni się powierzchnia upraw w najbliższych latach u naszych sąsiadów?

Odbudowa rolnictwa po wojnie

W raporcie Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej określono, że uprawa słonecznika, jęczmienia i pszenicy na skalę sprzed pełnoskalowej inwazji rosyjskiej może zostać wznowiona dopiero do 2040 roku. A powrót do przedwojennych wskaźników uprawy kukurydzy, żyta, owsa i rzepaku – oczekiwany jest dopiero w 2050 roku.

„Przed inwazją przez Federację Rosyjską powierzchnia upraw zbóż i roślin oleistych wynosiła około 24 i 9 milionów hektarów odpowiednio. W roku 2022 obszary uprawne zmniejszyły się do około 18 i 7 mln ha. W warunkach wojny przewidywane jest dalsze zmniejszanie powierzchni upraw: do 17 i 6 mln ha. Dodatkowo pod uprawy oleiste i zbożowe zostaną inne grunty rolne, gdzie wcześniej uprawiano warzywa i rośliny techniczne” – czytamy w raporcie.

Będzie więcej kukurydzy, mniej soi

Oczekuje się, że kukurydza, pszenica i jęczmień pozostaną głównymi uprawami do 2050 r. Jednocześnie znacznie wzrosną uprawy kukurydzy, aż do 8 mln hektarów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy będą ceny na rynku krajowym.

„Słonecznik był i pozostanie główną uprawą wśród roślin oleistych na Ukrainie do 2050 roku. Powierzchnia upraw rzepaku nieznacznie wzrośnie, podczas gdy powierzchnia upraw soi może dramatycznie się zmniejszyć. Łączna powierzchnia upraw oleistych wzrośnie ze względu na powierzchnię zbóż, warzyw i upraw technicznych. 

Marek Sztajer na podst. Kijowska Szkoła Ekonomiczna
fot. Policja Chersoń

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Pomocnik rolnika z Ukrainy: wydłużenie okresu legalnego pobytu w Polsce

  KRUS podał, że w związku ze zmianą przepisów pracownicy z Ukrainy mogą dłużej legalnie przebywać w Polsce, ale trzeba pamiętać również o ubezpieczeniu i zasadach wyjazdów z Polski!

czytaj więcej
Zboża

Susza i ukraińskie zboże pod Iławą

Nie dość, że susza zagraża uprawom także rolnikom z woj. warmińsko-mazurskiego, to sen z powiek spędza także obawa o to, czy będzie, gdzie sprzedać zboże z najbliższych żniw. Tymczasem ukraińskie zboże płynie strumieniem, ale niestety nie do portów – grzmi poseł Ziejewski.

czytaj więcej
Aktualności

Kto importował ukraińskie zboże? KAS przeszukała ponad 200 firm

Ponad 800 funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przeprowadziło przeszukania 222 firm w całej Polsce w związku z podejrzeniem oszustwa w imporcie zboża z Ukrainy. Zabezpieczono ponad 1000 ton zboża, które mogło być przeznaczone do celów spożywczych lub paszowych, a nie technicznych lub przemysłowych, jak deklarowali importerzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)