Powrót do zwolnienia a wzrost stawek VAT - Czy to się opłaca?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powrót do zwolnienia a wzrost stawek VAT - Czy to się opłaca?

11.02.2023autor: Roman Włodarz

Czy po powrocie poprzednich stawek VAT od początku 2023 r. będzie opłacalny powrót do zwolnienia? 

Pytanie czytelnika: Nie mam planów istotnych inwestycji w gospodarstwie i dlatego rozważam powrót do zwolnienia. Czy po powrocie poprzednich stawek VAT od początku 2023 r. będzie to opłacalne?

Mam gospodarstwo ok. 120 ha UR wyłącznie z produkcją roślinną. Na VAT jestem już 18 lat. W związku z tarczą 2.0 w 2022 roku i obniżonymi stawkami VAT na zboża, nawozy, środki ochrony roślin i paliwa pogorszyła mi się płynność finansowa. Nie mam planów istotnych inwestycji w gospodarstwie i dlatego rozważam powrót do zwolnienia. Czy po powrocie poprzednich stawek VAT od początku 2023 r. będzie to opłacalne?

Odpowiedź eksperta: Teoretycznie, zgodnie z zasadami VAT, czynny podatnik nie powinien odczuwać skutków zmian stawek VAT

Teoretycznie, zgodnie z zasadami VAT, czynny podatnik nie powinien odczuwać skutków zmian stawek VAT, bo przecież może VAT należny w całości rozliczyć, a nawet otrzymać jego zwrot z US. Pozostaje jednak skutek dynamiczny, związany z cyklicznością sprzedaży i sezonowością zakupów lub sprzedaży. W tym sensie obniżka stawki VAT na produkty rolne zbywane przez podatników czynnych spowodowała zmniejszenie (lub faktycznie zerowanie) strumienia VAT należnego od sprzedaży tych produktów w danym okresie rozliczeniowym. W okresach rozliczeniowych (miesięcznych lub kwartalnych) z poniesionymi wydatkami na środki produkcji, przy równoczesnym spadku lub braku wolumenu podatku należnego, saldo nadwyżki VAT naliczonego było dodatnie. W kategoriach płynności finansowej oznaczało to wypływ netto środków finansowych z gospodarstwa z perspektywą odzyskania tych środków (zwrot z US) 60 dni lub na dłuższy okres – w przypadku przeniesienia nadwyżki na następne okresy rozliczeniowe albo w związku z kontrolą skarbową. Faktycznie mogło to oznaczać pogorszenie płynności finansowej w danym okresie (okresach) rozliczeniowym. Rachunek ten może się zmienić dynamicznie w okresach rozliczeniowych, w których doszło do zakupów paliwa, nawozów, energii, gazu ze stawką obniżoną. Praktycznie można wyróżnić bardzo dużo wariantów rachunku płynności finansowej podatników czynnych w 2022 r., w zależności od specyfiki gospodarstwa.
Najmniejszy wpływ na płynność środków finansowych z rozliczenia VAT (w porównaniu ze stanem poprzednim) obniżki VAT w 2022 r. był w gospodarstwach z produkcją zwierzęcą, ze względu na utrzymanie stawek VAT na żywiec i pasze.
Od 1 stycznia 2023 roku powróciły stawki VAT na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą – 8%, na gaz ziemny – 23%, na energię elektryczną i cieplną – 23%, na paliwa silnikowe – 23%. Należy zwrócić uwagę, że VAT na produkty rolne przeznaczone do spożycia ma w 2023 roku obniżoną stawkę do 0%. Zatem nadal może dochodzić np. do sytuacji, że ziarno zbóż może mieć stawkę 0% lub 5% w zależności od przeznaczenia.
Powracając do planów naszego Czytelnika co do powrotu do zwolnienia, radzimy ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Należy przeprowadzić staranny rachunek – wg stawek VAT w 2023 roku – strumieni podatku naliczonego w środkach produkcji, podatku należnego od sprzedaży produktów oraz strumienia potencjalnego zwrotu zryczałtowanego 7% dla sytuacji po powrocie do zwolnienia. Tylko w przypadku widocznej nadwyżki zwrotu zryczałtowanego nad podatkiem naliczonym należy rozważać powrót do zwolnienia, z zastrzeżeniem braku inwestycji. Z doświadczenia poprzednich kilkunastu lat funkcjonowania gospodarstw towarowych typowo roślinnych na VAT wynika, że korzystne będzie w 2023 roku pozostanie w statucie podatnika czynnego.


Czytaj także: Ceny oleju napędowego pójdą w górę od 1 stycznia 2023. Zwrot akcyzy na paliwo rolnicze będzie wyższy


Fot. Sierszeńska

autor Roman Włodarz

Roman Włodarz

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwolnienie z podatku gruntów nieużytkowanych rolniczo. Jakie zasady?

Dwa lata temu dostaliśmy od teściów działkę przylegającą do naszego pola. Jest sklasyfikowana jako użytek rolny klasy IV, ale na razie nie nadaje się do rolniczego wykorzystania, ponieważ porastają je krzewy i drobne drzewka. Zwróciliśmy się do gminy o zwolnienie z podatku rolnego do czasu uporządkowania tego gruntu i obsiania go, ale dostaliśmy decyzję odmowną. Czy słusznie?

czytaj więcej
Zarządzanie

Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna stada bydła?

Gospodarz wydzielił część gospodarstwa córce, teraz chciałby przekazać całość stada jako darowiznę. Jakie skutki podatkowe VAT niesie za sobą darowizna, zarówno dla rolnika, jak i dla córki? Nasz ekspert ds. VAT odpowiada.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy umowa ustna wystarczy między rolnikiem ryczałtowym i VAT-owcem?

Nasz Czytelnik, czynny podatnik VAT, użycza swojemu synowi, rolnikowi ryczałtowemu, magazyn i dzierżawi mu grunty rolne. Czy rolnik musi przedstawić umowy w Urzędzie Skarbowym, jeśli ma tylko umowy ustne? Jak rozlicza się VAT w takim przypadku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)