Dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu

08.08.2023

W maju KRIR zwróciła się do NFOŚiGW o dodatkowe dopłaty do utylizacji azbestu. Związane jest to z zainteresowaniem ze strony rolników wymianą pokryć dachowych, które go zawierają. W pierwszym naborze złożono kilkadziesiąt tysięcy wniosków.

Zwiększenie dopłat do utylizacji azbestu

W pierwszym naborze, który trwał od 17 października do 15 listopada 2022 r., rolnicy okazali duże zainteresowanie związane z wymianą pokryć dachowych zawierających azbest. Wówczas wniosek złożyło aż 47 tys. osób, a koszt przedsięwzięcia wyniósł 588 mln zł. Problem pojawił się w przypadku utylizacji odpadów azbestowych – koszty za to ponosi gmina osoby wnioskującej. Z tego powodu KRIR wskazała, że musi zostać zwiększone wsparcie na ten cel.

Druga część programu „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”

NFOŚiGW postanowił podzielić program priorytetowy „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” na dwie części. Część druga ma zminimalizować oddziaływanie odpadów zawierających azbest na mieszkańców obszarów wiejskich. Przeznaczono na nią pulę pieniędzy w wysokości 200 mln zł.

Planowana wartość wskaźnika osiągnięcia celu wynosi co najmniej 285 714 Mg. W ramach tej części, organizowane będą działania w zakresie zbierania, transportu oraz unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest z gospodarstw rolnych.

Kiedy można składać wnioski o dopłaty do utylizacji azbestu?

Nabór skierowany do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wfośigw) przeprowadzany był od 15 do 28 czerwca br. (lub do wyczerpania alokacji środków). Po pozytywnej ocenie wniosków NFOŚiGW będzie podpisywał umowy z wfośigw. Później będą przyjmować wnioski od gmin, czyli beneficjentów końcowych. Terminy ich składania i ich rozpatrywania określone zostaną w ogłoszeniu o naborze, które zostanie zamieszczone na stronie internetowej właściwego wfośigw.

Źródło: KRIR
Fot: envato.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2023 – na konta rolników trafiło 100 mln zł

Aktualnie trwa przekazywanie środków finansowych dla producentów rolnych, którzy sprzedali ziarno między 15 kwietnia a 15 lipca 2023 roku. O pomoc ubiegało się 117,5 tysiąca rolników, a do 8 sierpnia 2023 r. na konta rolników trafiło blisko 100 milionów złotych. Jakie były stawki dofinansowania?

czytaj więcej
Zarządzanie

Premia dla młodego rolnika – kiedy można składać wnioski?

Dobór celów, które trzeba spełnić to ważny element na etapie wnioskowania o premię dla młodego rolnika i tworzenia biznesplanu. Pamiętajmy, że zobowiązanie wobec ARiMR to okres pięciu lat i na każdym etapie Agencja będzie weryfikować i monitorować nasze założenia. Kiedy można składać wnioski? Na co można przeznaczyć pieniądze?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty rolnictwo ekologiczne – więcej rolników otrzyma pieniądze. Zmiany w zasadach!

Dzięki zmianom, jakie wprowadzono w zasadach dotyczących rolnictwa ekologicznego, więcej rolników może otrzymać dopłaty. Jest tylko jeden warunek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)