Nabór, który rusza 30 sierpnia, będzie trwał do końca września – o ile oczywiście wzorem innych tegorocznych naborów nie zostanie wydłużony. Zmian w porównaniu z poprzednimi edycjami tego programu jest wiele, choć sama koncepcja pomocy jest podobna do tej znanej choćby z PROW 2024–2020.
Z technicznego punktu widzenia najważniejszą zmianą jest oczywiście nowa forma składania i procedowania wniosków za pośrednictwem aplikacji internetowej, a nie papierowych formularzy. Są także zmiany w zasadach przyznawania pomocy, a szczególnie w zasadach oceny punktowej wniosków, decydującej o kolejności ich rozpatrywania (a czasem także o tym, czy wniosek w ogóle będzie rozpatrywany). Zmianie uległa także kwota pomocy, która obecnie wynosi 200 tys. zł i tak jak dotychczas wypłacana będzie w dwóch ratach.
Czy można dostać premię bez gospodarstwa?
Z wnioskiem o przyznanie premii może wystąpić osoba pełnoletnia, która w dniu składania wniosku ma nie więcej niż 40 lat – w tym zakresie nic się nie zmieniło. Dotychczas jednak, aby o premię wystąpić, młody rolnik musiał być posiadaczem przynajmniej 1 ha gruntów rolnych. Jednak w tym rozdaniu o pomoc mogą ubiegać się także osoby, które jeszcze działalności rolniczej nie prowadzą, ale i takie, które mają już własne gospodarstwa. W tym drugim przypadku na złożenie wniosku o premię dla młodego rolnika mają tylko 24 miesiące, licząc do dnia rozpoczęcia działalności rolniczej.
Tak jak dotychczas za rozpoczęcie działalności uznaje się datę wejścia w posiadanie (nabycie na własność, wydzierżawienie itp.) pierwszego hektara użytków rolnych (lub podjęcie innych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa – np. zarejestrowanie zwierząt gospodarskich). Wyjątek stanowią sytuacje, gdy gospodarstwo nabywa osoba niepełnoletnia albo ucząca się, która faktycznie nie prowadzi w nabytym gospodarstwie produkcji rolnej – w tej sytuacji za datę rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa można uznać datę uzyskania pełnoletności lub ukończenia szkoły.