Premia dla młodego rolnika – kiedy można składać wnioski?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Premia dla młodego rolnika – kiedy można składać wnioski?

09.08.2023autor: Patrycja Bernat

Dobór celów, które trzeba spełnić to ważny element na etapie wnioskowania o premię dla młodego rolnika i tworzenia biznesplanu. Pamiętajmy, że zobowiązanie wobec ARiMR to okres pięciu lat i na każdym etapie Agencja będzie weryfikować i monitorować nasze założenia. Kiedy można składać wnioski? Na co można przeznaczyć pieniądze?

Kiedy składać wnioski na premie dla młodych rolników?

Wnioski o przyznanie premii dla młodego rolnika, można składać od 30 sierpnia. O premie starać się mogą osoby, które nie ukończyły 40 roku życia i prowadzą gospodarstwo rolne nie dłużej niż 2 lata. Warunkiem jest również posiadane wykształcenia rolniczego lub deklaracja jego uzupełnienia.

Na jakie finansowanie można liczyć? Na co można przeznaczyć pieniądze?

W ramach naboru można otrzymać 200 tys. Zł, które wypłacane jest w dwóch ratach. Pierwsza rata wynosi 80% wartości finansowania i wypłacana jest w ciągu 6 miesięcy, druga rata, czyli pozostałe 20% wypłacone jest dopiero po realizacji założeń biznesplanu.

Kwotę można przeznaczyć na:
  • zakup gruntów,
  • zakup maszyn,
  • zakup stada podstawowego.

O czym trzeba pamiętać, starając się o premie dla młodego rolnika?

Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na dobór celów do spełnienia. Założenia biznesplanu mają na celu zwiększenie wielkości ekonomicznej gospodarstwa, którą należy utrzymać przez 5 lat od wypłaty pomocy.

O czym jeszcze powinni pamiętać rolnicy, starający się o przyznanie dotacji?

Trzeba pamiętać o tym, że na każdym etapie Agencja będzie zarówno weryfikować, jak i monitorować nasze założenia, a także ich wykonanie. Dlatego założenia muszą być mierzalne i możliwe do realizacji dla młodego rolnika. Jeżeli nie uda się ich wykonać, trzeba liczyć się z ryzykiem zwrotu dofinansowania. 

Każdy rolnik ma także możliwość skorzystania z fachowych usług doradcy, np. Agraves. Połową sukcesu jest przygotowanie wniosku i otrzymanie premii. Kolejne ważne czynniki to 5-letnie zobowiązania względem Agencji, które trzeba kontrolować, ponieważ rolnik w każdej chwili może zostać wezwany do przedstawienia konkretnych dokumentów. 
na podstawie Agraves
fot: Agraves
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Młody rolnik 2023: nowe zasady i zobowiązania premii z KPS

Trwa pierwszy nabór wniosków o premie dla młodych rolników z KPS. Mamy nowe zasady przyznawania pomocy, są także zmiany w zobowiązaniach wynikających z uzyskanej premii. Co się zmienia?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Planowane jest przedłużenie terminów składania załączników do wniosków obszarowych. Tak, ale nie dla wszystkich!

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR w sprawie przedłużenia terminów składania wymaganych załączników do wniosków obszarowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęło na stanowisku, które wydaje się być korzystne dla większości rolników.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu

W maju KRIR zwróciła się do NFOŚiGW o dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu. Związane jest to z zainteresowaniem ze strony rolników wymianą pokryć dachowych, które go zawierają. W pierwszym naborze złożono kilkadziesiąt tysięcy wniosków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)