Planowane jest przedłużenie terminów składania załączników do wniosków obszarowych. Tak, ale nie dla wszystkich!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Planowane jest przedłużenie terminów składania załączników do wniosków obszarowych. Tak, ale nie dla wszystkich!

11.08.2023autor: Agata Stachowiak

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR w sprawie przedłużenia terminów składania wymaganych załączników do wniosków obszarowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stanęło na stanowisku, które wydaje się być korzystne dla większości rolników.

Zarząd KRIR wnioskował o wydłużenie terminów składania załączników do wniosków obszarowych w zakresie planu działalności ekologicznej, rolno-środowiskowej oraz planu poprawy dobrostanu zwierząt. Jak powszechnie wiadomo, samo złożenie wniosku o płatności bezpośrednie, w przypadku gospodarstw objętych planem działalności ekologicznej, rolno-środowiskowej lub poprawy dobrostanu zwierząt, nie zamyka jeszcze sprawy wniosku bezpośredniego. Gospodarstwa te zobowiązane są do sporządzenia planów działalności rolnośrodowiskowej lub planu poprawy dobrostanu, które to zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami sporządzone miały być do 25-go lipca 2023 r. Czas na złożenie oświadczeń w zakresie działalności ekologicznej upływał natomiast 31-go lipca 2023 r. Ministerstwo przychyliło się do wystąpienia Zarządu KRIR, ale w niepełnym zakresie

Jakie pozytywne zmiany się pojawią?

Dobrostan zwierząt: W kwestii wdrożenia tego ekoschematu wydłużony zostanie termin sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt oraz stosownych oświadczeń o braku zmian, do dnia 30 września 2023 r.

Plan działalności ekologicznej: W zakresie planu działalności ekologicznej nowe plany sporządzić będzie można do 30 września 2023 r.. Termin na przesłanie planu do ARiMR przesunięty ma zostać na 15 października 2023 r. 

r e k l a m a

Których terminów resort rolnictwa nie wydłuży?

Zmianie nie ulegnie natomiast termin na sporządzenie planu działalności rolnośrodowiskowej. Pierwotny termin na sporządzenie tego planu upłynął 25-go lipca i Ministerstwo nie zamierza go wydłużyć. W argumentacji przeczytać możemy, że doradcy rolnośrodowiskowi i eksperci przyrodniczy na bieżąco byli informowani o zasadach wdrażania nowych interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych. Brali oni udział w szkoleniach, konferencjach i spotkaniach informacyjnych dotyczących zasad wdrażania poszczególnych instrumentów wsparcia, w tym przyrodniczych interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, co wydaje się dla Ministerstwa wystarczającym argumentem, aby nie przesuwać terminu sporządzania planów.

Ministerstwo powołało się również na fakt, iż powyższy termin (25 lipca) jest terminem pozwalającym na skuteczną i sprawną weryfikację przez ARiMR złożonych przez beneficjentów wniosków, w celu umożliwienia jak najwcześniejszego dokonania wypłat płatności, czyli po 1 grudnia danej kampanii naboru wniosków.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że Ministerstwo wywiążę się ze swoich założeń i jeszcze w tym roku rolnicy otrzymają decyzje.

Agata Stachowiak

Fot. archiwum TAP

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Premia dla młodego rolnika – kiedy można składać wnioski?

Dobór celów, które trzeba spełnić to ważny element na etapie wnioskowania o premię dla młodego rolnika i tworzenia biznesplanu. Pamiętajmy, że zobowiązanie wobec ARiMR to okres pięciu lat i na każdym etapie Agencja będzie weryfikować i monitorować nasze założenia. Kiedy można składać wnioski? Na co można przeznaczyć pieniądze?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy 2023: Będzie dłuższy termin opracowania planu nawożenia? Resort odpowiada

Pierwotnie plan nawożenia w ramach praktyki Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia należało przygotować najpóźniej do 25 lipca na podstawie aktualnych wyników badania gleb z ewentualnym wydłużeniem terminu do 30 września w przypadku ozimin. Resort rolnictwa proponuje zmiany w tym zakresie. Do kiedy będzie trzeba opracować plan nawożenia? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)